Προς το περιεχόμενο

Ηχοαπορροφητικό υλικό...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα εγκαταστήσει πριν από 10-11 χρόνια ηχοαπορροφητικό υλικό (σχήμα λαβύρινθου, μάλλον ricofon) το οποία χρειάστηκε να το μεταφέρω σε κάποιον άλλο χώρο πρόσφατα. Πολλά κομμάτια διαλύθηκαν στα χέρια μου ενώ κάποια παραμένουν σε πολλή καλή κατάσταση – σαν καινούρια. Δεδομένου οτι δεν αντιμετώπιζα προβλήματα με υγρασία ή ακραίες θερμοκρασίες θεωρώ ότι μάλλον το ηχοαπορροφητικό δεν ήταν καλής ποιότητας.

Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να αγοράσω σε λογική τιμή και μην φθείρεται τόσο εύκολα; Και από πού;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τα ricofon συνήθως ειναι μιας χρήσης και ιδιαίτερα μετα απο μια δεκαετία... :roll:

Αυτα που σου διαλύθηκαν μηπως ηταν κοντα σε κανένα παράθυρο και τα έκαψε ο ηλιος η κοντά σε κάποιο φως και η ζέστη τα αλλοίωσε?

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που σου διαλύθηκαν μηπως ηταν κοντα σε κανένα παράθυρο και τα έκαψε ο ηλιος η κοντά σε κάποιο φως και η ζέστη τα αλλοίωσε?

 

Όχι, γι αυτό και λέω οτι μάλλον πρόκειται για κακής ποιότητας υλικό. Υπήρχαν κομμάτια που καταστράφηκαν σε ένα μέρος τους και άλλα εξολοκλήρου αλλά δεν μπορώ να συνδέσω την φθορά με κάποια αιτία.

Όπως και ναΆχει θέλω να μου συστήσει κάποιος κάτι που το έχει δοκιμάσει στο χώρο του για κάποιο διάστημα χωρίς ανάλογο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ φύλα πετροβάμβακα 60χ120 εκ

ντυμένα με βατελίνη και λεπτό ψαθωτό ύφασμα (τουλπάνι).

 

Είναι λύση αποτελεσματικότατη, εύκολη και φθηνή. :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ ixnilatis,

 

αν και ο πετροβάμβακας θα μου έκανε καλή δουλειά από άποψη απορρόφησης ήχου θα ήταν λίγο σπαζοκαφαλιά για να τοποθετηθεί εκεί που χρειάζομαι.

 

Έχει κανείς μακροχρόνια εμπειρία από τα auralex;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου