Προς το περιεχόμενο

Ακόρντα 2-5-1 & Κύκλος των 5ων


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.....πρέπει να ήσουν πρωταγωνιστής στην ταινία ''Πόλοτους''. Δεν εξηγείται αλλιώς τόσα σχέδια..και αναφορές ..και πρήξιμο ...και στο ξαφνικό η Αντονέλα !...

...γμ τα βινύλια όλα της Jazz !...

 

.....σε 48 ώρες...>>> Παρασκευή.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

... μα πως μου φαίνεται ότι στον περίφημο κύκλο (στην πρώτη εικόνα) στις μινόρε κλίμακες, έχει σημειωθεί ως πρώτη βαθμίδα η Ε (Ιm7) και σαν δεύτερη βαθμίδα η D (ii7b5)  ... :o

Βασικά, το λάθος εδώ είναι ότι τα κυκλάκια που δείχνουν τις συγχορδίες είναι ανάποδα ...  ::)

Η φωτογραφία λοιπόν είναι εμφανώς ΛΑΘΟΣ.

 

... Για την ουσία και το πλαίσιο της ανάρτησης δεν θα σχολιάσω ...  ::)

... Όσο για τα υπόλοιπα σχόλια τα έχω ξαναδεί (και δυστυχώς ξανασυμμετάσχει) σε άλλα 2 φορα του χώρου ...  ::) :-\

 

/Πέτροc ...  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... μα πως μου φαίνεται ότι στον περίφημο κύκλο (στην πρώτη εικόνα) στις μινόρε κλίμακες, έχει σημειωθεί ως πρώτη βαθμίδα η Ε (Ιm7) και σαν δεύτερη βαθμίδα η D (ii7b5)  ... :o

Βασικά, το λάθος εδώ είναι ότι τα κυκλάκια που δείχνουν τις συγχορδίες είναι ανάποδα ...  ::)

Η φωτογραφία λοιπόν είναι εμφανώς ΛΑΘΟΣ.

 

... Για την ουσία και το πλαίσιο της ανάρτησης δεν θα σχολιάσω ...  ::)

... Όσο για τα υπόλοιπα σχόλια τα έχω ξαναδεί (και δυστυχώς ξανασυμμετάσχει) σε άλλα 2 φορα του χώρου ...  ::) :-\

 

/Πέτροc ...  8)

 

Πράγματι είναι από παραδρομή αντίστροφη η τοποθέτηση των κύκλων για το μινόρε – που δεν αναφέρεται σε κανένα site - και το έθεσα εγώ μετέπειτα όταν έλαβα από το φίλο μου τζαζίστα τα 3 τραγούδια που αναφέρω στο αρχικό post.

Εξ άλλου φαίνεται και από το κλειδωμένο θέμα όπου εκεί ούτε καν αναφέρονται τα μινόρε 2-5-1 : http://www.noiz.gr/index.php?topic=200595.0  . Αυτό σημαίνει ότι το θέμα είναι δυναμικό και ότι διορθώσιμο ή εμπλουτισμός προτείνεται , γίνεται.

 

Αυτός είναι και ο σκοπός του Blog όπου έχω δυνατότητα editing και ήδη απ’ την πρώτη μέρα το είχα θέσει και στο Blog και εκεί φαίνονται όλες οι διορθώσεις. http://musiciandata.blogspot.gr/2014/02/jazz-2-5-1.html

Καλόν θα ήταν ο Moderator να αντικαταστήσει την παλαιά φωτογραφία με τη νέα, αν γίνεται , ώστε  ο νέος επισκέπτης να ενημερωθεί σωστά και για τα μινόρε 2-5-1 απ’ την αρχή.

Ένας γνώστης όμως το βλέπει αμέσως , όπως ο newbie, όμως περιγράφεται η σωστή τους θέση αμέσως κάτω από την φωτογραφία.

 

Αυτό το θεωρώ πραγματική συμβολή , ζητώ συγνώμη για το τυπογραφικό λάθος και αφού δεν μπορώ να κάνω editing του αρχικού post το διορθώνω εδώ.

 

Όμως αυτό καταρρίπτει το σχολιασμό ότι έκανα copy/paste από ξένα site.

 

Αυτό που έκανα επαναλαμβάνω ήταν η μετουσίωση της φράσης : ’’η εφαρμογή είναι εύκολη και προκύπτει εάν χρησιμοποιήσουμε τους φθόγγους του κύκλου των 5ων ως θεμελίους τονικοτήτων. Ξεκινώντας όμως αριστερόστροφα’’.

 

Επίσης καταρρίπτει τα σχόλια  ότι δεν ισχύει η φωτογραφία αφού ήδη κάνατε μια τυπογραφική διόρθωση σ’ έναν σωστό κατά τα άλλα κύκλο.

 

Η ‘’ταμπακιέρα’’ βρίσκεται στην απάντηση # 59 . Αν υπάρχει κάτι για εκεί θα το σχολιάσω…

 

http://i1290.photobucket.com/albums/b539/stefanos604/theory-harmony/2-5-1chordsampcircle_zpsaa695df6.jpg

2-5-1chordsampcircle_zpsaa695df6.jpg

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...  ναι ... σωστά ...  ::)

Βέβαια, οφείλεις Στέφανε να διευκρινήσεις ότι μιλάς ΜΟΝΟ για τη Μινόρε Μελωδική και μάλιστα την Κατιούσα (Φυσική Μινόρε) ... σε όλες τις υπόλοιπες μινόρε ΔΕΝ ισχύουν τα παραπάνω που έχεις γράψει, έτσι ;  :-\

 

Και κάτι άλλο ... Ποιά ακριβώς είναι η Altered συγχορδία που παραθέτεις ; (πχ. A7Alt)

 

/Πέτροc  8)

 

 

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...  ναι ... σωστά ...  ::)

Βέβαια, οφείλεις Στέφανε να διευκρινήσεις ότι μιλάς ΜΟΝΟ για τη Μινόρε Μελωδική και μάλιστα την Κατιούσα (Φυσική Μινόρε) ... σε όλες τις υπόλοιπες μινόρε ΔΕΝ ισχύουν τα παραπάνω που έχεις γράψει, έτσι ;  :-\

 

Και κάτι άλλο ... Ποιά ακριβώς είναι η Altered συγχορδία που παραθέτεις ; (πχ. A7Alt)

 

/Πέτροc  8)

 

 

Φυσική Μινόρε

ΕΔΩ:

http://forum.saxontheweb.net/showthread.php?45319-What-s-a-quot-7-alt-quot-chord

 

http://www.jamplay.com/tools/guitar-chords/1-standard/1-a/10-79

 

το βράδυ τυχόν συνέχεια....

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, καλά το φαντάστηκα ...

Δεν έχεις ιδέα ποιά συγχορδία είναι ...  ::)

 

Για πες μας και από που βρήκες και την κότσαρες ;  ::)

 

/Πέτροc  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, καλά το φαντάστηκα ...

Δεν έχεις ιδέα ποιά συγχορδία είναι ...  ::)

 

Για πες μας και από που βρήκες και την κότσαρες ;  ::)

 

/Πέτροc  8)

H A7Alt συμβολίζει όλες τις δεσπόζουσες με  αλλοιωμένες 5ες ή/και 9ες......

Σου στέλνω σε ΠΜ τη διεύθυνση φίλου τζαζίστα που αν θέλεις έχει δεκάδες άρθρα και για τις A7Alt

Εγώ σου είπα τα παράτησα , απλά θα το ξαναπώ βοήθησα με το σχεδιάγραμμα που ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ

 

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... ξαναμάλιστα ...

Έχει λοιπόν η 5η βαθμίδα της Μινόρε Μελωδικής Κατιούσας (Φυσική Μινόρε) αλλοιωμένη 5η έτσι ώστε να έχουμε πχ Α7Alt ;

(πιο αναλυτικά : πχ ξεκινώντας από τη Ρε Μελωδική Κατιούσα (Φυσική),  η 5η της είναι η Λα (Α) ... η 5η βαθμίδα της Λα είναι η Μι !!! η οποία ΔΕΝ είναι Αλλοιωμένη -δεν είναι ούτε δίεση ούτε ύφεση)

 

Και για να τελειώνουμε αυτό το πανηγύρι (κι επειδή έχω σοβαρότερα πράγματα να κάνω), η 5η βαθμίδα της Μινόρε Φυσικής είναι ΜΙΝΟΡΕ !!! (μικρής εβδόμης αν θέλεις) και ΟΧΙ Αltered !!!

 

Ρε συ Στέφανε, μέχρι στιγμής σου έχω βρει 2 εξώφθαλμα σοβαρά λάθη χωρίς να υπολογίσω σφάλματα λογικής, ασαφειών ή ανακριβειών ...  :-\   Επίσης, έχω χάσει πια το μέτρημα σε πόσες άλλες αναρτήσεις σου σε έχω διορθώσει ...  ::)

 

Απλά δεν έχεις ιδέα από σχηματισμό συγχορδιών σε μια κλίμακα ... Στο έχω ξαναγράψει πολλές φορές ότι απλά αντιγράφεις από αλλού κομμάτια και αποσπάσματα για τα οποία απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ...  >:(

 

Και το χειρότερο στην περίπτωσή σου είναι ότι δεν παραδέχεσαι τα λάθη σου, και φυσικά δεν προσπαθεις να τα διορθώσεις, πράγμα που επίσης στο έχω επισημάνει πολλές φορές ...

 

Βέβαια, το καλό στην Ιστορία είναι ότι έτσι, αστεία-αστεία, γέμισες ένα θέμα με 12 σελίδες !!!  ;D

 

/Πέτροc  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... ξαναμάλιστα ...

Έχει λοιπόν η 5η βαθμίδα της Μινόρε Μελωδικής Κατιούσας (Φυσική Μινόρε) αλλοιωμένη 5η έτσι ώστε να έχουμε πχ Α7Alt ;

(πιο αναλυτικά : πχ ξεκινώντας από τη Ρε Μελωδική Κατιούσα (Φυσική),  η 5η της είναι η Λα (Α) ... η 5η βαθμίδα της Λα είναι η Μι !!! η οποία ΔΕΝ είναι Αλλοιωμένη -δεν είναι ούτε δίεση ούτε ύφεση)

 

Και για να τελειώνουμε αυτό το πανηγύρι (κι επειδή έχω σοβαρότερα πράγματα να κάνω), η 5η βαθμίδα της Μινόρε Φυσικής είναι ΜΙΝΟΡΕ !!! (μικρής εβδόμης αν θέλεις) και ΟΧΙ Αltered !!!

 

Ρε συ Στέφανε, μέχρι στιγμής σου έχω βρει 2 εξώφθαλμα σοβαρά λάθη χωρίς να υπολογίσω σφάλματα λογικής, ασαφειών ή ανακριβειών ...  :-\  Επίσης, έχω χάσει πια το μέτρημα σε πόσες άλλες αναρτήσεις σου σε έχω διορθώσει ...  ::)

 

Απλά δεν έχεις ιδέα από σχηματισμό συγχορδιών σε μια κλίμακα ... Στο έχω ξαναγράψει πολλές φορές ότι απλά αντιγράφεις από αλλού κομμάτια και αποσπάσματα τα οποία απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ...  >:(

 

Και το χειρότερο στην περίπτωσή σου είναι ότι δεν παραδέχεσαι τα λάθη σου, και φυσικά δεν προσπαθεις να τα διορθώσεις, πράγμα που επίσης στο έχω επισημάνει πολλές φορές ...

 

Βέβαια, το καλό στην Ιστορία είναι ότι έτσι, αστεία-αστεία, γέμισες ένα θέμα με 12 σελίδες !!!  ;D

 

/Πέτροc  8)

 

ρεαλιστική αντιμετώπιση της πραγματικότητος.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου