Προς το περιεχόμενο

Τι καφέ πίνετε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Παρεμπιπτόντως, το τσάι περιέχει καφεΐνη.image.gif.13990e92cbf8d8f4667b0296eb7552f0.gif

~100mg καφεΐνης ο καφές και 29mg το πράσινο τσάι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

~100mg καφεΐνης ο καφές και 29mg το πράσινο τσάι

Εκεί είναι που την πατάνε όλοι, πάνε και χτυπάνε 10 τσάγια τη ημέρα και μετά αναρωτιούνται γιατί δεν κλείνουν μάτι τα βράδια και κόβουν βόλτες πάνω κάτω στα μπαλκόνια...😌

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Εκεί είναι που την πατάνε όλοι, πάνε και χτυπάνε 10 τσάγια τη ημέρα και μετά αναρωτιούνται γιατί δεν κλείνουν μάτι τα βράδια και κόβουν βόλτες πάνω κάτω στα μπαλκόνια...😌

Δεν ξέρω ποιοι είναι αυτοί οι όλοι αλλά εγώ δεν είμαι ανάμεσά τους 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Η πρωτη μου δουλεια, καλοκαιρι, (10 ετων), ηταν καφετζης (στο καφενειο του παππου μου).

Ξεκινησα να πηγαινω με το δισκο καφεδες στα μαγαζια και μετα πηρα μεταγραφη στο μπρικι γιατι οι παλιοι δοκιμασανε καφε απο μενα και δεν θελαν μετα απο αλλον.
 

 

 

.
 

Η πρώτη μου δουλειά 12 ετών σε καφενείο με μπαρμπάδες, μόνο ελληνικό έπιναν, ο φραπές τότε ήταν για τους χίπιδες . Με λέει λοιπόν ο καφετζής πως να φτιάχνω τους καφέδες και στον σκέτο με λέει, ''το μπρίκι θα το πλένεις, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΛΕΝΕΙΣ ΑΠΛΩΣ''

Πρώτη φορά που με άφησε μόνο, πλακώνουν τα παπούδια όλα μαζί και στο τρέξιμο πάνω με λέει ένας, έναν σκέτο.....στη βιασύνη επάνω, λέω, σιγά μη το καταλάβει, ξεπλένω το μπρίκι 2-3 φορές και του πάω το καφέ, μετά από λίγο του έφτιαχνα άλλον 😄

Μόνο φραπέ, χειμώνα καλοκαίρι, έναν από το πρωί, μέχρι το βράδυ, πάντα σκέτο.

Στο τσακιρ κέφι θα πιω κανάν ελληνικό.

Προτιμώ το τσίπουρο, δεν έχει καφείνη

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Εκεί είναι που την πατάνε όλοι, πάνε και χτυπάνε 10 τσάγια τη ημέρα και μετά αναρωτιούνται γιατί δεν κλείνουν μάτι τα βράδια και κόβουν βόλτες πάνω κάτω στα μπαλκόνια...😌

 

8 ώρες πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Δεν ξέρω ποιοι είναι αυτοί οι όλοι αλλά εγώ δεν είμαι ανάμεσά τους 🙃

 

 

ΟΛΟΙ οι Τουρκοι (περιπου 10-15  τσαγια την ημερα πινουν) 🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 8 μου ο παππούς μου με έμαθε να φτιάχνω ελλήνικό και έτσι αρχισα να φτιάχνω για όλους στο σπίτι. Εννοείται οτι ταυτόχρονα ξεκινησα και να πίνω και ελληνικο και φραπε. Πέρασα πολλά στάδια μεταξυ των οποίων αργότερα ως φοιτητής έπινα για 6-7 χρονια 9 φραπε τη μέρα (χωρις υπερβολη, και εννοείται οτι αργοτερα το πλήρωσα). Αργότερα περασα μια φάση που τους μειωνα στον 1 την ημέρα και τους αύξανα στους 3. Μπρος πισω. Με εξαίρεση 2 χρόνια στην Ιταλία που σε γενικές γραμμές έζησα φοβερές στιγμές με τον καφε (και το φαγητο). Στη δουλεια για περιπου 10 χρονια βάρδιες έπινα διάφορους και σε διάφορες ποσότητες. Μεταξύ των οποίων και μια αεροδρομιακή εφεύρεση που βάζεις έναν διπλό εσπρέσσο σε κούπα και γεμιζεις το υπόλοιπο με γαλλικό ως πάνω. 

 

Τα τελευταία 3 χρονια δεν ξεπερνάω τους 2 εσπρέσσο την ημέρα, αλλά έχω γινει φοβερά ιδιότροπος με το ποιος τον φτιαχνει και πως. Αποτέλεσμα ειναι να πινω εσπρέσσο μονο απο 2 μαγαζια έξω και στο σπιτι ελληνικο ή φραπε το καλοκαιρι. Συχνά κάνω αποχή για ολη τη βδομάδα απο τον καφε και πινω μονο το ΣΚ για κοινωνικους λογους, ενω ολη την υπολοιπη βδομαδα αφεψήματα απο βότανα (κυριως σιδερίτη και φασκόμηλο. Ειδικα ο σιδεριτης του Πηλίου ειναι ο καλύτερος).

 

Ποτέ δεν τον εχω ανακατέψει με γάλα ή κατι αλλο ή δεν πινω ντεκαφεινε (εχει άλλη γεύση). Ζάχαρη έβαζα μέχρι τα 20 περιπου. Μετά μαζι με τα υπολοιπα γαστρονομικα μου γουστα (αρχισα να τρωω πολλά που δεν ετρωγα) αλλάξε και αυτο και τον πινω σκετο εκτοτε.

 

Θεωρώ τον ελληνικό και τον εσπρέσσο τους καλυτερους καφέδες, με την προυπόθεση οτι ειναι σωστα φτιαγμενοι. 

 

Η ειρωνία της τύχης ειναι οτι ο πεθερός μου έχει παραδοσιακό καφενείο.

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 2

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν σκεφτώ ότι ο καφές είναι το ΜΟΝΟ πράγμα που πίνω (εκτός από πολύ νερό), και λίγους πίνω.

Έναν το  πρωί (06:00) , έναν το απόγευμα (17:00), τίς ώρες που έρχομαι στο γραφείο δηλαδή.

Ίσως χώσω κανέναν στα ενδιάμεσα.

Δεν έχω πρόβλημα με το τι....όλους τους πίνω....απλά να είναι ζεστοί.

Δεν μου αρέσουν οι κρύοι καφέδες.

Και το καλοκαίρι ζεστό πίνω με εξαίρεση την παραλία (που δεν τόλμησα να ζητήσω μην με περάσουν για χαζό 😆) .

Black.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Με λέει λοιπόν ο καφετζής πως να φτιάχνω τους καφέδες και στον σκέτο με λέει, ''το μπρίκι θα το πλένεις, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΛΕΝΕΙΣ ΑΠΛΩΣ''

Και ολοστεγνο φλυτζανι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Superfunk είπε

ΟΛΟΙ οι Τουρκοι (περιπου 10-15  τσαγια την ημερα πινουν) 🤣

Έτσι εξηγούνται πολλά...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου