Προς το περιεχόμενο

Λεπτα μπράτσα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οσο για το στυλ hendrix δεν μιλάμε για 1' date='2 bends που κανω και εγω,στο woodstock επι 45 λεπτα δεν κουνάει τον αντίχειρα πάνω απο τη d χορδή αν καποιος απο εσάς ισχυρίζεται οτι μπορεί να παίξει ετσι πανω απο 5 λεπτα να μου στείλει το video του.[/quote']

 

καλα ρε ακη και που ειναι το περιεργο δηλαδη που δεν κουναει τον αντιχειρα του επι 45 λεπτα?? 8O

εγω προσωπικα δεν παιζω μονο 5 λεπτα,αλλα οση ωρα παιζω κιθαρα εχω τον αντιχειρα μου να στηριζεται ετσι οπως εσυ λες οτι δεν γινεται :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

'Εχω βγάλει 2ωρο live και αναγκάζομαι να παίζω έτσι στο 80% του set λόγω του ότι εχω χαμηλά την κιθάρα.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σας πω ρε παίδες απλά εμενα μου είναι δυσκολο να παίξω αυτα που επαιζε ο hendrix με τον τροπο που κρατουσε την κιθάρα, είχε ενα πολύ χαρακτηριστικο τρόπο που νομίζω διέφερε απτους κλασικούς bluesmen(απτον albert king που μου έρχεται τωρα στο μυαλό),thumb fretting κτλ.και μην ξεχνάμε πως δεν επαιζε blues με τη συμβατική έννοια που οσο ναναι ολοι με τον ίδιο τρόπο τα παίζουμε.

 

αλλα είπαμε καθείς και τα χέρια του :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ξεθάβεις πάλι το τσεκούρι του πολέμου :D :D

μα ουτε εγω παίζω με τον αντίχειρα πισω απτην ταστίερα' date='μου ειναι αδύνατο.αλλα νομίζω οτι υπάρχει και ενδιαμεση κατάσταση απτο να 'αγκαλίαζεις' την ταστιέρα.οσο για το στυλ hendrix δεν μιλάμε για 1,2 bends που κανω και εγω,στο woodstock επι 45 λεπτα δεν κουνάει τον αντίχειρα πάνω απο τη d χορδή αν καποιος απο εσάς ισχυρίζεται οτι μπορεί να παίξει ετσι πανω απο 5 λεπτα να μου στείλει το video του.

 

τεσπα περι ορέξεως και περι χεριών...ισως επειδη τα δαχτυλα μου είναι αδύνατα να με βολεύουν τα λεπτά μπράτσα(δεν εχω δοκιμάσει τοσα πολλά ολες κι όλες με 4 κιθάρες έχω παίξει,αυτο το sro-fat το αγνοώ).

 

φυσικά και δεν έχω παίξει 4 ώρες ακόρντα(ουτε συνολικα) :D αλλα αρπίσματα τι εννοείς,παίζω αποκλειστικά και μονο arpeggios και θα συνεχίσω το sweep picking μεχρι τενοντίτιδας και γάγγρενας :D[/quote']

 

Το να αγκαλιάζεις την ταστιέρα, αν έχεις χέρια-κουπιά, είναι κάτι που δεν μπορείς και να το αποφύγεις στην τελική.

 

Ίσα ίσα, το παράξενο είναι, πως όσοι έχουν μικρά ή αδύναμα (αρχικά) χέρια βολεύονται καλύτερα στα πιο στρογγυλά και ψωμωμένα μπράτσα. Α, παρεμπιπτόντως το SRO-FAT είναι μια ίντσα από άκρη σε άκρη (χωρίς το πάχος της ταστιέρας). Σύγκρινε με ραβδί του baseball και θα είσαι μέσα. :wink:

 

Κι'όμως είναι πολύ άνετο για να παίζεις τα πάντα ακόμα και για παιδάκι (το ξέρω, γιατί το έχω τεστάρει).

 

Όσο για τα αρπίσματα προφανώς δεν εννοώ sweeps νεαρέ μου :lol: :lol: μιλάω για 'κανονικά' αρπίσματα που όλα τα δάκτυλα μένουν πάνω στις χορδές ταυτόχρονα.

 

Για να συμπληρώσω και κάτι για το σχήμα.... μακράν ο καλύτερος συνδιασμός άνεσης/κρατήματος :D που έχω συναντήσει, είναι το μπράτσο της Axis, το οποίο είναι αρκετά χοντρό για να στηρίζει το χέρι, στο πάνω μέρος, αλλά είναι ασύμμετρο και πιο λεπτό στα καντίνια. Dudley Gimbel is God (σιγά μη το σχεδίασε ο Van Halen έτσι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να δοκιμάσω να κοτσάρω ενα λίιιιγο πιο παχυ μπράτσο στη strat τωρα που λέω να της βαλω ενα vintage 21-ταστο maple με fat headstock.και ηθελα να σας ρωτήσω εχω μια highway-1 του 2003 και ανάμεσα στο pickguard και την ταστιέρα υπάρχει ενα μικρό κενό που δεν βλέπω συχνά σε στρατοκαστερ(δεν εχω και φωτογραφια ισως να μην καταλαβαίνετε τι λέω)αυτο οφείλεται στο μπράτσο ή στο σώμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να δοκιμάσω να κοτσάρω ενα λίιιιγο πιο παχυ μπράτσο στη strat τωρα που λέω να της βαλω ενα vintage 21-ταστο maple με fat headstock.και ηθελα να σας ρωτήσω εχω μια highway-1 του 2003 και ανάμεσα στο pickguard και την ταστιέρα υπάρχει ενα μικρό κενό που δεν βλέπω συχνά σε στρατοκαστερ(δεν εχω και φωτογραφια ισως να μην καταλαβαίνετε τι λέω)αυτο οφείλεται στο μπράτσο ή στο σώμα?

 

Βάλε φωτογραφία αλλά το πιθανότερο είναι να οφείλεται απλά... στο pickguard. :D

 

Αν εννοείς μπράτσο με 70s headstock κοίτα αυτά της Goeldo/Rockinger, είναι αρκούντως παχιά και καλής ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα bolt on μπρατσα με 22 ταστα εχουν αυτη την εξοχη της ταστιερας,μια και ειναι ΛΑΘΟΣ μπρατσα :lol: :lol: (ως γνωστον οι Fender,με εξαιρεση την Jaguar ειναι πραγματικες Fender μονο αν εχουν 21 ταστα!! :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, λες ότι πάνω από το pickguard βλέπεις ένα μικρό κομματάκι του μπράτσου? Στη βάση του?

 

Αυτό δεν είναι παράδοξο, μπορεί να σημαίνει ότι η Strat σου έχει shim για αν σηκωθεί λίγο το μπράτσο. Δεν ξέρω αν οι Highway έχουν microtilt, που επίσης μπορεί να ευθύνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oχι η strat δεν έχει shim την εχω αποσυναρμολογήσει.απλα κατω απο αυτη την προεξοχή είναι αυτο το κενό(οπως στο σχήμα)που με ενοχλεί αισθητικά,θα ήθελα ένα πιο εφαρμοστό neck.

superfunk σκέφτομαι να λύσω το πρόβλημα με ένα μπρατσο 24 τάστων,ε τι λες? :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου