Προς το περιεχόμενο

Λεπτα μπράτσα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε σεις μπαστούνια κρατάτε η κιθάρες?

το παχος του μπράτσου εχει σημασία αν θέλεις να ξεκουράζεις καπου το αριστερό χέρι,οχι αν θες να παίζεις. :D :D

εκτος αν παίζετε σαν τον hendrix 8O τοτε οντως κινδυνεύετε να παθετε τενοντίτιδα.

σοβαρα ομως δεν έχω καταλάβει τι ρόλο μπορεί να παίζει το πάχος του μπράτσου στην τενοντίτιδα :?: οσες φορες ένιωσα πόνο ήταν στο δεξί χέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε σεις μπαστούνια κρατάτε η κιθάρες?

το παχος του μπράτσου εχει σημασία αν θέλεις να ξεκουράζεις καπου το αριστερό χέρι' date='οχι αν θες να παίζεις. :D :D

εκτος αν παίζετε σαν τον hendrix 8O τοτε οντως κινδυνεύετε να παθετε τενοντίτιδα.

σοβαρα ομως δεν έχω καταλάβει τι ρόλο μπορεί να παίζει το πάχος του μπράτσου στην τενοντίτιδα :?: οσες φορες ένιωσα πόνο ήταν στο δεξί χέρι[/quote']

 

:roll:

 

three-birds-peter-leon2.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις μπαστούνια κρατάτε η κιθάρες?

το παχος του μπράτσου εχει σημασία αν θέλεις να ξεκουράζεις καπου το αριστερό χέρι' date='οχι αν θες να παίζεις. :D :D

εκτος αν παίζετε σαν τον hendrix 8O τοτε οντως κινδυνεύετε να παθετε τενοντίτιδα.

σοβαρα ομως δεν έχω καταλάβει τι ρόλο μπορεί να παίζει το πάχος του μπράτσου στην τενοντίτιδα :?: οσες φορες ένιωσα πόνο ήταν στο δεξί χέρι[/quote']

 

:roll:

 

three-birds-peter-leon2.gif

 

size does matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akis όταν λες πόνο στο δεξί χέρι που ακριβώς ενοείς; Γιατί δεν με έχει πονεσει ποτέ και θέλω να ξέρω σε πιο σημείο μπορεί να την πάθω... Όσο για το αριστερό είχε τραβηχτεί ο δείκτης μου στην βάση πρίν από 2μιση χρόνια (όσο είχα ακόμη την ibanez την RG370DX και καμμια φορά μετά από πολλές ώρες ή όταν είναι κρύο το χέρι με πονάει ακόμα :? :? Βέβαια δεν μπορώ να πώ ότι έφτεγε το μπράτσο το λεπτό της ibanez απλά τότε έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

acanthor ο πετεινός μπορει αυτο να εννοούσε αλλα εγω αυτο που εννοούσα ειναι οτι σημασία εχει πως κρατάς εσύ το μπράτσο,ο τρόπος που έπαιζε ο hendrix αντεδείκνυται.και πιστεύω πως καποιος που δεν έχει πολύ μικρά η πολυ μεγάλα χέρια μπορει να προσαρμοστεί σε οποιοδηποτε μπράτσο.

 

οσον αφορά την ταχύτητα ναι παιζει ρόλο το λεπτό μπράτσο, αρκει βέβαια να καταλαβαίνουμε το ίδιο πράγμα οταν μιλάμε για γρηγορο παίξιμο :wink: ,εκτος αν λένε ψέματα ολοι αυτοι οι <<βιρτουόζοι>>(εβαλα εισαγωγικά μην παραξηγηθούμε).

 

και μπορεί να μην ξέρω απο τενοντίτιδες,ευτυχώς δεν έχω πάθει,αλλα στις 10 πρώτες εντολές για την αποφυγή τραυμάτισμων δε νομίζω να υπάρχει καμία που να λέει παρτε πιο χοντρό μπράτσο.

 

ritchie αυτή η ενόχληση δεν έχει σχέση με την ταστίερα,την αισθάνομαι καμια φορα οταν προσπαθώ να παίξω πολυ γρήγορα κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μπορεί να μην ξέρω απο τενοντίτιδες' date='ευτυχώς δεν έχω πάθει,αλλα στις 10 πρώτες εντολές για την αποφυγή τραυμάτισμων δε νομίζω να υπάρχει καμία που να λέει παρτε πιο χοντρό μπράτσο.

 

[/quote']

 

Το λέει η ανθρώπινη ανατομία όμως :wink:

Σκέψου ότι όταν παίζεις blues το στυλ Hendrix επιβάλλεται οπότε με πιο παχύ μπράτσο ο αντίχειρας στηρίζεται καλύτερα.Που κάνεις καλύτερα μονόζυγο σε σύρμα ή σωλήνα; :D Με πιάνεις;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι βολευει τον καθένα,δεν προσπαθώ να σας πουλησω ibanez :D

η μονη μου ενσταση είναι στους τραυματισμούς,πιστεύω πως το πάχος είναι μια εύκολη δικαιολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akis ο Πετεινός ξέρει τι λέει και να τον ακούς... :lol: :lol:

 

Ρώτα και κανέναν ορθοπεδικό αν χρειάζεσαι και πιο 'επίσημη' γνώμη.

 

Τώρα σε ό,τι αφορά στη θέση του αντίχειρα (γιατί αυτό είναι που μας απασχολεί) πάντοτε στην ηλεκτρική κιθάρα αυτός πρέπει να είναι πάνω από τα άλλα δάκτυλα και όχι 'παράλληλα' πίσω από το μπράτσο όπως στην κλασσική. Αυτή την (ηλίθια) λογική στην ηλεκτρική την προώθησαν διάφοροι neoclassical clowns που παίζουν απλώς νότες τη μία πίσω από την άλλη, και όχι μουσική.

 

Αν ο αντίχειρας δεν είναι σε θέση που να μπορεί να στηρίξει το χέρι στα bends κλάφτα Χαράλαμπε... και πες μου εσύ πως γίνεται να στηρίζεται καλά ο αντίχειρας με μπράτσα πάχους... 1 εκατοστού.

 

Φυσικά λοιπόν και παίζει ρόλο το πάχος του μπράτσου στο πόσο ξεκούραστο είναι το αριστερό χέρι όπως φυσικά και το σχήμα. Ένα επιπλέον 'ατού' είναι ότι -στα πολύ χοντρά μπράτσα, πάνω από 0.9 της ίντσας στο πρώτο τάστο- το ίδιο το μπράτσο 'αντιστέκεται' στη φυσική τάση του να σφίξουμε περισσότερο το χέρι καθώς κουραζόμαστε.

 

Αλήθεια, έτυχε να παίξεις ποτέ για πάνω από 4 ώρες διαρκώς παίζοντας μόνο ακκόρντα και αρπίσματα; Γιατί αν δεν έπαιξες, δεν ξέρεις τι θα πει 'κουράζεται το αριστερό μου χέρι'. :wink:

 

Όσο για τις ταχύτητες, τα πάντα είναι σχετικά, πριν 1-2 βδομάδες απέδειξα σε ένα παληκάρι με καταβολές τύπου Malmsteen (και προτίμηση στα λεπτά μπράτσα) πόσο πιο εύκολο και ξεκούραστο είναι ένα παχύ μπράτσο ΚΑΙ για γρήγορο παίξιμο.... και όταν λέω παχύ μπράτσο εννοώ το SRO-FAT της Allparts... όχι ό,τι κι ό,τι... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα σε ό' date='τι αφορά στη θέση του [b']αντίχειρα[/b] (γιατί αυτό είναι που μας απασχολεί) πάντοτε στην ηλεκτρική κιθάρα αυτός πρέπει να είναι πάνω από τα άλλα δάκτυλα και όχι 'παράλληλα' πίσω από το μπράτσο όπως στην κλασσική. Αυτή την (ηλίθια) λογική στην ηλεκτρική την προώθησαν διάφοροι neoclassical clowns που παίζουν απλώς νότες τη μία πίσω από την άλλη, και όχι μουσική.

 

γιατι ξεθάβεις πάλι το τσεκούρι του πολέμου :D :D

μα ουτε εγω παίζω με τον αντίχειρα πισω απτην ταστίερα,μου ειναι αδύνατο.αλλα νομίζω οτι υπάρχει και ενδιαμεση κατάσταση απτο να 'αγκαλίαζεις' την ταστιέρα.οσο για το στυλ hendrix δεν μιλάμε για 1,2 bends που κανω και εγω,στο woodstock επι 45 λεπτα δεν κουνάει τον αντίχειρα πάνω απο τη d χορδή αν καποιος απο εσάς ισχυρίζεται οτι μπορεί να παίξει ετσι πανω απο 5 λεπτα να μου στείλει το video του.

 

τεσπα περι ορέξεως και περι χεριών...ισως επειδη τα δαχτυλα μου είναι αδύνατα να με βολεύουν τα λεπτά μπράτσα(δεν εχω δοκιμάσει τοσα πολλά ολες κι όλες με 4 κιθάρες έχω παίξει,αυτο το sro-fat το αγνοώ).

 

φυσικά και δεν έχω παίξει 4 ώρες ακόρντα(ουτε συνολικα) :D αλλα αρπίσματα τι εννοείς,παίζω αποκλειστικά και μονο arpeggios και θα συνεχίσω το sweep picking μεχρι τενοντίτιδας και γάγγρενας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου