Προς το περιεχόμενο

Λεπτα μπράτσα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έτσι έτσι...

 

Ένας ένας να βγαίνει από την ντουλάπα... :P :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Εν πάσει περιπτώσει' date=' 'βιο-μηχανικά' τα λεπτά μπράτσα βολεύουν μόνο αν έχεις πολύ 'light touch' και πάλι παίζεται... το μόνο σίγουρο είναι πως πολύ ευκολότερα παθαίνεις κράμπες και τενοντίτιδες με λεπτό παρά με παχύ μπράτσο...[/quote']

 

Ολα μυθος ειναι..εγω με παχυ επαθα τενοντιτιδα..και μαλιστα σοβαρης μορφης....και μονο με λεπτα μπρατσα μπορω να παιξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως μου λειψε...να το καιμε........... :cry: :cry:

 

Μωρέ ας μην έτρεχα σαν τρελός το τελευταίο διάστημα, και θα σου έλεγα εγώ... :roll: :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ γουστάρω παχύ πράμα! :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Θέλετε να μετρήσουμε το πάχος των "μπράτσων" μας??? :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά παίζοντας με καμιά 10 ριά μπράτσα όλων των τύπων το χέρι μου προσαρμόζεται αναλόγως.... χωρίς υπερβολή η κάθε μία έιτε λεπτό είτε παχύ μπράτσο έχει σύν και πλήν. απλά παρατηρώ ότι πολύ γρήγορες φράσεις δεν βγαίνουν στην custom shop fender που έχει παχύ μπράτσο παρά το 9,1/2 radius! Όμως το "χρώμα" που δίνει είναι απίστευτα καλό για ροκ - μπλoύζ σε στύλ SRV! Τα ακόρντα επίσης είναι πολύ πιό "γεμάτα" Αντίθετα σε κανονικό "C" μπράτσο Fender τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα... η 40th aniversary του '94 που έχει και το πιό λεπτό C που έχω δει σε Fender "τρέχει" απίστευτα και έχει εξαιρετικότατο σκάσιμο, βέβαια με ψιλοκουράζει έπειτα από καμιά 2 ώρες παιξίματος.... αλλά who cares?

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα εχει να κανει με το τι βολευει τον καθενα.

Οι "γρηγοροτεροι" παντως κιθαριστες του Ουεστ (που ειναι σιγουρα οι country players) παιζουν συνηθως με τελε με κτηνωδη μπρατσα,μια και κανουν τοσο πολυ bending που φανταζομαι η στηριξη που προσφερει ενα παχυ μπρατσο τους ειναι απαραιτητη....

 

Προσωπικα απο τοτε που παιζω αποκλειστικα με πολυ παχια μπρατσα σωθηκα απο την τεντονιτιδα (και αυτο ειναι λογικο μια και προσφερουν πολυ καλυτερη στηριξη στο χερι).

 

Παντως δεν εχει σημασια μονο το παχος αλλα και το ΣΧΗΜΑ (καθως και το σετ απ) του μπρατσου...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχήμα έχει τεράστια σημασία αλλά παίζει τώρα πόσο καλά σου γεμίζει και κρατάει την παλάμη ανάλογα και με το σχήμα του χεριού. Το setup εννοείται σε κάθε μέρος του οργάνου ότι παίζει ρόλο (πρέπει να σετάρω την κιθάρα μου γιατι στα διπλά bends στις ψιλές χορδές ταστάρει :cry: ) Ακόμα ένας χοντρός λαιμός είναι και πιο ανθεκτικός...μονόδρομος δλδ για τα κολλημένα στο σώμα της κιθάρας μπράτσα. Ρε μπας και κάνουν μικρότερους τους λαιμούς για να βγάζουν κιθάρες με λιγοτερο ξύλο :wink: λέμε τωρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι στη μειοψηφία των λεπτών μπράτσων... :) Δεν ξέρω, ίσως να συνήθισα έτσι, αλλά το παχύ μπράτσο μου φαίνεται κάπως... μεγάλο :P

url=http://www.echidna-band.com]Echidna

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω προτιμω τα λεπτα μπρατσα αν και εχω μεγαλα δαχτυλα και παιζω χαρακτηριστικα αργα :) :) :) :) :) :) :)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου