Προς το περιεχόμενο

Απο Profire 610 σε RME?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η RME πέρα από το conversion που είναι ΟΚ, έχει απίστευτο rooting, rock solid drivers και το Total Mix που είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. Αυτά κάνουν μια "κάρτα ήχου". Αν θες converters κράτα την m-audio, και πάρε ένα dedicated AD/DA πχ Apogee Rosetta 200 και πέτατη με SPDIF ή Adat πάνω. Πάντως όπως ανέφεραν και πριν μεγαλύτερη διαφορά θα δεις με κάποιο καλύτερο preamp/mic παρά με καλύτερο AD. Όσον αφορά το monitoring το ίδιο για ηχεία/χώρο. Από εκεί και πέρα πάντως η σταθερότητα, η αξιοπιστία και η ευελιξία της RME μπορεί να μην είναι μετρήσιμες με νούμερα αλλά μόλις συνηθίσεις...δεν υπάρχει επιστροφή.

Βέβαια αν γράφεις ένα κανάλι τη φορά, δεν έχεις outboard και είσαι ευχαριστημένος με την Maudio stay there και επένδυσε τα λεφτά σου σε preamps και mics.

An insanely exciting indie label

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα ακουσω ουσιαστικη διαφορα στα ηχεια μου?

 

Αν αναβαθμίσεις και τα καλώδια από τις πηγές και προς τα ηχεία ναι θα ακούσεις.

Έχω δει εγκλήματα με ηχεία σαν τα δικά σου και καλύτερα με καλώδια από το καλάθι.

Όλα παίζουν ρόλο, αν έχεις ηχεία των 1000-1500 ευρώ, απαιτείς το κάτι παραπάνω στον ήχο, και σκέφτεσαι να επενδύσεις σε καλώδια high end, τότε μείνε σε m-audio, το mp3 μια χαρά θα ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δυστυχώς ειδικά στον ήχο, το "καλύτερο" είναι άμεσα εξαρτώμενο από τις συνήθως "φθηνές ηλεκτρονικές προσλαμβάνουσες" του περιβάλλοντός μας και του χαμηλού επιπέδου της παράλληλης "audio παιδείας" μας (κυρίως σε ότι έχει να κάνει με την έλλειψη "σπουδής" στα απαραίτητα "φυσικά" references)...

 

άλλωστε έτσι εξηγώ το γεγονός ότι σε παλιότερο blind test που είχα κάνει μεταξύ πελατών ενός project studio, ανάμεσα σε μια "φθηνιάρα" Focusrite Saffire και μια RΜΕ Fireface 800, οι περισσότεροι επέλεξαν άμεσα και χωρίς πολλά πολλά τον "κουρδισμένο" για μέσα αυτιά ήχο της πρώτης, από την επαρκή ουδετερότητα της δεύτερης...

 

και μη ξεχνάμε την καταλυτική επιρροή του "hype" στο κριτήριό μας....

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο εκτος θεματος αλλα οταν φτιαχνεις μουσικη απευθυνεσαι σε μεσα αυτια νομιζω φιλε μου δε θα κανεις demo για να το κρινει ο διευθυνων συμβουλος της prism αλλα ο ακροατης στο ριαδιοφωνο (αν φτασει μεχρι εκει η δουλεια σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο εκτος θεματος αλλα οταν φτιαχνεις μουσικη απευθυνεσαι σε μεσα αυτια νομιζω φιλε μου δε θα κανεις demo για να το κρινει ο διευθυνων συμβουλος της prism αλλα ο ακροατης στο ριαδιοφωνο (αν φτασει μεχρι εκει η δουλεια σου).

 

Δεν το πιάσες τι θέλει να πει ο npap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..."περισσότεροι επέλεξαν άμεσα και χωρίς πολλά πολλά τον "κουρδισμένο" για μέσα αυτιά ήχο της πρώτης, από την επαρκή ουδετερότητα της δεύτερης..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από τους πελάτες ενός στούντιο είναι αναμενόμενο κάτι τέτοιο. Η ουδετερότητα είναι ζητούμενο για τους τεχνικούς ήχου, άντε στο τσακίρ κέφι και για ψαγμένους audiophiles. Ο μέσος ακροατής, συνεπώς και ο μέσος μουσικός, πάντα θα προτιμάει τον over-the-top ήχο, άλλωστε για αυτόν πάντα το αποτέλεσμα μετράει, και όχι το τι χρειαζόμαστε για να φτάσουμε εκεί.  ;)  :D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναζήτηση της ουδετερότητας δεν έχει να κάνει με τον engineer ή τον audiophile αλλά με τη σωστή μετάφραση του mix σε διαφορετικά και ετερόκλητα συστήματα.

Δεν έχει νόημα να ακούς έναν καλό ήχο στο στούντιο σου που δεν παίζει καλά στο αμάξι, στο ipod ή σε ένα κλαμπ.

Αυτή είναι και η διαφορά του ugly NS10 σε σχέση με ένα ένα hifi σύστημα. Από το ένα θες brutal επίπονη αλήθεια και από το άλλο ακουστική ικανοποίηση.

 

An insanely exciting indie label

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

νόμισα ότι υπήρξα ξεκάθαρος αλλά μάλλον δεν ήμουν.... και καλώς από ότι φαίνεται καθότι έδωσα αφορμή για μια ενδιαφέρουσα κουβέντα που ξεφεύγει από το "άκυρο" (κατ ουσία) σύνηθες διακύβευμα του "πια κάρτα είναι καλύτερη-πάρε αυτή είναι 3 κιλά καλύτερη-όχι πάρε αυτή είναι 2,5 κιλά καλύτερη αλλά ψήνει και καφέ"... ;D

 

οπότε ας εμπλουτίσω την κουβέντα επαναλαμβάνοντας την παρακάτω φράση μου που προσπεράσατε

και μη ξεχνάμε την καταλυτική επιρροή του "hype" στο κριτήριό μας....

ρωτώντας σας: πια νομίζετε θα ήταν η "συμπεριφορά" των ίδιων πελατών του παραδείγματος που έθεσα, αν γνώριζαν πια κάρτα ήταν η "σταχτοπούτα" και πια η "πριγκίπισσα"?

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου