Προς το περιεχόμενο

Οικονομικός Λαμπάτος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς Loki:

Τον τελευταίο καιρό έχουν αρχίσει να με ελκύουν συγκροτήματα με πιο βαριές παραμορφώσεις στις κιθάρες(φάση Slipknot). Ταυτόχρονα όμως σκέφτομαι πως λογικά και αυτή η φάση μου θα περάσει κάποτε. Προτιμώ να χτίζω τον ήχο μου με πετάλια γιατί:

1) Με αυτά μπορώ να βρω ακριβώς το είδος και τη χροιά της παραμόρφωσης που ζητάω

2) Μπορώ να τα μεταφέρω εύκολα, έχοντας τον ήχο μου αν χρειαστεί και στο στούντιο ή σε φιλικά σπίτια

 

Συμφωνώ, αλλά το πετάλι δεν θα σου δώσει ποτέ ακριβώς τον ήχο από ένα καλό drive κανάλι ενισχυτή. Επίσης ο Jet city λογικά θα μπορεί μια χαρά να σηκωσει ότι πετάλι του βάλεις, δεν έχει clean κανάλι αλλά crunch που άμα παίζεις με χαμηλά το gain και ψηλά το master volume καθαρίζει.

Έτσι και αλλιως στα περισσότερα demo drive πεταλιών θα δεις ότι πάντα ο καθαρός ήχος που κουμπώνει το πετάλι πότε δεν έιναι 100% καθαρός π.χ fender clean αλλά το έχει λίγο το γρέζι του. Έπίσης όπως σου είπαν πιο πάνω  εκτός από τον ήχο του πεταλιού θα έχεις και το ηχόχρωμα του ενισχυτή που επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα και αλλιώς θα ακουστεί το πετάλι σου στό θηρίο του στούντιο, αλλιώς στο κόμπο ενος φίλου.

 

To κακό με τον Jet City είναι ότι δεν μπορείς να τον βρείς σε μαγαζί στην Αθήνα να τον δοκιμάσεις ενώ σίγουρα θα πετύχεις κάπου τον V22.

Γενικά ψάξτο το θέμα και μη βιαστείς να καταλήξεις πριν εξετάσεις όλες τις επιλογές σου.

 

My 2 cents!

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, αλλά το πετάλι δεν θα σου δώσει ποτέ ακριβώς τον ήχο από ένα καλό drive κανάλι ενισχυτή.

 

Όλα είναι υποκειμενικά

Εγώ ας πούμε θεωρώ ότι για να βρεις ενισχυτή που να έχει τον ήχο ενός καλού πεταλιού ή μίας καλής πεταλιέρας στα γκάζια πρέπει να πας σε πολύ ακριβό μηχάνημα, πχ mesa κτλπ. Το κανάλι μίας βρωμιάς που έχεις στήσει εσύ στη πεταλιέρα σου με τις προενισχύσεις που θέλεις το eq, το compressing το οτιδήποτε θέλεις, είναι απλά καλύτερο απο μία ακατέργαστη βρώμα ενός μέτριου λαμπάτου ενισχυτή, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά για τη δική μου απαιτητική μουσική (progressive metal). Αν μιλάμε για κραντσιές και πεντατονικά μπλούζ και παραμόρφωση μέχρι u2 και πορτοκάλογλου στυλ νταξ, ναι μπορεί να βγεί με πιο vintage style βρώμικα κανάλια λαμπάτων ενισχυτών. Kαι του bugera V22, V55.

 

Προσωπικά επειδή είμαι περίεργος, δυσκολεύομαι να ικανοποιηθώ απο τα βρώμικα κανάλια των ενισχυτών. Αν θες μέχρι χαρντ ρόκ και τετοια, ενα laney θα τη κάνει τη δουλειά καλά. Αν τώρα θες και πιο μέταλ ήχους, θα πάς σε ένα καλό καθαρό κανάλι και ένα καλό πετάλι ή σε ένα blacstar 20ρη και καθάρισες απο τα πάντα. Ειναι ο μόνος ενισχυτής σε χαμηλά χρήματα (κάτω του 1000), αυτός και ολη η σειρά αυτή που ΣΚΟΤΩΝΕΙ σε γκάζια. Καθαρά? Αξιοπρεπή τίποτα ιδιαίτερο.

 

Η τελική μουο γνώμη...αν θες 300€ για ένα bugera για μένα δεν αξίζει. Πήρα απο ebay σαν καινούριο με 80€ παραπάνω τον engl gigmaster 30. Κάνει για σπίτι, πρόβα, λάιβ, ότι θες. Βάλτου πάνω ένα blacstar πετάλι και καθάρισες. Εγώ έτσι βόλεψα και τα κρυστάλινα καθαρά και τα γκάζια που πάνε απο μπλουζ (γιατί παίζω αρκετά) μέχρι το είδος που συνθέτω, και χωρίς να μου βγεί ο κούκος αηδόνι.

380€ ενισχυτής

150€ πεταλάκι

100€ καμπίνα (blackstar 12'')

Συνολο 630€ (λιγότερο απο όσο μία αξιοπρεπής κιθαρα, και απο ότι είδα μια χαρά τα έχεις σκάσει για κιθάρες), ολα μεταχειρισμένα σαν καινούρια και έχω τον τέλειο ήχο στα δικά μου αυτιά, σε όλα τα είδη.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, αλλά το πετάλι δεν θα σου δώσει ποτέ ακριβώς τον ήχο από ένα καλό drive κανάλι ενισχυτή.

 

Ο σκοπός ποιος είναι;

 

1. να βρεις ένα πολύ καλό ήχο

2. να αντιγράψεις με ακρίβεια 100% το drive κανάλι ενός καλού ενισχυτή

 

Μήπως καταλήγουμε να κυνηγάμε το δεύτερο και να ξεχνάμε το πρώτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο σκοπός ποιος είναι;

 

1. να βρεις ένα πολύ καλό ήχο

2. να αντιγράψεις με ακρίβεια 100% το drive κανάλι ενός καλού ενισχυτή

 

Μήπως καταλήγουμε να κυνηγάμε το δεύτερο και να ξεχνάμε το πρώτο;

 

+1000.

 

Τον εξοπλισμό πρέπει να τον διαλέγουμε με τα αυτιά,όχι με τα μάτια!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς

τί με νοιάζει εμένα αν η βρωμιά μου μοιάζει με το βρώμικο κανάλι ενός mesa ή ενός evh ή ενός blacstar series one?

μου κανεί στα αυτιά μου?

ΝΑΙ!!!

εφτιαξα τον ήχο μου με 600ευρουλάκια?

ΝΑΙ!!!

με βολεύει στη μελέτη? (ο ήχος είναι καλός απο το 1)

με βολευει στη πρόβα? (το απο πάνω καθώς κάνουμε πρόβα με μικρόφωνα και ακουστικά)

με βολεύει στα λάιβ? (Ρίχνει κάτω πολυκατοικία με τα 30 βατ του)

ΝΑΙ!!!!!!!!

 

τι με νοιάζει αν αντιγράφω τον ήχο του τάδε ενισχυτή?

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω κι εγώ το ερώτημα που είναι μισο-σχετικό μισο-άσχετο με το τόπικ μιάς και μιλάμε για φτηνούς λαμπάτους;

Ποιά η γνώμη των ειδικών και έμπειρων του forum για τους Bugera 6262, 6260 και 333XL?

Πέρα απ' τη θεωρία των κλώνων (Peavey, Mesa κλπ) τους έχει ακούσει κάποιος ώστε να έχει άποψη;

Η αλήθεια είναι ότι από τα demos στο youtube έχω εντυπωσιαστεί. Αλλά για αυτό ρωτάω τη γνώμη της έμπειρης επιστημονικής ομάδας του noiz.

Αξίζει η επένδυση τόσο από άποψη κατασκευής και ποιότητας όσο και από άποψη ήχου;

ΚΑι όταν λέω ήχο, αναφέρομαι στο drive κανάλι για ανάγκες από hard rock κι επάνω (όχι οχετούς, απλά καλό ποιοτικό gain..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η γνώμη των ειδικών και έμπειρων του forum για τους Bugera 6262, 6260 και 333XL?

 

Πιστοποιημένους ειδικούς και έμπειρους το φόρουμ δε νομίζω πως διαθέτει, πάντως αν έψαχνες λιγάκι θα έβρισκες δεκάδες αναφορές σ' αυτά τα μοντέλα στο φόρουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, αλλά το bar της αναζήτησης εντός νοιζ έχει για κάποιο λόγο μουλαρώσει και είπα να καταφύγω στο τοπικ μιάς και το είχα μπροστά μου..

Όσο για τους πιστοποιημένους, αστειευόμενος το είπα.

 

Γενικώς πάντως για το φίλο που έθεσε το ζήτημα, άποψή μου, είναι να αναζητήσει για αρχή έναν ενισχυτή που να τον συνδέει καρφί με καρφί και να τον γουστάρει χωρίς να πρέπει να καταφύγει με το καλημέρα σε πετάλια. Είναι κρίμα κάποιος να δαπανά ένα σημαντικό ποσό για αγορά ενισχυτή και να ψάχνει τον ήχο του σε πετάλια, τα οποία αργά ή γρήγορα τα βαριέσαι και εκτός των άλλων, αναζητώντας το τέλειο φτάνεις σε ένα κόστος που πολλές φορές ξεπερνά την αγορά ενισχυτή!!

Γνώμη μου: Αγορά μεταχειρισμένου (και συνεπώς δοκιμασμένου) λαμπάτου και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσπαθώ, τουλάχιστον όχι ηθελημένα να προσομοιώσω τον ήχο οποιουδήποτε ενισχυτή. Και στην πραγματικότητα θα κρατούσα τον MG15 μου από τον οποίο χρησιμοποιώ μόνο το clean αν δε με είχατε πείσει πως σ' αυτόν δε θα βρω ποτέ τον ήχο που θέλω. Όσο για τα πετάλια, πείτε το παραξενιά.  :P Γουστάρω να φτιάχνω τον ήχο μου με πεταλάκια, ώστε να έχω την ευελιξία για την οποία μίλησα πρωτύτερα ;) Αν έβρισκα δηλαδή θα έπαιρνα κι ενισχυτή μόνο με καθαρό κανάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το ξαναπώ

αφού σου αρέσουν τα πετάλια πάρε έναν ενισχυτή με καλό καθαρό κανάλι και καθάρισες.

Οσο για τους bugera που αναφερεις αν και δεν έχω παιξει με κανένα απο αυτούς, στο διαδύκτιο λένε τα καλύτερα. Προσωπικά δεν θα τους έπαιρνα γιατί θεωρώ υπερβολή 120 βατ λάμπας και 2 ηχεία για οτιδήποτε, είτε λάιβ είτε πρόβα, φυσικά δεν τον ευχαριστιέσαι στο σπίτι και είναι και ασήκωτος. Αν είδα καλά πρόσφατα, αναμένεται να αντιγράψουν την σειρα htr της blackstar, οπότε αν θες κατι φτηνό που να φέρνει σε αυτά που συζητάμε τόσο καιρό (εκεί ίσως δεν χρειαστείς πετάλι παραμόρφωσης) hold your horses for a while..

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου