Προς το περιεχόμενο

Άργοπεθαίνει. Στίχοι:Pablo Neruda - Μουσική:cigaret13


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άσε μας ρε Φώτη πρωί-πρωί... Πώς σκατά θα δουλέψουμε τώρα, μετά από αυτή τη συναισθηματική βόμβα; Είμεθα ευαίσθητα παιδιά γιου νόου! :)

 

Θα προτιμούσα λίγο μικρότερο το τελευταίο σόλο, όχι γιατί δεν είναι καλό (συγκεκριμένα, σπέρνει) αλλά επειδή, λόγω διάρκειας, μου έδωσε την αίσθηση ότι σε "απομακρύνει" από τη φόρτιση των στίχων. Αλλά λεπτομέρειες, οπότε βλ. πάλι την πρώτη παράγραφο.    

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τα καλά σας λόγια!!! Όντως το σόλο στο τέλος έπασχε από έμπνευση και ήχο και είναι και μεγάλο σε διάρκεια! :P  αλλά τι σκ@τ@ κιθαρίστες είμαστε ;)  Δημήτρη με delay πρώτη φορά γράφω :o, αν και ήταν επιλογή μου να ακούγεται πολύ!  Πάντως όταν είδα "τέτοιας κλάσης μουσικούς" να λεν' καλά λόγια για το πόνημά μου.....! :'( εντάξει είμαι και ευαίσθητο παιδί είπαμε....                  Υ.Γ.κρύψτε τις γκόμενές σας, περνάει ο cigaret13 με την φωνάρα του :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η μουσική υπόκρουση, το σόλο, η φωνή, η ερμηνεία. Προσωπικά ωστόσο θα προτιμούσα κάπου-κάπου να ξεφεύγει από την πεπατημένη (ίσως λίγο πριν το σόλο), να φωνάζει, να ωρύεται.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η μουσική υπόκρουση, το σόλο, η φωνή, η ερμηνεία. Προσωπικά ωστόσο θα προτιμούσα κάπου-κάπου να ξεφεύγει από την πεπατημένη (ίσως λίγο πριν το σόλο), να φωνάζει, να ωρύεται.

  Αν φωνάξω λίγο δυνατά, atreu73, θα με πάρουν με τις πέτρες! :P. Που να ωρύομαι κιόλας ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλό με σημείο αιχμής τη φωνή που είπαν και οι προηγούμενοι. Αλλά και μουσικά μου άρεσε πολύ.

 

Τώρα, επειδή το κομμάτι το φαντάζομαι άνετα σε μια δισκογραφία θα γίνω ολίγον αυστηρός και θα αναφέρω μερικά πράγματα που με χάλασαν και θεωρώ πως αν ήταν διαφορετικά, θα μιλούσαμε για ένα ολοκληρωμένο αριστούργημα:

 

- Θα προτιμούσα να μην υπήρχαν σόλα. Ξέρω κιθαρίστες είμαστε κλπ. ;D αλλά θεωρώ ότι διακόπτουν την ατμόσφαιρα. Νομίζω ότι τα σόλο γεμισματάκια που ήδη έχεις βάλει είναι πάρα πολύ όμορφα και θα ήθελα να τα ακούω σε όλη τη διάρκεια.

 

- Παρόλα αυτά και εφόσον τα σόλα υπάρχουν, χρειάζονται καλύτερο ήχο, μικρότερη διάρκεια (το δεύτερο) και κάποιο θέμα που να επαναλαμβάνεται.

 

- Δε μου άρεσε το "χαρντ" σημείο προς το τέλος. Ή για την ακρίβεια δε μου άρεσε το πόσο απότομα μπήκε και το πόσο απότομα έκλεισε το κομμάτι. Ιδανικά φαντάζομαι ένα σταδιακό κρεσέντο όπου όργανα και (κυρίως) φωνή, θα δυναμώνουν και θα οδηγούν στην "έκρηξη" όπου και πάλι η φωνή θα έχει κυρίαρχο ρόλο (να φωνάζεις κάτι με άπειρο reverb π.χ.) ενώ χαρντ ρυθμικές και σόλο μελωδία στο βάθος θα ακολουθούν. Μετά από αυτό, θα υπάρχει σταδιακό χαμήλωμα, επιστροφή στην ηρεμία και κλείσιμο.

 

Όλα τα παραπάνω, επαναλαμβάνω, είναι μια αισθητική προσέγγιση που έχει να κάνει με το πώς θα ήθελα να ήταν το κομμάτι αν το πετύχαινα στο ραδιόφωνο ή το άκουγα σε ένα CD π.χ. Κατά τ' άλλα, ωραιότατο είναι κι έτσι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο, εννοείται πως σε όλα όσα γράφεις έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ.

Όλα τα παραπάνω, επαναλαμβάνω, είναι μια αισθητική προσέγγιση που έχει να κάνει με το πώς θα ήθελα να ήταν το κομμάτι αν το πετύχαινα στο ραδιόφωνο ή το άκουγα σε ένα CD π.χ
Αλλά εσύ το πήγες πολύ μακριά.... :o                                                                                                Γράφω "τραγουδάκια" σπίτι μου (στην κρεβατοκάμαρα 8)) για μένα.  Αλλά επειδή ως κιθαρίστας :-[ θέλω την "αναγνώριση" :P, τα ανεβάζω και στο Νόιζ. Στο τελευταίο σόλο ήθελα να δώσω (ανεπιτυχώς) μια comfortably numb ματιά, τρομάρα μου......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικα εμπνευσμένο.

Πολύ ωραία απόδοση.

 

Μπράβο ρε φιλε.

Εισαι καλλιτέχνης.

 

Λιγο το gain στην ηχογραφηση της μιας απο τις  lead ηταν στο peak και φοβηθηκα για την υγεια των ηχειων μου.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου