Προς το περιεχόμενο

Έπιασα λαγό και τον λένε BEHRINGER.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε άπιστε Θωμά' date=' πως ειναι δυνατον ? να δοκιμάζει η εταιρεια η ιδια, το υλικο μεχρι τα 10kHz , εαν ειχε κουράγια, να παει το ιδιο παραπανω !!

Η αλλη μετρηση !! EQUIVALENT INPUT NOISE VOLTAGE VS FREQUENCY , Δεν βλεπεις οτι την μετρησανε μεχρι το 1 KHz !![/quote']

 

Και πάλι λάθος! Εσύ δεν βλέπεις ότι σε άλλες μετρήσεις πάνε παραπάνω;

Για κοίτα στο Maximum Voltage Swing vs. Frequency και στο πολύ σημαντικό Voltage Gain vs. Frequency.

 

Και δεν είναι θέμα "απιστου θωμα"! Σε ότι αφορά τεχνικά θέματα έχω μάθει να είμαι ακριβής και να μιλάω/γράφω με στοιχεία.

 

Επίσης δεν πήρα απάντηση για τρίτη φορα στο ερώτημά μου:

Πού λέει για το NJM4580 ότι έχει "Frequency Response max: 15kHz" όπως γράφεις στο πρώτο σου άρθρο;

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα 15 ΜΗΖ ειναι KHz , δεν υπαρχουν τετοια νουμερα σε τετοιου τυπου ηλεκτρονικα υλικα.

 

Η JRC ειναι μια Ιαπωνεζικη εταιρεια φθηνων υλικων, αλλα απο οτι φαινετε η φθήνεια τους φτανει μεχρι και τις μεταφρασεις !!

 

Και τελος, λαθος καταλαβες , δεν σου επιτεθηκα ..

 

Εαν θελεις στειλε τους ενα email, και ρωτησε τους, οτι απορια εχεις !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 15 ΜΗΖ ειναι KHz ' date=' δεν υπαρχουν τετοια νουμερα σε τετοιου τυπου ηλεκτρονικα υλικα. Η JRC ειναι μια Ιαπωνεζικη εταιρεια φθηνων υλικων, αλλα απο οτι φαινετε η φθήνεια τους φτανει μεχρι και τις μεταφρασεις !! [/quote']

 

¶λλη θεωρία και τούτη ... Μάλιστα, βρήκαμε ακόμα έναν λαγό, που λέγεται JRC !! :lol:

 

Οι μονάδες μέτρησης κατά SI είναι οι ίδιες παγκοσμίως και ως εκ τούτου δεν επιδέχονται "μετάφρασης" ... Όταν ο Γιαπωνέζος γραφει "15 MHz", που ακριβώς μπορεί να γίνει λάθος στη μετάφραση ;;;

 

Επίσης, οι χιλιάδες (kilo, k) γράφονται με πεζό "k". Είναι δλδ. kHz, και όχι KHz. Επιπλέον, όταν μία μονάδα μέτρησης προέρχεται από κάποιο όνομα, γράφεται με κεφαλαίο : Ampere, Volt, Farad, Bell κτλ. ¶ρα είναι dB και όχι db. Δες και εδω: http://en.wikipedia.org/wiki/International_System_of_Units

 

Και email δεν χρειάζεται να στείλω στην JRC, γιατί δεν αμφισβήτησα το περιεχόμενο των datasheets τους.

 

Ειλικρινά, δεν αισθάνθηκα ότι μου επιτέθηκες, άλλωστε επιχειρήματα έχω.

 

Φιλικά,

Γιώργος

 

EDIT: ορθογραφικό ...

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο λαγός έβρασε και τα κρεμμύδια έλιωσαν , συμφωνώ απόλυτα !

 

Αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση, όλες αυτές τις μέρες , δεν είναι φυσικά, τα μαθήματα ορθογραφίας !

 

Αλλά το ΓΕΓΟΝΟΣ , ότι τέσσερις μέρες έπειτα από την εγγραφή του θέματος αυτού , στην Γερμανία, και ιδιαίτερα στην σελίδα της pms-electronics.com, εξαφανίσθηκε ως δια μαγείας , η σελίδα του υλικού NJM5532 .

 

Τυχαίο ήταν ? κάποιος το σφύριξε ? Είναι πάντως αρκετά περίεργο ως συμβάν .

Πάντως, αποκλείετε να είδα, το τσιπάκι, στον ύπνο μου.

 

 

Υπάρχει αναπάντητο, το αρχικό μου ερώτημα , το οποίο είναι το εξής :

Ποίος είναι ο κωδικός ή όνομα, του προενισχυτή στην σειρά Xenyx Behringer ?

Μου έγινε έμμονη ιδέα, και θα το συνεχίσω να το ψάχνω.

 

Μόνο αυτός που θα έχει την ζητούμενη πληροφορία, έχει το δικαίωμα να γράψει την επόμενη απάντηση στο υπάρχων θέμα !!

 

 

Δεν απευθύνομαι στους φίλους του φόρουμ, ως κάποιος με εξουσία , απλά υπενθυμίζω πιο είναι το ζητούμενο της αναζήτησης, οτιδήποτε άλλο είναι εκτός θέματος, και κατά συνέπεια αδιάφορο.

 

 

Υστερόγραφο .

1) Για τα νεαρά ψαχτήρια του φόρουμ :) στα ηλεκτρονικά , παραθέτω και αυτή την εικόνα από την προσωπική μου βιβλιοθήκη, ως ένα επιπλέον ίσως, βοήθημα.

ecanjmiu6.th.gif

 

2) Ας διατηρήσουμε ένα ουδέτερο κλίμα , όσον αφορά τα τεχνικά θέματα, έτσι ώστε να μην δώσουμε το δικαίωμα, να μας πουν, το γνωστότατο ελληνικό ρητό !!

Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένον αχυρώνα !!

 

3) Στην εποχή μας, όπου η τεχνολογία είναι το πιο κερδοφόρο αντικείμενο, να μην ξεχνάτε ότι !!

 

Α) Ότι οι ίδιες, οι εταιρείες καμουφλάρουν την αλήθεια στα τεχνικά τους έντυπα έτσι ώστε, να προστατευθούν από την αντιγραφή των προϊόντων τους.

 

Β) Μόνο ένα έμπειρο μάτι μπορεί απλά να μαντέψει την αλήθεια από τα συμφραζόμενα ενός τέτοιου κειμένου.

 

Γ) Με το ίδιο σκεπτικό, ένας έμπειρος μουσικός εάν δει μια νότα σε μια παρτιτούρα να είναι ξεκάρφωτη , θα του κάνει εντύπωση και θα την διορθώσει !! ενώ ο άπειρος μουσικός θα προσπαθήσει πρώτα να την παίξει !!

 

Φιλικά πάντα Κυριάκος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Υπάρχει αναπάντητο' date=' το αρχικό μου ερώτημα , το οποίο είναι το εξής :

Ποίος είναι ο κωδικός ή όνομα, του προενισχυτή στην σειρά Xenyx Behringer ?

Μου έγινε έμμονη ιδέα, και θα το συνεχίσω να το ψάχνω.

 

 

 

*Γ) Με το ίδιο σκεπτικό, ένας έμπειρος μουσικός εάν δει μια νότα σε μια παρτιτούρα να είναι ξεκάρφωτη , θα του κάνει εντύπωση και θα την διορθώσει !! ενώ ο άπειρος μουσικός θα προσπαθήσει πρώτα να την παίξει !!

 

Φιλικά πάντα Κυριάκος .[/quote']

 

*Οι εταιρείες ξοδεύουν πάρα πολλά πάνω στην έρευνα για να δίνουν φόρα παρτίδα στον καθένα κωδικούς και διαγράματα για τα πρϊόντα τους απο την στιγμή που όποιος είχε τις πληροφορίες θα μπορούσε να τους αντιγράψει.

 

*Ο μόνος που έχει δικαίωμα να διορθώσει κάτι επάνω σε μία παρτιτούρα είναι ο ίδιος ο δημιουργός.Ο εκτελεστής εάν του αρέσει το κομμάτι και έχει την άδεια του δημιουργού το παίζει αλλιώς το προσπερνάει.Εάν προσθέσεις ή αφαιρέσεις νότες κάνεις διασκευή και πρέπει να έχεις την άδεια του δημιουργού!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Οι εταιρείες ξοδεύουν πάρα πολλά πάνω στην έρευνα για να δίνουν φόρα παρτίδα στον καθένα κωδικούς και διαγράματα για τα πρϊόντα τους απο την στιγμή που όποιος είχε τις πληροφορίες θα μπορούσε να τους αντιγράψει.

 

η ειρωνεία είναι πως δεν υπάρχει μεγαλύτερος αντιγραφέας απο την behringer (κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό) :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοοον.

Στο βιβλίο οδηγιών χρήσης της κονσόλας μου Behringer SL2442FX-PRO

SL2442FX-PRO_medium.jpg

 

 

γράφει στην σελίδα με τα τεχνικά στοιχεία,

πως η απόκριση συχνότητας είναι

 

<10Hz – 160kHz (-1dB)

 

και

 

<10Hz – 200kHz (-3dB).

 

Τι εννοεί;

 

 

sl1kn7.jpg

 

sl2go7.jpg

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου