Προς το περιεχόμενο

Έπιασα λαγό και τον λένε BEHRINGER.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοί μου φίλοι, πράγματι έπιασα λαγό , και το θέμα είναι καθαρά τεχνικό ,αλλά η ουσία είναι ότι ενδιαφέρει όλους μας .

 

Διότι η άξια αυτών που θα σας αραδιάσω έχει να κάνει με την τιμιότητα στο μάρκετινγκ ( προώθηση νέων προϊόντων) της BEHRINGER.

 

Εισαγωγή:

Έχετε διαβάσει σε όλο το Ιντερνετ την φράση : Μετά την επιτυχημένη σειρά BEHRINGER  UB xxxx  Low noise μικτών έρχεται η Xenyx !!

 

Δηλαδή,  τι θέλει να πει ο ποιητής ? ότι η σειρά ΜΧ  ήταν χειρότερη έτσι ?

Μάλιστα …. Εεε έτσι θα είναι , αφού το λέει η εταιρεία !!

 

 

Το θέμα μας είναι …..Και άμα είναι έτσι τότε γιατί στη γερμανική εταιρία  pms-electronics.com

Στο τμήμα ανταλλακτικών , όταν κάνω μια αναζήτηση για τα ολοκληρωμένα που χρησιμοποιεί η αρχαία  κονσόλα ( του έτους 1998) ΜΧ1604  ( ο οποίος κωδικός  υλικού είναι NJM4580L ) .

 

Εμφανίζετε η σελίδα του υλικού όπου κάνει μόνο 2¤ , και δηλώνει ότι χρησιμοποιείται σε όλα αυτά τα μοντέλα !!!!

 

IC OPAMP NJM4580L SIP

 

B300; BCA2000; DDX3216; DJX400; DJX700; DSP110; DSP8024; DSP9024; DX052;

DX1000; DX626; GEQ3102; GMX110; GMX1200H; GMX210; GMX212; GX112; GX210;

GX212; HA4600; HA4700; HA8000; LX1-PRO; LX112; LX1200H; LX1B PRO; LX1B-PRO;

LX1B; MX1604A; MX1804X; MX2004A; MX2442A; MX2642A; MX3242X; MX3282A; MX602A;

MX802A; MX9000; PMH1000; PMH3000; PMH5000; RX1602; SL2442FX-PRO; SL3242FX-PRO;

SRC2496; UB1002; UB1202; UB1204; UB1204FX; UB1622FX; UB1832FX; UB2222FX;

UB2442FX; UB502; UB802; VAMP2; VMX100; VMX1000; VMX200; VMX300;

 

Ελαααα  ΑΛΕΚΟ  !!  πάρε  Low NOISE  φρέσκο πράμαααα .

 

 

Και μετά από αυτήν την μπόμπα, θα σας ρίξω και μια ακόμη.

 

Τι σημάνει  η φράση : Νέα σειρά  XENYX με BEHRINGER προενισχυτές ?

 

Εγώ 37 χρόνια φούρναρης, ξέρω ότι όλα τα ηλεκτρονικά προϊόντα, έχουν μέσα τους υλικά, τα οποία άμα ξέρεις τις προδιαγραφές τους ,ξέρεις και τα αποτελέσματα που θα πάρεις όταν το βάλεις μέσα σε μια συσκευή.

 

Που λες  Ευαγγελάτε, ψάχνω  πάλι στο pms-electronics.com , με σκοπό να δω εάν υπάρχει όμοιο υλικό με μεγαλύτερο αύξοντα αριθμό , διότι αυτό θα είναι και το πιο νέο , άρα  μάλλον θα είναι ο κατά κόσμων  (BEHRINGER προενισχυτής ).

Και ναι τον ξετρύπωσα … το παλικάρι λέγετε  NJM5532, όμως, ο πίνακας για το ποια μοντέλα τον δουλεύουν είναι ΚΕΝΟΣ .

 

 

Και τώρα πάμε για την μεγάλη κόντρα.

NJM4580  αντί  NJM5532

 

NJM4580

Frequency response max: 15KHz.

THD 1KHz  0.0005% (typical) (¶λλη μπλόφα αυτή, θα εξηγήσω παρακάτω) 

 

NJM5532

Frequency response max: 140KHz

THD 1KHz  0.0001% (typical)

 

Για έλα εδώ φιλαράκι  Uli Behringer, γιατί μας

παραμυθιάζεις μέσα στα τεχνικά βιβλιαράκια ότι η σειρά XENYX  δουλεύει  ακόμα και στους  150 - 200 KHz ??? 

 

Θα ρωτήσει κάποιος, τι ψάχνεις τώρα βελόνα στα άχυρα ? Και θα πω ναι, και μάλιστα είμαι από τους καλύτερους στο είδος.

 

Και τώρα για όσους λατρεύουν τα τεχνικά νουμεράκια, για σύγκριση προϊόντων ,ας παραμείνουν , θα δώσω πλήρη στοιχεία.

Από ανάλυση και των δυο  κατασκευαστικών εντύπων, από τα δυο ολοκληρωμένα.

Προκύπτει ότι ο λόγος  THD ( παραμόρφωση ) ο οποίος μετριέται σε μια μόνο συχνότητα το γνωστό 1Κιλο (1KHz) , στην περίπτωση του NJM5532 το οποίο είναι υψήσυχνο υλικό, δεν αποτελεί πλέων το κέντρο της μπάντας.

Με  θεωρητικό  Frequency response max: 140KHz  το κέντρο της μπάντας είναι τα 70 KHz.

Στην πράξη όμως  θα ασχοληθούμε με την ακουστική μπάντα , και τις μετρήσεις που γίνονται  και  στην αρχή αλλά και το τέλος, τις ακουστικής μπάντας .

Δηλαδή τα 20Hz και τα 20KHz.

 

Από το καμπυλοειδή διάγραμμα

Total Harmonic Distortion  VS  Voltage Output.

Θα διαλέξω ως σημείο αναφοράς την έξοδο στα 1.4  Vrms , η οποία είναι και η μέγιστη τάση εισόδου που δέχονται για παράδειγμα τα αυτόενυσχηομενα μόνιτορ ηχεία (παραδείγματος χάριν  Genelec σειρά 8000 στο 1 KHz).

 

NJM4580  THD at 1.4 Vrms

20KHz  -  0.002

1KHz  -  0.001

20Hz  -  0.0003

 

NJM5532 THD at 1.4 Vrms

20KHz  -  0.003

1KHz  -  0.001

20Hz  -  0.001

 

 

Συμπεράσματα :

Tο νέο παιδί του Uli Behringer, δεν θα καταφέρει στην πράξη να κάνει την τρομερή διαφορά, στον τομέα THD.

 

Για να δούμε και μερικές μετρήσεις  στο Input - SNR  ( Signal to Noise Ratio ) .

 

NJM4580  Input Noise voltage  δια τετραγωνική ρίζα συχνότητας.

10KHz  -  NA  (δεν έχει μετρηθεί)

1KHz  -  0.3nv = (Noise voltage )

100Hz – 0.3nv

10Hz  -  0.5nv

 

NJM5532  Input Noise voltage  δια τετραγωνική ρίζα συχνότητας.

100KHz – 0.2nv

10KHz  - 0.5nv

1KHz  -  0.6 nv

100Hz – 0.7nv

10Hz  -  15nv

 

Έπειτα από αυτά τα νούμερα έχω πάθει σοκ, δηλαδή αντί για καλύτερα μάλλον πάμε για χειρότερα ? αυτό είναι το τίμημα?  που θα πρέπει να χάσουμε για να έχουμε προϊόντα με μεγαλύτερο ακουστικό φάσμα ?

 

Συμπέρασμα από THD & SNR , η αύξηση απόκρισης συχνοτήτων, δημιουργεί παράπλευρες απώλειες στης χαμηλές 10 – 100 Hz , ενώ αυξάνετε το SNR, και ο τίτλος Low Noise πάει περίπατο .

 

Από κατασκευαστική πλευρά το ΝΕΟ NJM5532, έχει καλύτερα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά, και θερμική συμπεριφορά, αλλά , τα παραπάνω συμπεράσματα αμαυρώνουν τη γενικότερη θετική εικόνα που μας φέρνει η εξέλιξη !!   

 

 

Επίλογος.

Καλό είναι να ενθουσιαζόμαστε με τα νέα προϊόντα, αλλά καλό είναι επίσης , και να μας λένε την αλήθεια, που και που , οι κατασκευαστές , άμα θέλουν να έχουν υπόληψη και αξιοπρέπεια.

Και τέλος – τέλος, ναι XENYX θα πάρω ,τώρα που είμαι σε περίοδο επιλογής υλικών, αλλά τουλάχιστον ξέρω πραγματικά τον λόγο που την διάλεξα.

 

XENYX 1002 ( NJM5532 Frequency response max: 140KHz)  = DVD AUDIO 192/24  = Genelec 8020A  (amp max Freq 180KHz) = Ομοιόμορφο θεωρητικά, πακέτο για το ψηφιακό Project Home στούντιο του έτους 2006, και όχι μόνο.

 

 

Τώρα εάν οι συχνότητες πάνω από τα 20KHz είναι πλεονεξία, τότε ναι, είμαι και εγώ πλεονέκτης.

Αλλά και εγώ θα ρωτήσω ….  Που τα ακούγατε τα 20KHz τόσο καιρό ?? με το υλικό που πάει μέχρι τα 15ΚHz MAX .

Και εφόσον το υλικό πάει μέχρι τα 15ΚHz MAX( Από το φυλλάδιο της κατασκευάστριας JRC)  πως είναι δυνατών !!!  Να δίνει η ίδια εταιρεία μέτρηση THD στα 20KHz ??

Ήθελα να ήξερα…. ποιος κοροϊδεύει ποιον ??

 

Τώρα, ας το πω και αυτό, για να έχετε μια πλήρη εικόνα , ακόμα και στην σειρά XENYX  με το NJM5532 140KHz, η ίδια η JRC  ( Japan Radio Co ltd)  έχει κάνει μετρήσεις SNR μέχρι τα 100 KHz !!  Και εγώ ρωτάω γιατί όχι μέχρι τα 140 KHz ?? 

 

Μην αρχίσετε τώρα να ξεβιδώνετε τις κονσόλες σας, για να δείτε τι έχει μέσα, εγώ τουλάχιστον την ΜΧ1604 την έχω ανοικτή για επισκευή και έτσι πονηρεύτηκα και άρχισα να ψάχνω.

Εάν και θα το ήθελα πολύ,  κάποιος να με διαβεβαιώσει ότι η XENYX  δουλεύει τουλάχιστον με το NJM5532 και όχι με το NJM4580 , διότι εάν ισχύει το δεύτερο η υπόθεση σηκώνει μήνυση και χοντρή μάλιστα .

 

Φιλικά Κυριάκος.

 

Υστερόγραφο .

Ναι γνωρίζω πολύ καλά ότι στον κόσμο των προενισχυτών υπάρχουν  τρεις εταιρείες , οι οποίες βγάζουν χειροποίητες κονσόλες, με υψηλής πιστότητας υλικά, και με πολλά - πολλά μηδενικά στην τιμή τους, δεν είναι αυτό το θέμα μας.

 

 

Συνέχεια στην σελίδα 3

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5843&postdays=0&postorder=asc&start=20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν βλέπω να σοκαρίστηκε κανένας απο τα παραπάνω.

Αμα ανακαλύψω τιποτα παρόμοιο να το γράψω στο φορουμ ξανα ?

Εαν οχι, να μου το πειτε να το ξέρω και εγω..

 

Φιλικα παντα Κυριάκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω να σοκαρίστηκε κανένας απο τα παραπάνω.

Αμα ανακαλύψω τιποτα παρόμοιο να το γράψω στο φορουμ ξανα ?

Εαν οχι' date=' να μου το πειτε να το ξέρω και εγω..

 

Φιλικα παντα Κυριάκος[/quote']

 

Ενδιαφέρον ειναι και πολυ καλη δουλεια εκ μερους σου (και των διαφημιστών της behringer) . Οι σκέψεις βέβαια δεν αξίζει να πάνε στην behringer(πφφ) αλλα στο πόσες άλλες φίρμες κυκλοφορούν που δεν ξέρουμε τι μας πουλάνε ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστικά αυτά που έγραψες και σε ευχαριστούμε. Αυτή ήταν και η γνώμη μου για την behringer ούτως ή άλλως. Απλά προσφέρουν μέτρια εώς ΟΚ ποιότητα σε χαμηλές εώς εξευτελιστικές τιμές. Κάποιοι συμβιβαζόμαστε, κάποιοι όχι. Πάντως και εγώ έχω μερικά behringer μηχανήματα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα την εμπιστευόμουν πχ. για ηχείο ή για κάποιο σημαντικό μέρος της ηχητικής αλυσίδας. Για controllers καλή ειναι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..τελικα τα πανω απο τα 20Κhz γιατι τα θελεις δεν καταλαβα :? ( θα μου πεις, εκει κολλησες ρε φιλαρακο...αλλα εκανες τοσοοο κοπο, για να καταληξεις πως θα παρεις την κονσολα αυτη, επειδη δεν παιζουν αλλες σε αυτη την τιμη :roll: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα «κολπάκια» από τις εταιρείες είναι σύνηθες φαινόμενο.

 

Η Behringer, πίσω από την λάμπα στους λαμπάτους προενισχυτές της

βάζει ένα Led Light να τις φωτίζει

με σκοπό να σε κάνει να νομίζεις πως -και καλά- βλέπεις την λάμψη της λάμπας

την ώρα που «ζεσταίνει» τον ήχο σου. :lol:

 

Όταν το είχα διαβάσει αυτό είχα γίνει έξω φρενών. :evil:

 

Έλα όμως που το κάνει και η KORG !!!! :lol: :lol: :lol: :wink:

 

Κοίτα, για όποιον δεν έχει χρήματα, η Behringer είναι μονόδρομος.

 

Από την άλλη εγώ πήρα μια κονσόλα για Monitoring

(δεν γράφω μέσα από αυτήν, μόνον ακούω)

την Behringer EURODESK SL2442FX-PRO

η οποία κάνει πολύ καλά την δουλειά της.

 

Γιατί θα έπρεπε δηλαδή να δώσω 3000 €;

Χόμπυ κάνουμε στο κάτω κάτω. :wink:

 

 

NJM4580

Frequency response max: 15KHz.

THD 1KHz 0.0005% (typical) (¶λλη μπλόφα αυτή' date=' θα εξηγήσω παρακάτω)[/quote']

 

Για πές για την μπλόφα, να μαθαίνουμε

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ πως κι εγώ χάθηκα λίγο μέσα στις τεχνικές αναλύσεις, χωρίς μάλιστα να πολυκαταλάβω τι αντίκτυπο έχουν οι διαφορές από τα specs σε σχέση με την πραγματικότητα.

 

Ομολογώ πάντως ότι τα κόλπα της Behringer είναι αηδία πλέον. Χώρια που σταδιακά ανεβάζουν και τις τιμές οι μάγκες. Κι άλλοι κάνουν λαμογιές αλλά οι της Behringer το έχουν ξεφτιλίσει... :evil:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι αναλύσεις και οι τεχνικές περιγραφές, αλλα ξεχνάμε έναν βασικό κανόνα. ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.

Η Behringer κατάφερε να δώσει την δυνατότητα σε πάρα πολύ κόσμο να καταφέρει με τις φτηνές τιμές της να πραγματοποιήσει κάποιες ανάγκες πχ.να στήσει ένα home studio και να μπορεί να κάνει πράξη αυτά για τα οποία παλαιότερα θα ήθελε μια περιουσία.Πόσο εύκολο νομίζετε ότι ήταν παλαιότερα να μπορείς να έχεις σε μια κονσόλα ένα drum machine,μια κιθάρα και ένα μικρόφωνο και με εφέ παρακαλώ και να μπορείς να τραγουδάς για το κέφι σου και εάν ήθελες να τα γράψεις live σε ένα tape?

Μόνο λίγοι που ο μπαμπάς "τα είχε" μπορούσαν να το κάνουν.

Τώρα με λιγότερα απο 100 Ευρώ παίρνεις μια κονσόλα και κάνεις το κέφι σου.¶σε που με τις τιμές της και την πολιτική της ανάγκασε και τις άλλες εταιρείες να ρίξουν τις τιμές τους.Εκεί ακριβώς απευθύνεται η Behringer και όχι τόσο στους επαγγελματίες.Και εγώ είχα το VAmp2 και έκανα μιά χαρά την δουλειά μου και στο studio και σε live.Όταν όμως ήθελα κάτι πιό pro έδωσα 8πλάσια χρήματα και πήγα στο Line 6 POD Xt Pro.Όποιος θέλει τεχνικά χαρακτηριστικά και Hi End καταστάσεις ας πάρει μία κονσόλα "MIDAS".Είπαμε "ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ" και αυτό όχι πάντα καμιά φορά με λιγότερα παίρνεις περισσότερα ή και αντίστροφα δίνεις ένα κάρο λεφτά και αυτό που παίρνεις σου βγαίνει "μούφα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η προσπάθεια και η έρευνα και μπράβο που μπήκες σε τόσο κόπο να το γράψεις ...

 

... αλλα με τις τιμές που έχει η Behringer δεν με νοιάζει αν δεν έχει και τα καλλίτερα components ή specifications.

Μου δίνει την δυνατότητα να αποκτήσω πράγματα που πριν 10 χρόνια δεν μπορούσα ούτε να τα ονειρευτώ.

Και δεν έχω ανάγκη απο την καλλίτερη ποιότητα.

 

Οσο για το marketing ... δεν υπάρχει ειλικρίνεια, ουτε θα υπάρξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου