Προς το περιεχόμενο

Preamp που να κόβει τις ψηλές και δίνει 'ζεστό' ηχόχρωμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για την αποστολή που θέλεις να του αναθέσεις, είναι πιο κατάλληλο το ΝΤΚ από το  K2, παρότι φθηνότερο και σίγουρα δεν έχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ σχέση με το ΝΤ2Α ως ήχος...

 

τέλος πάντων εδώ δεν πρόκειται για μονιτορ ηχείο, που ένα έμπειρο αυτί, θεμιτά ίσως και να σου "επιβάλλει" μια επιλογή, υποκαθιστώντας μια ενδεχόμενη έλειψη reference ακουσμάτων , αλλά την διαμόρφωση του προσωπικού σου ήχου, που την ορίζουν αυστηρά κυρίως τα υποκειμενικά κριτήρια που καλώς θέτεις...

 

άμα όμως, αποκλείεις να εξετάσεις επιλογές που σου προτάθηκαν επειδή π.χ. έχεις χρησιμοποιήσει ένα mic μιας εταιρείας που δεν σε ικανοποίησε ή ακόμα χειρότερα επειδή στην γκάμα της έχει και ένα πιο "advance" με συναφή (επαρκώς όμως διαφορετική στην συγκεκριμένη περίπτωση) συμπεριφορά, απομακρύνεσαι από το στόχο σου και κατά κανόνα μειώνεις τις εν δυνάμει λύσεις στο πρόβλημά σου...

 

φιλική συμβουλή το hype να το χρησιμοποιείς ως "ταξιδιωτικό οδηγό" και όχι ως gps...

 

ΥΓ. σόρυ για το "δασκαλίστικο" ύφος... ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν είναι "κατάλοιπο", "χούι" ή απλά "τικ"...μη δίνεις σημασία... :)

 

 

Όυτε να το συζητας αγαπητέ μου, απεναντίας σε ευχαριστώ που τρώς το χρόνο σου να να απαντήσεις στις ομολογουμένως γεμάτες ανιδεότητα ερωτήσεις μου.

Πάραυτα, εκμεταλλευόμενος το forum και τις γνώσεις σας, θα συνεχίσω να κανω ερωτησεις.

Παρότι ο συνδυασμος που μου προτείνετε φαντάζει ως ιδανικός, σε κάποιες δοκιμές το ΝΤΚ φαίνεται να ξυρίζει στο 'Σ'. Η τραγουδίστρια που θα ηχογραφήσω ψευδίζει ελαφρώς (δες Mπέσσυ Άργυρακη lol). Μήπως εχω προβλημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω χρησιμοποιησει το ΝΤΚ αλλα με το K2 εχω μια σχετικη εμπειρεια και δε μπορω να πω οτι με ξετρελαινει, αλλα περι ορεξεως...

 

αν και το AT4040 διαβάζω οτι θεωρεί υποδεέστερο του avantone.

Maybe. Or not...

 

Οπως πιθανον γνωριζεις, δεν υπαρχει "τελειο" μικροφωνο ή ""τελειος" preamp.

 

Εγω θα σου ελεγα οτι για καποιο λογο πολλες φορες προτιμω εναν "daking + md441" συνδυασμο για γυναικεια φωνητικα. Επισης εχω παρει καταπληκτικα αποτελεσματα απο το calrec cm το οποιο μ'εχει βγαλει ασπροπροσωπο πολλες φορες. Και φυσικα το ΑΤ4050 που το προτιμω απο ενα tlm103 ή ενα u87(Ai) πχ. Αλλα αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι εσενα θα σου αρεσει.

 

Υπαρχουν παρα πολυ παραγοντες για να προτεινω κατι. Αν υπαρχει κατι που θα προτεινα ομως, ειναι να βρεις/νοικιασεις/δανειστεις οσα περισσοτερα μικροφωνα και preamps μπορεις και θα καταληξεις στο αγαπημενο σου setup.

 

Tωρα βεβαια θα μου πεις "χαιρω πολυ" για τη βοηθεια  :)

 

Α! and never underestimate dynamic mics!!  :)

 

ξυρίζει στο 'Σ'

Αν εχεις προβλημα με sibilance προσπαθησε χωρις popshield πριν καταφυγεις σε de-essing και αλλα "εργαλεια". Το προβλημα με το sibilance ειναι οτι με το που το προσεξεις, δε ξεκολλαει απ'το μυαλο σου...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να ξεκινήσω από το ότι ΔΕΝ υπάρχει ιδανικός συνδυασμός για τίποτα... θα ήταν πολύ εύκολα τα πράγματα για όλους αν υπήρχε (για μένα και βαρετά)...

 

όταν κάνω μια πρόταση πάντα έχω προσωπική άποψη για ότι προτείνω (με επαφή με το προτεινόμενο τουλάχιστον σε "αξιοπρεπείς" συνθήκες ώστε να έχω διαμορφώσει ιδία άποψη)... πράγμα σημαντικό όπως καταλαβαίνεις γιατί η όποια πρόταση μου περί "άλλης τσέπης" τυρβάζει...  ;D

 

καλό και άγιο το νετ (θα ήμουν σίγουρα "άλλος" άνθρωπος αν το είχα στη ζωή μου από τα 80s) αλλά η αξιοπιστία του "μπάζει" (και θα μπάζει πάντα όσο φυσιολογικά θα μπάζουν οι "προθέσεις" των αγνώστων που διαδράς εκ του μακρώθεν)...

δεν την γλυτώνεις λοιπόν πάλι την "συμβουλή"... καλό το youtube, καλή και η γνώμη μου (ελπίζω) όπως και των υπολοίπων φίλων μας εδώ, αλλά πρέπει να τις αντιμετωπίσεις απλά και μόνο ώς "ενδείξεις" ενώ η τσέπη σου απαιτεί "αποδείξεις" και αυτόπτη (ή καλύτερα αυτήκοο) μάρτυρα... τον εαυτό σου...

 

στο θέμα μας τώρα ο εν λόγω συνδυασμός θα σου δώσει ένα "στρογγυλό" χωρίς αιχμές σήμα, με κύριο όπλο τον εύκολο χειρισμό του (με eq κλπ) στα υπόλοιπα στάδια της παραγωγής (πάντα αν ο "in your face"  ήχος δε σε συγκινεί)...

τώρα αν όμως πλέον μου αλλάξεις τα δεδομένα και θέλεις να ηχογραφήσεις τη φίλη μου την Μπέσυ (ειδική περίπτωση έτσι κι αλλιώς), θα ήταν ο τελευταίος που θα σου πρότεινα...

 

ΥΓ1 είχα ξεκινήσει να σου απαντήσω το απόγευμα, έτυχε κάτι και συνεχίζω τώρα αλλά βλέπω ότι ήδη ο Warpie έχει αναρτήσει ένα μήνυμα με αρκετά κοινά στοιχεία με το δικό μου (στο μέρος της "αμπέλου ηχοφιλοσοφίας" ;D) αλλά βαριέμαι να κάνω edit οπότε συγχώρεσε πράγματα που θα διαβάσεις ξανά απλά με άλλο τρόπο γραμμένα...

 

ΥΓ2 άκου και μια άποψη της δικής μου "κολοκυθόπιτας" περί γυναικείων φωνητικών από μια πολύ παλιά μου ηχογράφηση με NTK που έχει ξεμείνει στο pc μου...

Lego_vocal_part.wav

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολυ και τους δύο.  ;)

 

 

ΥΓ2 άκου και μια άποψη της δικής μου "κολοκυθόπιτας" περί γυναικείων φωνητικών από μια πολύ παλιά μου ηχογράφηση με NTK που έχει ξεμείνει στο pc μου...

 

 

Οκ επείσθην  ;D

 

Ένα τελευταίο. Ποιά ειναι η άποψη σας για τα 'οικονομικά' μικρόφωνα της Brauner (phanthera & Phantom)? Γενικά θεωρούνται bright ή warm mics?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για τα μοντέλα που αναφέρεις δεν έχω ιδία άποψη...

η μόνη μου "στενή επαφή" (δυστυχώς σύντομη) με την Brauner ήταν με το Valvet X και ήταν "τρίτου τύπου"... ;D

ίσως το καλύτερο mic (για τον ήχο που εγώ ψάχνω στα φωνητικά και τα σόλο έγχορδα) από ότι έχω ακούσει-χρησιμοποιήσει ever...

έχει αυτό τον "audiophile" χαρακτήρα μεσουψηλά, που λείπει (φυσιολογικά λόγω τιμής) από τις "φτωχές πλην τίμιες" warm προσπάθειες όπως το NTK...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου