Προς το περιεχόμενο

Chariots of fire - the copyright controversy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το οriginal βιντεο με καθαρη εικονα και καλυτερο ηχο. Θα αρχισω τις σφαλιαρες μου φαινεται, ;D δεν φτανει που "κλεβουν" το βιντεο (μου) απο το Vimeo, του κανουν και χαλια conversion. >:(

 

http://vimeo.com/80936319

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα δεις αν πας και διαβασεις στο vangelishistory.com. Αυτη ειναι η πηγη. Δεν ξερω ποσο αληθευει το ποσο αυτο, αλλα η ουσια ειναι οτι ο Λογαρί εχασε την δικη απ'τον Παπαθανάι, κι αυτο γιατι, οπως ειπε κι ο ιδιος ο Λογαρί, "οι δικασται ειναι δικασται, οχι μουσικοι..." :P

Καταλαβες? Που να καταλαβουν τωρα οι δικαστες την "ομοιοτητα" του κομματιου του Λογαρί με το Chariots. Εχω ακουσει παντως και πιο χαζη δικαιολογια, οτι ο Παπαθανασιου κερδισε την δικη γιατι ηταν ο...Παπαθανασιου. ;D Ενω το φτωχο παιδι του λαου Λογαριδης δεν ειχε στον ηλιο μοιρα. Ατιμη καινωνια... ;D

 

Αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς, τα πράγματα, έχουν ως εξής, ο μηνυτής έχασε τη δίκη, με δικαίωμα έφεσης, το οποίο δεν άσκησε και δεν θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις, υπέρ, ή κατά επ αυτού.

Τώρα, αν πας στο samyparagaseχtoy.bg,  μπορείς να διαβάσεις απ τη πηγή, πως οι DP με αποζημίωσαν με το μποσό των 3 μυρίων για το ότι μου έκλεψαν το  smoke on δε βάσα και 2 κιβώτια ΠΥΟΝ αμυγδάλου για ψυχική οδύνη ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς, τα πράγματα, έχουν ως εξής, ο μηνυτής έχασε τη δίκη, με δικαίωμα έφεσης, το οποίο δεν άσκησε και δεν θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις, υπέρ, ή κατά επ αυτού.

 

Ε.. και όμως αυτό προσπαθείς να κάνεις. Όχι ότι έχω πρόβλημα, αλλά να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε.. και όμως αυτό προσπαθείς να κάνεις. Όχι ότι έχω πρόβλημα, αλλά να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.

 

Αυτό υποστήριξα στην αρχή κι εγώ κι αν είσαι ειλικρινής, οφείλεις να παραδεχθείς πως ήμουν διακριτικός και δεν θέλησα να επιρεάσω κανένα, όσο και αν διάβασα για μύρια-φουκαρά-τυχαίο κλπ κλπ............σοκολατίτσα? Κερνάω  ;D  ;D

 

  Δεν υπάρχει από μέρους μου θέμα, ο καθένας αντιλαμβάνεται ότι νομίζει, τουλάχιστον εγώ απ την αρχή δήλωσα πως κωλύομαι να αναφέρω κάποια πράγματα που ξέρω από πρώτο χέρι και απλά αρκέστηκα σε καταγεγραμμένα γεγονότα αποφάσεως δικαστηρίου. Στο τέλος, άφησα και ένα υπονοούμενο, περί την απόφαση, σύμφωνα και με τον αέρα που αυτή αφήνει να πλανάται. Αφτό  :), ομολογώ πως δεν πρόκειται να το ξανακάνω.

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου άποψη είναι ότι τα 2 κομμάτια έχουν μεγάλη ομοιότητα.

Απο νομικής άποψης το θέμα έχει διευθετηθεί οριστικά.

Απο μουσικής άποψης, δηλαδή το ότι τα δύο κομμάτια μοιάζουν, για μένα δεν λέει και πολλά πράγματα.

Πάρα πολλά κομμάτια ανά τους αιώνες μοιάζουν μεταξύ τους και μοιράζονται κοινές θέσεις και ακούσματα. Άλλωστε στη μουσική δεν υπάρχει παρθενογένεση ούτε ο Παπαθανασίου ανακάλυψε την μουσική, αλλά ούτε και ο Λογαρίδης, ο Πλέσσας ή όποιος άλλος.

Το θέμα είναι ότι ο Βαγγέλης έχει το προσωπικό του ύφος, που σε κάποιους αρέσει (όπως σ'εμένα) και σε κάποιους όχι. Μ'αρέσει να τον ακούω και δεν πάω παραπέρα.

Αλλά θέλω να είμαι κάθετος στο εξής:

ειπώθηκε πιο πάνω, ποιός είναι ο Λογαρίδης ο άγνωστος συνθέτης που θα αναμετρηθεί με τον κολοσσό Βαγγέλη...

Ο κάθε συνθέτης έχει δικαίωμα στον μουσικό του κόσμο. Σ'αυτόν, υπόλογος είναι μόνο στον εαυτό του και σε κανέναν άλλο. Το αν αρέσουν τα έργα, αν έχουν απήχηση στον κόσμο, σε πόσους και ποιούς, είναι παντελώς άσχετο. Και σε κανέναν να μην αρέσουν, η μουσική δημιουργία είναι μοναδική και δεν μπορεί να συγκριθεί με κανενός άλλου. Έτσι λοιπόν θεωρώ άτοπες τις όποιες συγκρίσεις μεταξύ συνθετών (οποιονδήποτε συνθετών). Αν μας αρέσει κάτι το ακούμε... αν όχι, δεν το ακούμε, απλά!

Αυτά...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου