Προς το περιεχόμενο

Περιεργη "αντιδραση" σε αλλαγη χορδων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Εχω μια ibanez rg2550z prestige και αποφασισα να παω απο 9ρες σε 10ρες. Η αλλαγη εγινε μαζι με το σερβις απο τον γιατρο... So far so good, επειδη ομως δεν με πολυβολεψαν ξαναγυρισα σε 9ρες, ξανα με setup... Το προβλημα που παρουσιαστηκε ειναι οτι κανοντας λεγκατο στην Μι(κατω) και κυριως στο 12-14 ακουγεται μια τρομερη βαβουρα που σχεδον καταπινει την νοτα  >:( >:( >:( ... απο οτι παρατηρησα μαλλον συντονιζει καποια απο τις μπασες(μαλλον η Λα) γιατι με palm mute δεν παρουσιαζεται το προβλημα. Καμια ιδεα για το τι φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θελει λιγο ψηλωμα η χορδή από τη γεφυρα; Αλλιως, μπορει και να'ναι φαγωμενο το ταστο (θα φαινεται στο φως)..Ας σου γραψει κ καποιος πιο εμπειρος. Αλλα αν δεν το δοκιμασες για ψηλωσε τη χορδη λιγο απο τη γέφυρα να δεις αμα φτιαχνει. (Για να μη χαλασεις το σετάρισμά σου ψηλωνε μιση στροφη καθε φορα κ κράτα λογαριασμό για να μπορείς να το ξαναγυρίσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι ειδικος αυτο που λογικα εγινε είναι,οτι οταν βαζεις δεκάρες οι χορδες τραβανε με μεγαλύτερη δυναμη το μπράτσο (δηλαδη το action γινεται πιο ψηλό) και ετσι στο σεταρισμα για να το αντισταθμίσεις κατεβαζεις τις χορδές η/και το μπράτσο για να ειναι στο κανονικό ύψος οι χορδές.Οποτε τη δευτερη φορά που έγινε το σετάρισμα επρεπε να γίνει το αντίστροφο και μαλλον δεν έγινε επαρκώς και τώρα τασταρεις.Οποτε η μόνος σου η πάλι σε μάστορα το ξανασετάρεις.Ας πούνε και άλλοι αμα λέω μπαρούφες ομως αυτα ειναι τα 2 μου $.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου