Προς το περιεχόμενο

<<Σωστή>> σειρά πεταλιών...Γνώμες και απόψεις..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το EQ που προτείνω είναι post distortion όχι pre.

Αν παίζεις σε fx loop, θα έλεγα ότι τα Joyo EQ>Jam clean booster>Digitech Harmony Man>ISP Decimator>Digitech Chorus>Digitech Digidelay είναι στο loop και τα υπόλοιπα μπροστά.

Εχεις δίκιο..εγώ το διατύπωσα λάθος

Παίζω καρφί σε οποιονδήποτε amp.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια χαρά φαίνεται η σειρά,

 

AMT Japanese wah>Distortion(any brand)>Digitech Harmony Man>Joyo EQ>Jam clean booster>ISP Decimator>Digitech Chorus>Digitech Digidelay

 

Απλά τo chorus δοκίμασε το και μετά το delay, ειδικά αν έχεις το intensity αρκετά ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, τότε δοκίμασε όπως σου είπα πριν, δηλαδή: AMT Japanese wah>Distortion(any brand)>>Joyo EQ>Jam clean booster>Digitech Harmony Man>ISP Decimator>Digitech Chorus>Digitech Digidelay και πες μα αν σου ακούγεται καλά ;)

Τα pitch shifters πάντως είναι και λίγο γρίφος, ανάλογα με το αν παίζεις 1 ή 2 και παραπάνω αρμονίες  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά φαίνεται η σειρά,

 

AMT Japanese wah>Distortion(any brand)>Digitech Harmony Man>Joyo EQ>Jam clean booster>ISP Decimator>Digitech Chorus>Digitech Digidelay

 

Απλά τo chorus δοκίμασε το και μετά το delay, ειδικά αν έχεις το intensity αρκετά ψηλά.

Eυχαριστώ...

 

Ok, τότε δοκίμασε όπως σου είπα πριν, δηλαδή: AMT Japanese wah>Distortion(any brand)>>Joyo EQ>Jam clean booster>Digitech Harmony Man>ISP Decimator>Digitech Chorus>Digitech Digidelay και πες μα αν σου ακούγεται καλά ;)

Τα pitch shifters πάντως είναι και λίγο γρίφος, ανάλογα με το αν παίζεις 1 ή 2 και παραπάνω αρμονίες  ???

Αυτό είναι και TO ΘΕΜΑ....

Γι αυτό και το ψάχνω να πάρω το maximum

Thank you

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία δοκιμή δεν έβλαψε ποτέ. Όταν κάτι δεν σου κάθεται καλά, απλά μην κάνεις 2 και 3 μαζεμένες αλλαγές στη σειρά, αλλά 1 ανά φορά. Κάπως έτσι θα οδηγηθείς στη σειρά που εντέλει σε καλύπτει για το παίξιμο και τον εξοπλισμό σου.

 

Οι προηγούμενες προτάσεις που έχουν γίνει είναι ενδεδειγμένες και εκ των πραγμάτων πολύ λογικές. Προσωπικά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Harmony Man ίσως και μετά το Decimator, δηλ. προς το τέλος η σειρά να είναι Decimator --> Harmony Man --> chorus --> delay, για να δεις μήπως το noise gate σου αφαιρεί κάτι από αυτό που θέλεις να ακούσεις από το Harmony Man. Επίσης, έχω το ίδιο wah με σένα και το έχω και αυτό μετά τα drive και boost πετάλια... αν έχεις όρεξη δοκίμαστε κι αυτό να δεις πώς σου κάθεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία δοκιμή δεν έβλαψε ποτέ. Όταν κάτι δεν σου κάθεται καλά, απλά μην κάνεις 2 και 3 μαζεμένες αλλαγές στη σειρά, αλλά 1 ανά φορά. Κάπως έτσι θα οδηγηθείς στη σειρά που εντέλει σε καλύπτει για το παίξιμο και τον εξοπλισμό σου.

 

Οι προηγούμενες προτάσεις που έχουν γίνει είναι ενδεδειγμένες και εκ των πραγμάτων πολύ λογικές. Προσωπικά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Harmony Man ίσως και μετά το Decimator, δηλ. προς το τέλος η σειρά να είναι Decimator --> Harmony Man --> chorus --> delay, για να δεις μήπως το noise gate σου αφαιρεί κάτι από αυτό που θέλεις να ακούσεις από το Harmony Man. Επίσης, έχω το ίδιο wah με σένα και το έχω και αυτό μετά τα drive και boost πετάλια... αν έχεις όρεξη δοκίμαστε κι αυτό να δεις πώς σου κάθεται.

τα έβαλα όπως μου πρότεινε ο SF και σε μια πρώτη (σπιτική) δοκιμή είδα μεγαλή διαφορά σε σχέση με το πρίν...

Την Παρασκευή στην πρόβα θα το τσεκάρω και το Harmony σε real εντάσεις με το ISP και βλέπουμε....

με προβλημάτισες τώρα με το να κοβει λες τις αρμονίες???  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δεις προσεκτικά (και το ακολουθήσεις), θα πρέπει να τα βάλεις ως: AMT Japanese wah>Distortion(any brand)>>Joyo EQ>Jam clean booster>Digitech Harmony Man>ISP Decimator>Digitech Chorus>Digitech Digidelay

+1

Δοκίμασε και το jam πριν το drive.Δεν ανεβάζει volume αλλά στο ''γεμίζει'' πολύ ωραία.

Btw το έχω και εγώ το jam και είναι κορυφή.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Δοκίμασε και το jam πριν το drive.Δεν ανεβάζει volume αλλά στο ''γεμίζει'' πολύ ωραία.

Btw το έχω και εγώ το jam και είναι κορυφή.  ;)

 

 

μα εγώ το χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ για volume boost στα solos...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου