Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά κάρτας ήχου.


T_George

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους, ψάχνομαι για την αγορά μιας κάρτας ήχου και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις..

Μάλλον θα πάω σε USB γιατί η καινούργια μου μητρική δεν έχει firewire που απ'οτι μου είπαν καταργείται σαν πρωτόκολλο.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν υστερούσαν οι usb απο τις firewire όπως ήξερα παλιά;

Το pc που έχω κάνει είναι καλό, 8πυρηνο με 8g μνήμη και ssd σκληρό.

Θέλω να δουλεύω το cubase για μια home παραγωγή κομματιών δουλεύοντας κυρίως midi αλλα και κιθάρες και φωνή.

Θα με ενδιέφερε ένα πολύ χαμηλό latency.

Aπο ηχεία έχω τα truth2030.

Θα βρώ κάτι καλό γύρω στα 200€;

Έχω κάνει ένα ψάξιμο αλλα δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τη συμπεριφορά της κάθε κάρτας, θα ήθελα λοιπον όποιος μπορεί να μου προτείνει κάποια ή να μου πει τις εντυπώσεις του απο κάποια κάρτα που εχει δουλέψει!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.noiz.gr/index.php?topic=202983.msg796934

 

Eίναι το δικό μου θέμα που με ενδιέφερε ακριβώς αυτό το ζήτημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι θα σου πω και εγώ μια γνώμη χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί εξυπνάδα, επίθεση, κακοπροαίρετο σχόλιο, αρνητική διάθεση ή οτιδήποτε άλλο.Αφορά πολύ κόσμο που ανοίγει τέτοια θέματα παρόμοια και όχι μόνο εσένα.

Πιθανόν να έχεις pc αξίας 1000 ευρώ plus. Πιθανόν να έχεις κιθάρα 1000 ευρώ plus. Πιθανόν να έχεις ενισχυτή 500 ευρώ plus.Πιθανόν να έχεις μικρόφωνο 200 ευρώ plus.Και πολύ καλά κάνεις και εσύ και οποιοσδήποτε άλλος.

Γουστάρεις να στήσεις ένα home στουντιάκι και να γράφεις τις ιδέες σου.Και πολύ καλά κάνεις.Ζητάς γνώμες για ΚΑΛΗ κάρτα ήχου με ταβάνι τα 200 ευρώ.Φάουλ.Για να μην πω και κόκκινη κάρτα για γελιοποίηση του αθλήματος.Κατεμέ όσοι σου απαντάνε κάνουν λάθος και είναι συνένοχοι στο έγκλημα.Αδελφέ η κάρτα ήχου (και κατ' επέκτασιν τα ηχεία) είναι το άλφα και το ωμέγα σε ένα στούντιο.Κάνε οικονομία ένα-δυο μήνες και ανέβα τουλάχιστον στα 500.Θα πάρεις μια κάρτα με 200 ευρώ και μετά θα ανοίξεις άλλα 2-3 threads με αναφορές σε προβλήματα της κάρτας, και άλλα 2-3 threads για αναβάθμιση της κάρτας.Ποιος ο λόγος;

Ε λοιπόν καλή κάρτα στα 200 ευρώ ΔΕΝ υπάρχει.Ξέρω τι δικαιολογίες θα μου πεις.Ότι είσαι πρωτάρης, ότι τώρα ξεκινάς, ότι θες μια κάρτα φτηνή για να κάνεις την πλάκα σου και να γράφεις απλά τις ιδέες σου, ότι ένας γνωστός σου πήρε μια κάρτα με 150 ευρώ και έκανε παραγωγή στην Madonna,  ότι αυτή την στιγμή δεν διαθέτεις περισσότερα χρήματα (κατανοητό).ΑΛΛΑ θα έχεις όμως απαιτήσεις να κάνεις μια ηχογράφηση αξιοπρεπή, θα έχεις απαιτήσεις να μην σε κρεμάσει ποτέ, να έχει σταθερούς drivers, και γενικότερα να έχεις ένα αποτέλεσμα ικανοποιητικό κατά το recording.Aυτό δεν γίνεται.Ξέχασέ το.

Δεν γίνεται με τα λεφτά που έτυχε να διαθέτουμε μια δεδομένη χρονική στιγμή να αναζητάμε κάτι ΚΑΛΟ.Υπομονή και οικονομία.Το καλό κοστίζει και όπως λέει και ο σοφός λαός ότι πληρώσεις παίρνεις.

Φιλικά και όχι μόνο για σένα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάς γνώμες για ΚΑΛΗ κάρτα ήχου με ταβάνι τα 200 ευρώ.Φάουλ.Για να μην πω και κόκκινη κάρτα για γελιοποίηση του αθλήματος.Κατεμέ όσοι σου απαντάνε κάνουν λάθος και είναι συνένοχοι στο έγκλημα....Ε λοιπόν καλή κάρτα στα 200 ευρώ ΔΕΝ υπάρχει.

Σπανια γραφεις στο φορουμ, αλλα οταν γραφεις.....γραφεις ιστορια! :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάουλ.

Ε λοιπόν καλή κάρτα στα 200 ευρώ ΔΕΝ υπάρχει.

Aυτό δεν γίνεται.

Ξέχασέ το.

 

4bfd0558d7a7d843fe0e60fdf2677d44

 

Αν ειναι η πρωτη του καρτα ηχου εγω διαφωνω... Με την ιδια λογικη η πρωτη κιθαρα ενος κιθαριστα θα επρεπε να κοστιζει τουλαχιστον 400+ ευρω... Εγω πιστευω οτι αξιζει να δωσεις ενα σημαντικο χρηματικο ποσο μονο αμα εισαι σιγουρος οτι θα συνεχισεις τον δρομο των παραγωγων στο σπιτι... Μπορει μετα απο 2-3 χρονια να βαρεθεις ή να δεις οτι απλα δεν το εχεις (δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ικανοι να γινουν παραγωγοι στο σπιτι τους ετσι απλα)... Επισης διαφωνω με το οτι δεν μπορεις να κανεις αξιοπρεπη ηχογραφηση με καρτα ηχου κατω των 500ευρω! Και ναι θα σου πω την δικαιολογια με τον γνωστο μου κλπ...

Ολο το album εγινε με μια e-mu των 200και κατι... Και υπαρχουν ακομα πολλα παραδειγματα...

 

Ον τοπικ:

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_c400.htm

Αυτην εχω εδω και 2+ χρονια και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος! Οι προενισχυτες που εχει για τα λεφτα που την δινουν πλεον αυτην την καρτα ηχου ειναι απιστευτοι...

 

http://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_2i4.htm

Η πλεον πιο γνωστη λυση... Την πηρε ενας φιλος μου πριν 2 μηνες και δεν εχει βρει κανενα αρνητικο...

 

http://www.odes.gr/shop/epaggelmatika-dj/eksoplismos-studio/kartes-ixou/steinberg-ur-22-usb-k-2-d-pre-mic-timi.html

 

Το να πας σε firewire λυση μου φαινεται ανουσιο εκτος αν θες να γραψεις πανω απο 4 καναλια ταυτοχρονα ή γραφεις death metal κιθαρα με μετρονομο στο 999bpm που οντως δεν θες καθολου latency... Και οντως το firewire σιγα σιγα αποσυρεται

 

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4bfd0558d7a7d843fe0e60fdf2677d44

Ολο το album εγινε με μια e-mu των 200και κατι... Και υπαρχουν ακομα πολλα παραδειγματα...

 

Eντάξει τώρα είπαμε να μιλήσουμε σοβαρά.Μου μιλάς για δισκογραφική δουλειά, για άλμπουμ, για επαγγελματική δηλαδή κατόπιν επεξεργασία σε επαγγελματικό στούντιο και με ότι αυτό συνεπάγεται, mastering κτλ κτλ.Σαν μου λες δηλαδή ότι θα γράψει κάτι σε μια soundblaster ο αιτών, και μετά θα το δώσει στον Brian Eno να του το κάνει δίσκο.Γίνεται, εν μέρει, δεν είπε κανείς το αντίθετο, καλούτσικα θα ακούγεται, αλλά μάλλον δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Με το σκεπτικό σου δηλαδή τι τον θέλει τον 8πύρηνο επεξεργαστή; Kαι με pentium 4 γράφεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, για ποιο λόγο 8 giga μνήμη, και με 2 giga μνήμη γράφεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.Έχουνε βγει album και με τέτοιο configuration.

Όταν σε μια "αλυσίδα" ηχογράφησης για παράδειγμα ξεκινάς με μια δυνατή μονάδα, ενδεχομένως δυνατούς προενισχυτές και μικρόφωνα, δεν γίνεται να αποζητάς κάρτα ήχου με 200 ευρώ. Και να έχεις κινητό iphone 5.(To έχω συναντήσει κι αυτό το ωραίο).

Αγαπητέ έτσι ειναι το άθλημα.Αν σου φαίνεται μεγάλη η διαφορά των 200-500 είσαι μάλλον νέος στο σπορ.Θα "καείς" και θα μάθεις τι εστί λάθος ή μάλλον βιαστικές αγορές.

Επίσης αυτό που λες με το latency και το δίαυλο firewire, αποσύρομαι να καθίσω να συλογιστώ τι ακριβώς εννοείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι θα σου πω και εγώ μια γνώμη χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί εξυπνάδα, επίθεση, κακοπροαίρετο σχόλιο, αρνητική διάθεση ή οτιδήποτε άλλο.Αφορά πολύ κόσμο που ανοίγει τέτοια θέματα παρόμοια και όχι μόνο εσένα.

Πιθανόν να έχεις pc αξίας 1000 ευρώ plus. Πιθανόν να έχεις κιθάρα 1000 ευρώ plus. Πιθανόν να έχεις ενισχυτή 500 ευρώ plus.Πιθανόν να έχεις μικρόφωνο 200 ευρώ plus.Και πολύ καλά κάνεις και εσύ και οποιοσδήποτε άλλος.

Γουστάρεις να στήσεις ένα home στουντιάκι και να γράφεις τις ιδέες σου.Και πολύ καλά κάνεις.Ζητάς γνώμες για ΚΑΛΗ κάρτα ήχου με ταβάνι τα 200 ευρώ.Φάουλ.Για να μην πω και κόκκινη κάρτα για γελιοποίηση του αθλήματος.Κατεμέ όσοι σου απαντάνε κάνουν λάθος και είναι συνένοχοι στο έγκλημα.Αδελφέ η κάρτα ήχου (και κατ' επέκτασιν τα ηχεία) είναι το άλφα και το ωμέγα σε ένα στούντιο.Κάνε οικονομία ένα-δυο μήνες και ανέβα τουλάχιστον στα 500.Θα πάρεις μια κάρτα με 200 ευρώ και μετά θα ανοίξεις άλλα 2-3 threads με αναφορές σε προβλήματα της κάρτας, και άλλα 2-3 threads για αναβάθμιση της κάρτας.Ποιος ο λόγος;

Ε λοιπόν καλή κάρτα στα 200 ευρώ ΔΕΝ υπάρχει.Ξέρω τι δικαιολογίες θα μου πεις.Ότι είσαι πρωτάρης, ότι τώρα ξεκινάς, ότι θες μια κάρτα φτηνή για να κάνεις την πλάκα σου και να γράφεις απλά τις ιδέες σου, ότι ένας γνωστός σου πήρε μια κάρτα με 150 ευρώ και έκανε παραγωγή στην Madonna,  ότι αυτή την στιγμή δεν διαθέτεις περισσότερα χρήματα (κατανοητό).ΑΛΛΑ θα έχεις όμως απαιτήσεις να κάνεις μια ηχογράφηση αξιοπρεπή, θα έχεις απαιτήσεις να μην σε κρεμάσει ποτέ, να έχει σταθερούς drivers, και γενικότερα να έχεις ένα αποτέλεσμα ικανοποιητικό κατά το recording.Aυτό δεν γίνεται.Ξέχασέ το.

Δεν γίνεται με τα λεφτά που έτυχε να διαθέτουμε μια δεδομένη χρονική στιγμή να αναζητάμε κάτι ΚΑΛΟ.Υπομονή και οικονομία.Το καλό κοστίζει και όπως λέει και ο σοφός λαός ότι πληρώσεις παίρνεις.

Φιλικά και όχι μόνο για σένα. ;)

 

Νεκτάριε, αν μου επιτρέπεις, επίσης καλοπροαίρετα και χωρίς ίχνος εξυπνακισμού, μια και θεωρώ εαυτό άσχετο στο σπορ.

Πήρα πριν σχεδόν 5 χρόνια ένα DAW  και μια κάρτα ήχου καινουργή, χωρίς να έχω ιδέα, προς 250Ε.

Δεν ξέρω αν έτυχε ή πέτυχε ;D πάντως τα προβλήματά μου ήταν το πως θα στήσω το μηχάνημα εξαιτίας συμβατότητας του DAW  με το λειτουργικό μου- πράγμα που έφερε ευθύνη και ο πωλητής, καθότι του ανέφερα τι λειτουργικό έχω.

Εγώ δεν έχω 8πύρηνο,ούτε μόνιτορ ακριβά 80Ε τα πήρα και σίγουρα δεν διεκδικούν δάφνες ποιότητας.

Το πρόβλημά μου Νεκτάριε, ξέρεις ποιό είναι? Ότι με όλα αυτά τα κατ' εσέ ανεπαρκή- και αφού έλυσα τα προβλήματα σεταρίσματος- δεν μπορώ να κουλαντρίσω τις δυνατότητες,του DAW. Εξακολουθώ μετά από τόσο καιρό να μην μπορώ να εκμεταλλεύομαι, ούτε το 10% του προγράμματος. Τι να τα κάνω τα ηχεία, τι να κάνω τους προενισχυτές, τις κάρτες ήχου, τα μικρόφωνα κλπ κλπ, όταν αδυνατώ να παίξω σωστά ακόμη και κιθάρα, ή να σταθώ μπροστά σε ένα μικρόφωνο............ ;D ;D ;D

Δεν ξέρω την ιδιότητά σου, τις γνώσεις σου και τις εμπειρίες σου, απλά για μένα η κατάσταση που βιώνω με ξεπερνά και θα με ξεπερνά για χρόνια. Δεν είμαι επαγγελματίας, δεν έχω τη πολυτέλεια του χρόνου για εκπαίδευση, απλά προσπαθώ, να διασκεδάσω, χωρίς να ματώσω οικονομικά για κάτι που απέχει παρασσάγγας, απ το να το θεωρήσω κτήμα μου κάποτε.

Η κάθε περίπτωση ανθρώπου είναι διαφορετική, παρόμοια και τα 300Ε διαφορά που προτείνεις- για μερικούς-όπως έγραψε και ο Μέλανας δρυμός, παραταύτα, έχω να σου αντιτάξω-προσωπικά- πως δεν αντιμετώπισα προβλήματα συμβατότητας σε συνεργασία με επαγγελματία σε στούντιο, στο θέμα της κάρτας, του DAW, ή τελικά με το σύστημα ηχογράφησης, όσο με το τρόπο που-ΔΕΝ- ξέρω να παίζω ;D ;D ;D

Αυτό φυσικά δεν το λέω για να σε κατακρίνω, απλά το αναφέρω ως πιθανότητα, ο καθένας μας να έχει διαφορετικές ικανότητες και ανάγκες.

Επίτηδες, δεν αναφέρω εξοπλισμό, δεν έχει σημασία, μια και δεν είμαι γνώστης, απλά περιέγραψα μια ερασιτεχνική εμπειρία.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα... τα drivers παιζουν ρολο... και συνηθως καλες εταιριες εχουν καλα drivers

 

αλλα και τα οικονομικα μας παιζουν ρολο...

 

 

αυτη τη στιγμη τη μονη εταιρια που μπορω να πω οτι τα drivers της ειναι παρατημενα  ειναι η TC electronic

 

motu/rme ειναι καλες αλλα ακριβες

 

emu μπορει να βγει καλη.. και ενας φιλος που εχει ειναι ευχαριστημενος....

m-audio.... υπαρχει παντα ενας κινδυνος με τα drivers αλλα αμα δουλευουν δουλευουν...

 

(επειδη παντα τα PC ειναι μιγμα διαφορων περιφερειακων παντα υπαρχει και ο παραγοντας τυχη)

 

μια λυση ειναι αμα αγορασεις καινουργιο κατι και μπορεις να το επιστρεψεις σε 10 μερες

αν δεν ειναι συμβατο... αν ολα ειναι οκ εχει καλως... αλλιως δοκιμαζεις αλλη καρτα....

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samy σε κατανοώ απόλυτα, καταλαβαίνω πολύ καλά τι θες να πεις.Οι περισσότεροι στο ξεκίνημα έχουν "άγνοια" της αγνοιάς τους ως προς αυτό που θέλουν να πετύχουν.Το κομμάτι daw είναι ένα άλλο σοβαρότατο κομμάτι της αλυσίδας και έχω παρατηρήσει ελάχιστους να το θίγουν, να τους απασχολεί ή να τους προβληματίζει όσο θα 'πρεπε.Όλοι ξεκινούν ή νομίζουν πως ξεκινούν από την σωστή, την όσο πιο φτηνή, και την όσο πιο αποτελεσματική (αυτά τα 2 τελευταία δεν δένουν ποτέ και με τίποτα μεταξύ τους) επιλογή του hardware.Εκεί ήθελα να κάνω focus.Και εξακολουθώ να πιστεύω πως ΚΑΛΗ κάρτα στα 200 ευρώ δεν υπάρχει.Ίσως αν το διατύπωνε πιο ορθά ο αιτών να μιλάγαμε τώρα σε άλλη βάση.

Η γνώση αργά ή γρήγορα κάποτε έρχεται.

Οι φτηνοί όμως convertors θα μένουν για πάντα φτηνοί convertors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου