Προς το περιεχόμενο

Jack White -The Lazaretto ULTRA LP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

Είναι καλός κιθαρίστας ? 

 

Μπορεί να ναι. Μπορεί και όχι.

Τραγουδοποιός είναι.

Εμένα μου αρέσει πάντως και σαν κιθαρίστας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 248
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ορίστε τώρα... Αν το "πείραμα" δεν το είχε κάνει ο White αλλά κάποιος άλλος, λιγότερο "φορτισμένος" (Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια πόλωση σχετικά με τον White. Εμένα πάντως μ' αρέσει. Κι αυτός, κι ο Cave κι ο Bonamassa κι ο Μότζαρτ και η Kylie), δεν θα συζητούσαμε τσακωνόμαστε για πιο σοβαρά θέματα;

(Π.χ. το "τι λες ρε μπάμια που θα μου πεις εμένα ότι ο αναλογικός ήχος είναι καλύτερος, αν δεν μπορείς να ακούσεις τη διαφορά μεταξύ 44 και 96 είσαι κουφός" ή το "ρε α πάγαινε με τις ψηφιακούρες, το άναλογκ είναι πιο ζεστό, έχει καλύτερα χαμηλομεσαιοψηλά, και στην τελική το βινύλιο είναι ωραίο, μεγάλο και στρογγυλό ενώ το flac είναι αόρατο").  

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ορίστε τώρα... Αν το "πείραμα" δεν το είχε κάνει ο White αλλά κάποιος άλλος, λιγότερο "φορτισμένος" (Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια πόλωση σχετικά με τον White. Εμένα πάντως μ' αρέσει. Κι αυτός, κι ο Cave κι ο Bonamassa κι ο Μοτζαρτ και η Kylie), δεν θα συζητούσαμε τσακωνόμαστε για πιο σοβαρά θέματα;

(Π.χ. το "τι λες ρε μπάμια που θα μου πεις εμένα ότι ο αναλογικός ήχος είναι καλύτερος, αν δεν μπορείς να ακούσεις τη διαφορά μεταξύ 44 και 96 είσαι κουφός" ή το "ρε α πάγαινε με τις ψηφιακούρες, το άναλογκ είναι πιο ζεστό, έχει καλύτερα χαμηλομεσαιοψηλά, και στην τελική το βινύλιο είναι ωραίο, μεγάλο και στρογγυλό ενώ το flac είναι αόρατο").  

 

Μπα εγώ δεν τσακόνωμαι.

Και εμένα όλοι μου αρέσουν.

θεωρώ δε λίγο "παιδικές" όλες αυτές τις συγκρίσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αλλά στα λόγια μου έρχεσαι. :)

Να έρθω Χάρη, γιατί να μην έρθω.  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλός κιθαρίστας ?  ... Οχι...

 

Γιατι εκανε κανα λαθος?   ;D

 

Τελεια παιζει αυτα που ΠΡΕΠΕΙ να  παιζει στο ειδος αυτο  ,τα οποια ειναι και αυτα που ΘΕΛΕΙ να παιζει.

 

Επισης ο ΗΧΟΣ του ειναι καταπληκτικος...

 

 

Τι αλλο να ζητησει κανεις?

 

Εξαλλου ΜΟΥΣΙΚΟΣ/ΣΥΝΘΕΤΗΣ/ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ειναι ο ανθρωπος και μαλιστα ολοκληρωμενος (ασε που παιζει και εξαιρετικα ντραμς και πληκτρα) δεν ειναι ΜΟΝΟ κιθαριστας....και δεν κρινεται και ως "κιθαριστας" (με την εννοια του δεξιοτεχνη)...αν θες να τον κρινουμε ως "δεξιοτεχνη" ή οχι....ισως ΔΕΝ ειναι...αλλα who gives a flying fuck about it....  ;D

 

Αν μετριοντουστασανε... ;D...ολα με βαση τη δεξιοτεχνια...ολοι οι λευκοι "μπλουζμεν"  (και ο Μπουγιαμπεσας) θα παιρνανε ισα-ισα τη...βαση σε σχεση με κατι τερατα απο το Nashville σαν και αυτους ....(το πολυ πολυ να τους παιρνανε για roadies να αλλαζουν καμμια χορδη... ;D)...οποτε καταλαβαινεις οτι η μουσικη δεν ειναι θεμα τεχνικης δυνοτητας αλλα αν το ΣΥΝΟΛΙΚΟ αποτελεσμα μετραει ή οχι... ;)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εκανε κανα λαθος?   ;D

 

Τελεια παιζει αυτα που ΠΡΕΠΕΙ να  παιζει στο ειδος αυτο  ,τα οποια ειναι και αυτα που ΘΕΛΕΙ να παιζει.

 

Επισης ο ΗΧΟΣ του ειναι καταπληκτικος...

 

 

Τι αλλο να ζητησει κανεις?

 

Εξαλλου ΜΟΥΣΙΚΟΣ/ΣΥΝΘΕΤΗΣ/ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ειναι ο ανθρωπος και μαλιστα ολοκληρωμενος (ασε που παιζει και εξαιρετικα ντραμς και πληκτρα) δεν ειναι ΜΟΝΟ κιθαριστας....και δεν κρινεται και ως "κιθαριστας" (με την εννοια του δεξιοτεχνη)...αν θες να τον κρινουμε ως "δεξιοτεχνη" ή οχι....ισως ΔΕΝ ειναι...αλλα who gives a flying fuck about it....  ;D

 

Αν μετριοντουστασανε... ;D...ολα με βαση τη δεξιοτεχνια...ολοι οι λευκοι "μπλουζμεν"  (και ο Μπουγιαμπεσας) θα παιρνανε ισα-ισα τη...βαση σε σχεση με κατι τερατα απο το Nashville σαν και αυτους ....(το πολυ πολυ να τους παιρνανε για roadies να αλλαζουν καμμια χορδη... ;D)...οποτε καταλαβαινεις οτι η μουσικη δεν ειναι θεμα τεχνικης δυνοτητας αλλα αν το ΣΥΝΟΛΙΚΟ αποτελεσμα μετραει ή οχι... ;)

 

 

Σουπαφανκ Συμφωνώ σε ολα (Άσε που εισαι ενας απο τους ήρωες μου εδώ μέσα και δεν με παίρνει να διαφωνήσω... ;D )  

 

 

1. Και να μην είναι καλός κιθαρίστας δεν ειναι κακό  ;)

2. Αυτο που τον κάνει αυτο που ειναι, ειναι η εντονη προσωπικότητα του, την οποία καταφέρνει και την εξωτερικεύει στο 100 % ( Απο τα πιο δύσκολα πράγματα στον κοσμο... και το έχουν μόνο οι μεγάλοι)

Για αυτό λέω πως και Shaker να του εδινες, θα έκανε κάτι διαφορετικό...

 

Υπάρχουν Άνθρωποι που απλα ΔΕΝ μπορούν να ζουν μονάχοι ( για Χ-Ψ λογους)

Αν ο Schwarzenegger δεν ασχολείτο με το Βοδυμπιλντινγκ, παλι θα τον ξέραμε ολοι... ειτε σαν serial killer ειτε σαν τον μεγαλύτερο μάγειρα της οικουμένης... (Ασε που σαν ηθοποιος σκατά ηταν, αλλα τον Τερμινατορ δεν τον έπαιζε τόσο καλά ούτε ο Ντε Νιρος...

 

Ελπίζω να καταλάβατε πως τον Ασπρουλιαρη δεν τον κατηγορώ καθόλου... μα καθόλου...

απλα δεν θα τον επαιρνe ποτε για session o Ζαππα... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε άει σιχτήρ εδώ μέσα.

Πας να μπινελικωθείς όμορφα και γηπεδικά με ένα φίλο σου και πετάγονται όλοι τσουπ και έχουν και από μία μετριοπαθή άποψη. ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΤΗ ΖΗΤΗΣΕ ΚΥΡΙΟΙ ?

Τι με νοιάζει εμένα ο Μότσαρτ κι η Στανίση; (Σάκη το εννοείς αυτό που είπες; )

 

Δεν ήρθαμε να συζητήσουμε σε αυτό το thread.

Ήρθαμε να ανακοινώσουμε.

Ο Σούπαφακ για την μεγαλειώδη θέση του Ασπροριγούλα και του Goth Λούκυ Λουκ στο παγκόσμιο καλλιτεχνικό γίγνεσθαι και εγώ την απλή αλήθεια ότι είναι πελώριοι χλαπάτσες που όμως ξέρουν να παίζουν (πέρα από το όργανό τους - και δεν αναφέρομαι σε έγχορδα και πιάνα) το παιχνίδι της δηθενιάς στα δάχτυλα.

 

Ο Καλοφαγάς προέκυψε από ατυχή αναφορά/σύγκριση του Μυστερομάζα και με αποσυντονίζει καθότι α) δεν είμαι και τρελλαμένος μαζί του και β) στόχος του thread είναι τέλος πάντων Στεφανε Χίο να ξεσκεπάσουμε τις λούγκρες που λυμαίνονται το παγκόσμιο στερέωμα της σύγχρονης μουσικής και όχι να ασχολούμαστε με μουσικούς.

 

Όσο για το βινύλιο για να τελειώνουμε με αυτό, αν το έβρισκα σε λογικά χρήματα θα το αγόραζα για να το χω (όχι να το παίξω) στη δισκοθήκη ως παραξενιά / επένδυση. Δεν θα ναι ο πρώτος ή ο τελευταίος μαλακία δίσκος που αγοράζω.

Τουλάχιστον αυτός θα ναι παράξενος.  ;)

 

Μπορούμε λοιπόν σε αυτό το thread να αφήσουμε τα niceties και τον βαρετό κόσμο του "μεσαίου" χώρου κατά μέρος και να μπινελικωθούμε με την ησυχία μας;

 

Πάω για καφέ και τσιγάρο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν Άνθρωποι που απλα ΔΕΝ μπορούν να ζουν μονάχοι ( για Χ-Ψ λογους)

 

I hear you.... ;D....it is so hard to be a STAR... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου