Προς το περιεχόμενο

Joe Pass-Limehouse Blues Cover


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχην ευχαριστω απαντες για τα καλα σας λογια.Γενικα ειστε καλα παιδια ολοι εδω κ ενθαρρυνετε ο ενας τον αλλο.ο καθενας ωεωαια ξερει τις ικανοτητες του κ τις αδυναμιεςσ του καλυτερα απ τον καθενα.για να αυτοσχεδιασεις καλα θελει να μην σκεφτεσαι,να εχεις αυτοπεποιηθηση κ εγω δεν τα εχω ακομα.το δουλευω βεβαια κ καποια στιγμη θα γινει.παντως 1000 ευχαριστω τους παντες για τα καλα σας λογια,υγεια να έχουμε κ ολα θα γινουν.

 

Κοιτα Διονύση η αληθεια ειναι οτι στην jazz όλοι οι παλιοι μάθανε κανοντας transcription απο τους πιο παλιούς. Ο Jpass πχ  είχε κάνει trancription τα περισσότερα σολο του charlie parker . O Jim Hall μαθαίνοντας το Grand Slam  του  Charlie christian  ανάπτυξε ολο του το παίξιμο  .

Φαντασου οτι αυτοι οι άνθρωποι εκαναν transcription απο το ραδιόφωνο και απο βινύλια στην καλύτερη περίπτωση .Πιστευω οτι έχεις μια χαρα τη δυνατότητα να μεταφέρεις το frasing και στον προσωπικό σου αυτοσχεδιασμό . Φυσικα αν μονος σου νιωθεις οτι δε μπορεις υπαρχουν άνθρωποι στην Αθηνα που θα σε βοηθήσουν να το αναπτύξεις και αυτο . ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοιτα Διονύση η αληθεια ειναι οτι στην jazz όλοι οι παλιοι μάθανε κανοντας transcription απο τους πιο παλιούς. Ο Jpass πχ  είχε κάνει trancription τα περισσότερα σολο του charlie parker . O Jim Hall μαθαίνοντας του Grand Slam  του  Charlie christian  ανάπτυξε ολο του το παίξιμο  .

Φαντασου οτι αυτοι οι άνθρωποι εκαναν transcription απο το ραδιόφωνο και απο βινύλια στην καλύτερη περίπτωση .Πιστευω οτι έχεις μια χαρα τη δυνατότητα να μεταφέρεις το frasing και στον προσωπικό σου αυτοσχεδιασμό . Φυσικα αν μονος σου νιωθεις οτι δε μπορεις υπαρχουν άνθρωποι στην Αθηνα που θα σε βοηθήσουν να το αναπτύξεις και αυτο . ;)

 

Ισχυουν όλα αυτα,βασικα τα transcriptions ειναι πολυ χρησιμα για να μαθαίνεις τη γλωσσα.Το να τα παιζεις οπωσ κανω εγω είναι μια μορφη λουφας που εχω βρει για μενα ωστε να μην κανω ασκησεις με μετρονομο για τεχνικη,επειδη τισ σκυλοβαριεμαι.η τεχνολογια σημερα βοηθά παρα πολυ ωστε να γινεται ευκολα ι δουλεια αυτη,o Montgomery να φανταστεις εκανε real time transcriprion ολο το album Giant Steps στη μιση ταχυτητα gia na δει αν κανει λαθος πουθενα ο Coltrane.xexe.η υλη toy mike stern se transcription εχει πει πως υψος φτανει τα 2,5 μετρα περιπου.βασικα αυτοι ειναι μεγαλοι ολοι γτ ηταν ωριμοι...ζουσαν μεσα σε αυτο....στην ιδια την κουλτουρα κ μελετουσαν 10 ωρες καθε μερα.αυτο που λες εσυ φιλε Θοδωρη το κανω εγω....εχω δασκαλο που ειναι κιθαριστας με @@ κ ολη του τη ζωη την εχει αφιερωσει στη jazz.σιγα σιγα φτιαχνω λεξιλογιο.αλλα τα βιντεακια με τα σολο ειναι η τρελα μου ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου