Προς το περιεχόμενο

Mixing τυμπάνων Glyn Johns style


riviera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα Noiz,

 

Άρχισα να μιξάρω το νέο δίσκο της μπάντας μου και η ηχογράφηση των τυμπάνων έχει γίνει με την Glyn Johns Τεχνική σε ένα πολύ ωραίο δωμάτιο.

 

Κατά το mixing προσπαθώντας να επέμβω με Eq σε ένα απο τα Overhead προς έκπληξη μου συνειδητοποίησα ότι δεν μπορώ να κάνω και πολλά γιατί προκύπτουν phasing flanging θέματα ακόμα και με Linear phase Eq.

 

Οποιαδήποτε πληροφορία για το πως προσεγγίζουμε την μίξη σε μια τέτοια περιπτωση θα ήταν παραπάνω απο ευπρόσδεκτη καθώς έχω βρεί ελάχιστα πράγματα στο net.

 

Panning, Eq, Compression σε ποιά κανάλια, στο group? θα έπρεπε να ευθυγραμίσω τα overhead?

 

Απο κανάλια έχω στην διάθεσή μου τα δυο overhead, μπότα και snare καθώς και άλλα δυο έξτρα room mics στα 3-4 περίπου μέτρα πάνω απο το set.

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα φαινόμενα δεν τα έχεις και με τα Overheads flat? Αν κάνεις eq και στα 2 κανάλια των overheads δεν το ακούς αυτό;

Τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς; Έχει Automatic Delay Compensation και αν ναι, είναι ενεργοποιημένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επλυνες μετρησες καλα?

Τα επλυνες μετρησες με Φορτε μεζουρα?  ;D

 

(στις αποστασεις των μικροφωνων αναφερομαι)

 

και άλλα δυο έξτρα room mics στα 3-4 περίπου μέτρα πάνω απο το set.

 

στειλτα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?

 

και εμενα με προβληματισε αλλα υποθετω οτι εννοει τα δυο πυκνωτικα .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου