Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ηχογράφηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας, λοιπον, ειμαι κατοχος macbook pro και στο home-studio μας οταν ειναι να ηχογραφήσουμε το παίρνω εκι,παρατηρώ όμως οτι κάθε φορα που το συνδέω στην profire 2626 μας που εχουμε εκεί έχει πρόβλημα με latency ή ηχογραφεί καπως ετσι (σαν το κλιπ που δίνω παρακάτω) και πρέπει να πειράξω από τα device setup διαφορα πράγματα(εκει στο externaly clocked κατι που λεει συνήθως το διορθωνει οταν τικάρω και ξετικάρω) ωστε να επανέλθει ή αλλιώς το κάνω επανεκκίνηση(το buffer size δεν διρθώνει,δεν φτεει αυτο). Τι φταίει γιατί σημερα έκανα το λαθως να μη το τσεκαρω αυτο και 3ορη προβα που ηχογραφησαμε καταστραφηκε...

fail.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμία ιδεα..? πραγματικά κάτι τέτοιες καταστάσεις μετα απο αγορές ακριβών μηχανημάτων προς αποφυγή τέτοιου είδους προβλημάτων μου χαλάνε τη διάθεση, κανεις δεν είχε ποτέ τέτοιο προβλημα ωστε να ξέρει τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο αγορές ακριβών μηχανημάτων

τι μνήμη έχεις στο mac...ηχογραφείτε όλοι μαζί? Με τι πρόγραμμα (logic μάλλον...)

Το macbook pro δεν φτιάχτηκε γι αυτή τη δουλειά...μάλλον...

Στο καλύτερο μονοθέσιο αμάξι...εάν προσπαθήσεις να χωρέσεις 4-5 άτομα, θές δε θές, θα ζοριστούν.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4giga,cubase6,h ηχογράφηση ειναι με 2 room μικρόφωνα,μια χαρα τα σηκώνει όλα αυτα(eχουμε κανει και με 8mics και ολα μια χαρά),το θέμα ειναι οτι δεν συνεργάζεται καλά όταν τη συνδέω και θέλει κόλπα, καμια φορά επίσης ηχογραφεί έτσι αν την ώρα που είσαι στο DAW μπεις για λίγο itunes ή καποιο αλλο μουσικό πρόγραμμα αλλα όχι πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια φορά επίσης ηχογραφεί έτσι αν την ώρα που είσαι στο DAW μπεις για λίγο itunes ή καποιο αλλο μουσικό πρόγραμμα αλλα όχι πάντα

αυτό δείχνει πρόβλημα μνήμης (κατά την εκτίμησή μου)...για ρώτα τον Τρόλλευ καλύτερα που τα έχει ψάξει...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000% δεν είναι θέμα μνήμης. Έχει να κάνει με τον τρόπο που ηχογραφείς. Δες αν είναι 100% απενεργοποιημένο το default μικρόφωνο του mac (δεν τραβάει δηλαδή απο 2 πηγές ηχογράφηση), τσέκαρε το latency σου και φάε μερικές ώρες με δοκιμές (καταγραφή κάθε φορά του τι κάνεις), για να δείς πότε δουλεύει σωστά. Σίγουρα κάτι κάνεις λάθος. Μην μπεις στην διαδικασία εξόδων Hardware γιατι θα απογοητευτείς. Στο λέω γιατι έχω ηχογραφήσει πολλές φορές με mac και ενώ είχα παρόμοια θέματα, λύθηκαν με ρυθμίσεις.

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000% δεν είναι θέμα μνήμης.

Δεν έχω καμμία εμπειρία ούτε από την profire ούτε από το cubase...απλά εάν γράφει real time 4-5 audiomidi κανάλια μου φαίνεται λογικό να γονατίζει...δεν γνωρίζω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν γονατίζει, αυτο γίνεται μονο οταν το συνδέω για πρότη φορά καθε φορα που παο το laptop στο studio, και γώ απο ρυθμίσεις το φτιάχνω και λειτουργει άψογα μετά, το θέμα ειναι να βρώ που κολλάει και δεν λειτουργει αψογα με το που το συνδέω, σημερα θα το τσεκάρω πριν την ηχογράφηση πάντως αν και κατι μου λέει πως δεν θα βρώ την οριστική λύση, αλλα τι να κανουμε, ισως έχω μια ιδεα, ευχαριστω για το χρόνο σας παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν γονατίζει, αυτο γίνεται μονο οταν το συνδέω για πρότη φορά καθε φορα που παο το laptop στο studio, και γώ απο ρυθμίσεις το φτιάχνω και λειτουργει άψογα μετά, το θέμα ειναι να βρώ που κολλάει και δεν λειτουργει αψογα με το που το συνδέω, σημερα θα το τσεκάρω πριν την ηχογράφηση πάντως αν και κατι μου λέει πως δεν θα βρώ την οριστική λύση, αλλα τι να κανουμε, ισως έχω μια ιδεα, ευχαριστω για το χρόνο σας παντως

 

Και σου ξαναλέω. Επανέλαβε κάμποσες φορές τα βήματα, μέχρι να βρείς τι φταίει, έτσι ώστε να μάθεις να σετάρεις σωστά και αμέσως το laptop με το που πάς στο στούντιο... Δεν είναι θέμα ούτε του mac, ούτε του cubase

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν γονατίζει,

έχει πρόβλημα με latency ή ηχογραφεί καπως ετσι

αυτό εννοώ σαν γονάτισμα...εμένα τόσα χρόνια ποτέ δεν μου έκανε πρόβλημα με latency...όταν ζοριζόταν πολύ, απλά διέκοπτε την ηχογράφηση...καλή επιτυχία πάντως.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου