Προς το περιεχόμενο

Ιάννης Ξενάκης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πότε ήταν η τελευταία φορά που είδες στα ΜΜΕ να αναφέρονται οι "σύγχρονοι συνθέτες του 20ου αιώνα"; Πότε ήταν η τελευταία αναφορά στην Lady Gaga; Την Lady Gaga δεν χρειάζεται να την ψάξεις, στην ταίζουνε με την κουτάλα της σούπας. Για τους άλλους πρέπει να γίνεις Indiana Jones για να τους μάθεις.

 

Ποιος Ιντιάνα Τζόουνς;

Ο 1;

Ο 2;

Ο 3;

Ο 4;

 

Είσαι βέβαιος ότι όλοι καταλαβαίνουν τι σου γράφω;

 

;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι βέβαιος ότι όλοι καταλαβαίνουν τι σου γράφω;

 

Όχι, δεν είμαι, αλλά δεν θα τους κατακρίνω αν δεν καταλαβαίνουν.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους άλλους πρέπει να γίνεις Indiana Jones για να τους μάθεις.

 

Ωστόσο, είμαστε σε μουσικό φόρουμ, οποτε, ίσως θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει να ψάξουμε, ώστε, μετά:

 

Ας μαθαίνουν πρώτα, ας απορρίπτουν κατόπιν, όχι το ανάποδο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο, είμαστε σε μουσικό φόρουμ, οποτε, ίσως θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει να ψάξουμε, ώστε, μετά:

 

Όχι φυσικά. Τίποτα δεν πρέπει να γίνει και όταν δεν γίνεται δεν είναι κακό. Ούτε είναι υποχρεωτικό να απορρίψεις, όπως είπα

 

Υπάρχει και η επιλογή να μην ξέρεις σκέτο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν και έχουν υπάρξει πολύ πειστικές τοποθετήσεις για το γιατί αυτό που κάνει ο Ξενάκης ή άλλοι συνθέτες δεν είναι μουσική-ακούγεται σαν κλανιά, δεν έχει μελωδία, είναι τυχαίοι ήχοι ή ούτε καν ήχοι, είναι σκατά πεταμένα με δύναμη πάνω σε ανεμιστήρα κλπ- δεν μπορώ να βρω εξ ίσου πειστικές εξηγήσεις γιατί κάτι που ακούω μου αρέσει ή όχι. Οχι πάντα, τουλάχιστον. Δεν μπορώ, ας πούμε, να εξηγήσω γιατί όταν άκουσα για πρώτη φορά Holdsworth κάτι έγινε μέσα μου, ενώ όσες φορές κι αν ακούσω Greg Howe-εκπληκτικός κιθαρίστας-δεν νοιώθω απολύτως τίποτα. Ομοίως, δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί όταν άκουσα για πρώτη φορά Ξενάκη-και Σκαλκώτα και Χρήστου-την άκουσα. Κανονικότατα. Δεν κατάλαβα γρι, μην λέμε μαλακίες, αλλά την άκουσα big time. Και όπως προείπα, το γεγονός πως αυτές οι μουσικές σηκώνουν κουβέντα και ανάλυση με εξιτάρει διανοητικά και μου δίνει έναν ακόμα τρόπο απόλαυσης. Color me kinky.

 

Κατά τα άλλα, όσοι ασχολούνται σοβαρά με αυτά τα ζητήματα, είναι μουσικοί, συνθέτες, θεωρητικοί με σπουδές πολύ υψηλού επιπέδου, σοβαροί γνώστες του αντικειμένου. Δεν μιλάμε για το ψωνισμένο μετα-φρικιό της γειτονιάς εδώ, αγαπητέ. Αν παρουσιαζόσουν μπροστά τους με το τυχαίο σου αριστούργημα, να είσαι σίγουρος, θα σε ξέσκιζαν και θα μοίραζαν τις σάρκες σου στα αδέσποτα.

 

Ούτε εγώ βέβαια, όπως ο atreu73. δεν μπορώ να ξεχωρίσω τις λάθος νότες. Σε διαβεβαιώ, κάποιοι μπορούν.

 

Τέλος, το συγκεκριμένο κομμάτι ανήκει σε αυτό που ο Ξενάκης ονόμαζε Συμβολική Μουσική, οργανώνει το μελωδικό υλικό του πάνω σε πράξεις Συνόλων. Υπάρχει λεπτομερής ανάλυση από τον ίδιο στο Formalized Music, συναρπαστικό ανάγνωσμα, για όλη την οικογένεια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, δεν είναι ότι δεν ξέρουν τον Ξενάκη, επί τούτου. Είναι ότι δεν ξέρουν τίποτε για τους συνθέτες του 20ου αιώνα, και ως αποτέλεσμα αυτού δεν ξέρουν τον Ξενάκη. Αυτό δεν είναι πταίσμα, αλλά κακούργημα, ειδικά αν τους ρωτήσεις ποια είναι η Lady Gaga, και προκύψει ότι ΟΛΟΙ ξέρουν ποια είναι.

 

Σκέψου ότι άλλοι δεν ξέρουν τον Ντήντλεη, δηλαδή μιλάμε για παράκρουση.

 

Ας μαθαίνουν πρώτα, ας απορρίπτουν κατόπιν, όχι το ανάποδο.

 

:)

 

Καλα...

 

Εγω τουλαχιστον, για να ψαξω κατι και να ασχοληθω μαζι του μουσικα, θα πρεπει να με κερδισει και να μου κουρδισει το ενδιαφερον απο την αρχη.

 

Αρα εδω δεν θα κατσω ουτε να δικαιολογηθω ουτε να στεναχωρησω κανενα μας ;)

 

(Ααα, επισης δεν μου αρεσει η Lady Gaga ;) )

 

Φιλε trolley, ευχομαι να μην παρεξηγηθω με τα παραπανω :)

 

Καλο βραδυ

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

 

Εγω τουλαχιστον, για να ψαξω κατι και να ασχοληθω μαζι του μουσικα, θα πρεπει να με κερδισει και να μου κουρδισει το ενδιαφερον απο την αρχη.

 

 

Ακριβώς. Λέμε το ίδιο πράγμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να και κατι με ορχηστρα..

 

 

για μενα παλι η μουσικη ειναι καθαρα και μονο θεμα γουστου (γιατι η ακαδημαικη η η εγκυκλοπαιδικη γνωση δεν με ενδιαφερει και τοσο πια ωστε να ακουω κατι μονο γι αυτο). Ειτε μιλαμε για extreme noise terror ειτε για Einstürzende Neubauten - που μου αρεσουν και οι δυο- ειτε για atonal μουσικη ειτε για ramones κτλ, αν σου αρεσει .. 8)

 

εγω μπορει παντως να αυτοκτονουσα αν επρεπε να ακουω τετοια μουσικη ..  ;D βεβαια οτι ακουει κανεις κερδος ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου