Προς το περιεχόμενο

Ιάννης Ξενάκης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φαντάζομαι πως ο Ξενάκης, είναι πιο κοντά στη μελωδία, από ένα μοτέρ, ή ένα κλαδί. Απλά δεν έτυχε να το ακούσω εγώ.  :D

 

Για μένα δεν είναι τόσο κοντά σε μελωδία όσο σε εναλλασσόμενες κι αντίθετες ψυχολογικές καταστάσεις που όμως δεν φαίνεται ποτέ να τείνουν προς εξισορρόπηση. Αν έπρεπε να φανταστώ ένα αρχιτεκτονικό έργο ακούγοντας το κομμάτι αναγκαστικά θα έπεφτα σε κάτι στρεβλό, δύσκαμπτο χωρίς αρμονία στη μορφή. Αν πάλι βρισκόμουν σε συναυλία με τα έργα του θα περνούσα τον καιρό μου φλερτάροντας με την κοπέλα στο κυλικείο ξεκινώντας κουβέντα με φράσεις όπως:

- Το ήξερες ότι οι πυραμίδες χτίστηκαν από εξωγήινους;

ή

- Το ήξερες ότι ο Σπινόζα ήταν εβραίος;

 

 

 

   

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν πειράζει εγώ την πέφτω στην κυλικειτζού μόνο για να κάνω τη γυναίκα μου να ζηλέψει ούτως ή άλλως. Δεν έχω κανένα σκοπό να συνάψω σχέσεις οιασδήποτε φύσης μαζί της.

Μια γυναίκα μόνο έχω στη ζωή μου και κορόνα στο κεφάλι μου που είναι το ταίρι μου κι αν ποτέ με αφήσει επειδή γράφω μαλακίες στα ιντερνέτ θα πέσει ο ουρανός να με πλακώσει και θα με φάει η μαύρη η μαρμάγκα.

 

Dictated but not read

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έννοια "πειραματικός" πιστεύετε ότι περιγράφει σε κάποιο βαθμό τον Ι.Ξ. ?

 

Τώρα μην πω τι γνώμη έχω για τον Ξενάκη και για τους άλλους απύθμενα ατάλαντους ακαδημαϊκούς που παροχετεύουν την διανοητική τους ευκοίλια με ιντελεκτουέλ γαρνιτούρες οίκοθεν και έξωθεν του IRCAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μην πω τι γνώμη έχω για τον Ξενάκη και για τους άλλους απύθμενα ατάλαντους ακαδημαϊκούς που παροχετεύουν την διανοητική τους ευκοίλια με ιντελεκτουέλ γαρνιτούρες οίκοθεν και έξωθεν του IRCAM...

 

Όχι πες.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική του Ξενάκη είναι δεξιοτεχνική μουσική, δηλ. υπάρχει πρωτίστως για να χρησιμεύσει σαν όχημα για την έκφραση μίας συγκεκριμένης δεξιοτεχνικής αντίληψης.

 

Όπως και κάθε άλλη τέτοια μουσική, εκτιμάται μόνο από ανθρώπους που α) έχουν αντίληψη της δεξιοτεχνίας σε αυτήν, β) δεν ενοχλούνται από τον πρωταγωνιστικό ρόλο της, ο οποίος λειτουργεί εις βάρος άλλων παραμέτρων.

 

Όλοι οι υπόλοιποι, είτε αδιαφορούν, είτε ενοχλούνται, είτε προσαρμόζουν το αντιληπτικό τους επίπεδο ώστε να επιτρέπουν σε αυτή να συνυπάρχει με τις σκέψεις τους, κάνοντάς την "παρέα" χωρίς να της δίνουν ιδιαίτερη σημασία.

 

Προσωπικά, προτιμούσα / προτιμώ μουσικές που ισορροπούν ανάμεσα στη δεξιοτεχνία, την έκφραση αισθήματος και τον ακαδημαϊσμό... ο Στοκχάουζεν π.χ. τα κατάφερνε καλύτερα παρ' ότι (ή ίσως, επειδή) ήταν και λίγο τρελάρας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... Όπως και κάθε άλλη τέτοια μουσική, εκτιμάται μόνο από ανθρώπους που α) έχουν αντίληψη της δεξιοτεχνίας σε αυτήν, ....

 

Άρα δεν είναι οι ήχοι που μετράνε αλλά η ικανότητα να τους δομείς και να τους παράγεις. Καλά τα λέω;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν είναι οι ήχοι που μετράνε αλλά η ικανότητα να τους δομείς και να τους παράγεις. Καλά τα λέω;

 

Για τους ανθρώπους που το βλέπουν έτσι, ναι.. πολύ καλά τα λες.

 

Εμένα π.χ. με ενοχλεί απίστευτα η εργασία διαφόρων δεξιοτεχνών της ηλεκτρικής κιθάρας, ας μην πούμε ονόματα και έχουμε καυγάδες.

 

Ο Ξενάκης είναι το ίδιο πράγμα, απλά το πεδίο από στο οποίο ασκεί τη δεξιοτεχνία του είναι τα Μαθηματικά (όλες οι δεξιοτεχνίες το κάνουν αυτό, σε κάποιο βαθμό).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου