Προς το περιεχόμενο

Ιάννης Ξενάκης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα είναι μουσική, να σαν κι αυτό που έβαλα πριν μέρες και το αγνόησαν όλοι :D

 

απίθανο βίντεο και μουσική-σχεδόν-απτον-κινητήρα-κάπως-κάτι. Και μετά από τα άπειρα κοντινά πλάνα, όταν δείχνει όλη την ομάδα, είναι τέλεια και η χορογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

O Zappa λέει κάπου πως οτιδήποτε είναι τέχνη, εφ όσον το βάλεις σε κορνίζα. Τι χρειάζεται για να γίνει αυτό, αναρωτιέμαι...μία κίνηση, μια αλλαγή στάσης απέναντι στα πράγματα που με περιβάλλουν, στους ήχους....τι χρειάζεται για να ακούσω αυτό που ακούει ο Samy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Zappa λέει κάπου πως οτιδήποτε είναι τέχνη, εφ όσον το βάλεις σε κορνίζα. Τι χρειάζεται για να γίνει αυτό, αναρωτιέμαι...μία κίνηση, μια αλλαγή στάσης απέναντι στα πράγματα που με περιβάλλουν, στους ήχους....τι χρειάζεται για να ακούσω αυτό που ακούει ο Samy?

 

Παρακάμπτω το σκωπτικό σχόλιο του κυρίου Παπαθανασίου Περπλ  ;D ;D ;D και λέω πως για μένα που ΔΕΝ γνωρίζω μουσική θεωρία, αρκεί να ακούσω μελωδία, τόσο δύσκολο, μα και τόσο απλό και φαντάζομαι πως ο Ξενάκης, είναι πιο κοντά στη μελωδία, από ένα μοτέρ, ή ένα κλαδί. Απλά δεν έτυχε να το ακούσω εγώ.  :D

Το ΤΕΧΝΗ λίγο με περιορίζει ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν άσχετο, αλλά θέλω να ρωτήσω: έχετε την τάση να "οργανώνετε" στο μυαλό σας τους ήχους / θορύβους της καθημερινότητάς σας με μουσικούς τρόπους; πχ. με βάση το ρυθμό / μελωδία / αρμονία που κάποιοι ήχοι τριγύρω μας έχουν.

 

Με τρόπους πχ. που συμπίπτουν με κάτι που μελετάτε / παίζετε εκείνη την περίοδο (πχ. ένα ύφος / στυλ / τεχνική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν άσχετο, αλλά θέλω να ρωτήσω: έχετε την τάση να "οργανώνετε" στο μυαλό σας τους ήχους / θορύβους της καθημερινότητάς σας με μουσικούς τρόπους; πχ. με βάση το ρυθμό / μελωδία / αρμονία που κάποιοι ήχοι τριγύρω μας έχουν.

 

Με τρόπους πχ. που συμπίπτουν με κάτι που μελετάτε / παίζετε εκείνη την περίοδο (πχ. ένα ύφος / στυλ / τεχνική)

Αυτό το έκανα πριν εκοσιπέντε χρόνια, στα λεωφορεία, στο δρόμο, όπου να 'ναι!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έκανα πριν εκοσιπέντε χρόνια

 

Πιθανόν κάνεις λάθος αν το έκοψες, αλλά δεν είμαι παρά ο κανείς για να σου αποδείξει το αντίθετο.

  Μου αρκεί βέβαια που αναγνωρίζεις πως το έκανες κάποτε.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν άσχετο, αλλά θέλω να ρωτήσω: έχετε την τάση να "οργανώνετε" στο μυαλό σας τους ήχους / θορύβους της καθημερινότητάς σας με μουσικούς τρόπους; πχ. με βάση το ρυθμό / μελωδία / αρμονία που κάποιοι ήχοι τριγύρω μας έχουν.

 

Με τρόπους πχ. που συμπίπτουν με κάτι που μελετάτε / παίζετε εκείνη την περίοδο (πχ. ένα ύφος / στυλ / τεχνική)

 

Εγω παντα εβρισκα μελωδικό τον ήχο που κανει το...καζανάκι!

Κι άλλα πραγματα παραγουν μελωδία. Πχ το αυτοκίνητο της μάνας μου το ξεχώριζα απο τη νότα που έφτανε ο κινητήρας (και από το "ηχοχρωμα" βεβαιως). Το αεράκι όταν φυσάει τα κλαδιά (όχι δν το λέω για πόζα!). Το ασανσέρ. Μου έρχεται και το τρενο όταν μπαίνει στο σταθμό αλλά δεν έχω στο μυαλό ακριβώς τη "μελωδια" του.

Πολλά από αυτά τα ακούω στην καθημερινοτητά μου και σκέφτομαι τη μελωδία τους, άλλα ασυνείδητα, άλλα μου ερχεται να τα αναπαράξω με την κιθάρα. Είχα δει ένα γνωστό μου κιθαρίστα σε παλιο βίντεο που μιμούνταν επιτόπου την ανθρώπινη φωνή -πολύ το ζήλεψα αυτό το ταλέντο!

Αλλά να συμπίπτει με κατι που μελετάω εκίνο τον καιρό, όχι δε μου εχει συμβει. Μου ερχονται ομως συνήθως industrial/ambient τύπου ήχοι στο μυαλό, παρόμοιοι με τον ηχο "κινητήρα" που υπάρχει σε πολλά κομμάτια παρομοιου υφους (στην εισαγωγή συνήθως).

Ποιός είπε ότι το περιβάλλον μας δεν παραγει μελωδία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντα εβρισκα μελωδικό τον ήχο που κανει το...καζανάκι!

 

 

 

Προφανώς δεν ασχολήθηκες  με τον ήχο που σε αναγκάζουν στη χρήση του καζανακίου, όπως είπες κι εσύ, ''ποιός είπε πως το περιβάλλον μας δεν παράγει μελωδία''

Αρκεί να μην έχουμε το μυαλό μας στα σκ@τ@  ;D

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν ασχολήθηκες  με τον ήχο που σε αναγκάζουν στη χρήση του καζανακίου, όπως είπες κι εσύ, ''ποιός είπε πως το περιβάλλον μας δεν παράγει μελωδία''

Αρκεί να μην έχουμε το μυαλό μας στα σκ@τ@  ;D

 

Ε ειπαμε: το αεράκι που περναει μέσ'απ' τα κλαδιά !  ;DΔε με προσεχεις μου φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου