Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με tremolo!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Όχι όχι. Αυτό δεν έχει να κάνει με την υπό γωνία θέση του claw. Προφανώς έτσι βολεύει τον συγκεκριμένο άνθρωπο. Τώρα, αν κι αυτό το συσχετίζει με την θεωρία του δεν ξέρω.

...

 

Τι να σου πω, δεν ξέρω τι κριτική ασκείται από τον Cruz ή στα άλλα fora.

 

Εγώ αυτό το video έχω δει:

 

 

Στο οποίο αφού εξηγήσει τα διαστήματα που θέλει, λέει "...And the way I do it is by adjusting the claw, in the back..." και μετά αναπτύσσει μια θεωρία περί τάσης χορδών και γωνίας του claw που δεν στέκει καθώς οι μπάσες και τα καντίνια έχουν λίγο πολύ την ίδια τάση. (Αυτό το παραπάνω είναι δηλαδή που δεν βγάζει νόημα...)

 

Στα περί σωστά περασμένων χορδών, καλού nut, γραφίτη κλπ κανείς δεν μπορεί να διαφωνήσει, είναι λίγο πολύ αυτονόητα και δεν είναι πατέντα του Verheyen. Είναι "μυστικά" που κυκλοφορούν από τότε που βγήκαν οι strat.  ;)

 

Ίσως δεν έχω καταλάβει καλά, αλλά όταν ακούω για το setup του Verheyen σκέφτομαι αυτό με το στραβό claw.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν, να τα πάρουμε ένα - ένα.

 

Στα περί σωστά περασμένων χορδών, καλού nut, γραφίτη κλπ κανείς δεν μπορεί να διαφωνήσει, είναι λίγο πολύ αυτονόητα και δεν είναι πατέντα του Verheyen. Είναι "μυστικά" που κυκλοφορούν από τότε που βγήκαν οι strat.  ;)

Ίσως δεν έχω καταλάβει καλά, αλλά όταν ακούω για το setup του Verheyen σκέφτομαι αυτό με το στραβό claw.  ;D

 

Τα παραπάνω, ο Verheyen δεν τ'αναφέρει ως δική του πατέντα. Τ'ανέφερα εγώ προσωπικά και κυρίως για να δείξω πως ενδεχομένως αυτά να κάνουν την διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα. Τώρα ο ίδιος, θεωρεί πως το claw (όπως πολύ σωστά λες) κάνει την διαφορά, λόγω του string tension equals spring tension, οι μπάσες χορδές ασκούν μεγαλύτερη τάση κλπ κλπ τα οποία προφανώς και ΔΕΝ ισχύουν.

 

Παραπέρα, ο ίδιος ρυθμίζει την γέφυρα ώστε να έχει το αποτέλεσμα με τα ημιτόνια. Το αναφέρει στην επεξήγησή του, αλλά έμφαση δίνει στο claw και την γωνία που σχηματίζει.

 

O ιταλος παντως εδω κανει το setup του verheyen με ενα απλο post-it...... πολυ ποιο ευκολα και γρηγορα χωρις...στραβο claw.

 

Δεν αναφέρει δηλαδή πως για να πετύχεις αυτό με τα ημιτόνια, πρέπει απαραίτητα να έχεις claw υπό γωνία. Ενδεχομένως να το έχει στο μυαλό του, ενδεχομένως και όχι. Δεν το αναφέρει κάπου σαφώς, εκτός αν δεν το θυμάμαι εγώ. Κρατάω μία επιφύλαξη, δεν είμαι απόλυτος (edit: με αναγκάσατε να δω πάλι το video κι όντως αυτό πιστεύει  ;D ). Αυτό που αναφέρει και όλοι τον έχουμε συνδέσει είναι όντως το στραβό claw γενικότερα.

 

Πριν ακολουθήσω την μέθοδο Carl, είχα σετάρει το floating tremolo με την μέθοδο του frudua. Φυσικά, η κιθάρα έβγαινε πανεύκολα out of tune. Στη συνέχεια (κρατώντας την μέθοδο του frudua), ακολούθησα ένα άλλο video δικό του που έλεγε πως να είσαι in tune. Τα έκανα όλα αλλά μην το επιχειρήσετε (δεν παραθέτω video). Στηριζόταν στο κλασσικό θεώρημα πως όποτε ξεκουρδίζετε η κιθάρα τραβάς το τρέμολο προς τα πίσω και κουρδίζεις, εκείνο όμως που δεν ανέφερε ήταν πως θα ξεκουρδίζετε η κιθάρα ακόμα και στα... bends  ;D :o Δεν χρειάζεται ν'αναφέρω πως σόλο δεν μπορούσες να παίξεις...

 

Στην συνέχεια λοιπόν, διάβασα του Carl τα τερτίπια. Είχα ήδη την γέφυρα στο αντίστοιχο ύψος (βλέπε ημιτόνια), ακολούθησα την τεχνική του και το αποτέλεσμα είναι να υπάρχει μηδαμινή απόκλιση με την οποιαδήποτε χρήση του τρέμολο. Πλέον, έχω περάσει με βαζελίνη+γραφίτη τα ευαίσθητα σημεία (springs, string tree, nut, saddles) και φυσικά περνάω σωστά τις χορδές και δεν υπάρχει θέμα, με non-locking tuners φυσικά.  

 

Συμπεραίνω λοιπόν πως δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί η μέθοδος δουλεύει τόσο καλά. ΔΕΝ έχω δοκιμάσει την μέθοδο του Cruz (και γενικότερα της fender) ούτε και την τριγωνική διάταξη των ελατηρίων. Κάποια στιγμή θα το κάνω.

 

Κλείνοντας να τονίσω πως προφανώς δεν έχω κανένα λόγο να υπερασπίζομαι τον ίδιο τον Carl. Απεναντίας μάλιστα. Απλά αναφέρω πως η μέθοδός του δουλεύει άψογα. Δύο χρόνια τώρα παίζω έτσι και είμαι ευτυχισμένος άνθρωπος.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου