Προς το περιεχόμενο

Liquid Streets


manos A

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά, και ο μπασίστας, ανεξάρτητα απ' το τι φοράει, παίζει παπάδες. Μας αρέσει όμως (πολύ!) σ' αυτή τη χώρα να ασχολούμαστε περισσότερο με τρίχες, και λιγότερο με την ουσία. 

 

Ας στείλει κάποιος απ' τους φίλους εδώ κι ένα αίτημα στη Φίφα να ακυρώσει το γκολ του Γ.Σαμαρά. Ακούς εκεί να εκτελεί πέναλτυ αξύριστος (απαράδεκτον!). Μη πω κιόλας ότι θα έπρεπε να επανέλθει ο νόμος 4000 του '58 για τέτοιες περιπτώσεις…τεντυμπόηδων!   

 

ΥΓ. Σχετικά με τον Rob Halford… Δεν νομίζω πως θα είχε πρόβλημα να βγεί με παπιγιόν και χωρίστρα (κοντό μαλλί είχε έτσι κι αλλιώς). Πρωτοπόρος για την εποχή του ενδυματολογικά, εισήγαγε τη sex-shop κουλτούρα στο metal. Είναι βέβαια και homo ο άνθρωπος. Τι λέτε λοιπόν, να αφήνουμε σιγά-σιγά τον "καθωσπρεπισμό" και να πιάσουμε την ομοφοβία;    ;D

 

ΥΓ2. Άκουσα/είδα τη μπάντα live, πριν 2-3 μήνες στο Γκάζι…και τα έσπαγαν! Εξαιρετικοί, ΟΛΟΙ… (και ως μονάδες, και ως σύνολο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά, και ο μπασίστας, ανεξάρτητα απ' το τι φοράει, παίζει παπάδες. Μας αρέσει όμως (πολύ!) σ' αυτή τη χώρα να ασχολούμαστε περισσότερο με τρίχες, και λιγότερο με την ουσία.  

 

Ας στείλει κάποιος απ' τους φίλους εδώ κι ένα αίτημα στη Φίφα να ακυρώσει το γκολ του Γ.Σαμαρά. Ακούς εκεί να εκτελεί πέναλτυ αξύριστος (απαράδεκτον!). Μη πω κιόλας ότι θα έπρεπε να επανέλθει ο νόμος 4000 του '58 για τέτοιες περιπτώσεις…τεντυμπόηδων!    

 

 

 

Θα σου θυμίσω ότι έννοιες όπως “image” “band look” “ rock style” “jazz style”  και πολλές άλλες συναφείς , ΔΕΝ βγήκαν σε αυτή τη χώρα.

 

Επίσης το γεγονός πως παρατηρήσαμε (όσοι παρατηρήσαμε) κάτι (για εσένα μη ουσιαστικό), δεν σημαίνει ούτε πως την «είπαμε» σε κανέναν, ούτε αναιρεί το γεγονός πως η μπάντα είναι εξαιρετική. Απλά πιστέψαμε (ή πίστεψα αν θες, γιατί δεν έχω εξουσιοδότηση να μιλάω για τρίτους) πως μπορεί να τους ενδιαφέρει και αυτή η άποψη.

 

Αν θέλουν τα παιδιά την κρατάνε, αν θέλουν την πετάνε, δεν τρέχει και τίποτα.

 

Όταν ξεκινάς μια τοποθέτηση γενικεύοντας και αφορίζοντας «τι κάνει αυτή η χώρα» ή «τι γίνεται σε αυτή τη χώρα» , ελπίζω να κατανοείς ότι είσαι, για πολλούς λόγους, εκτός θέματος.

 

Y.Γ. Δεν ηταν νόμος ο 4000. Νομοθετικό Διάταγμα ήταν και μάλιστα του '59. Αν σε ενδιαφέρει κράτα και  το ΦΕΚ233Α .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας αρέσει όμως (πολύ!) σ' αυτή τη χώρα να ασχολούμαστε περισσότερο με τρίχες, και λιγότερο με την ουσία.  

 

Ελα ομως που οι...τριχες (το ΙMAGE δηλ. που ΙΜΗΟ μονο τριχες δεν ειναι)....φαινεται να απασχολουν ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ολη την ΥΠΟΛΟΙΠΗ μπαντα..

 

ΑΥΤΟ μου εκανε εντυπωση και για αυτο και το εθιξα.

 

ο μπασίστας, ανεξάρτητα απ' το τι φοράει, παίζει παπάδες.

 

κατι που ξεκαθαρα ειπα και εγω (μια και η μπαντα ειναι εξαιρετικη)  αλλα εσυ βεβαια εντεχνως εκανες πως δεν το ειδες.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A Π Α Ι Χ Τ Ο Ι . & -

 

Η τέλεια μουσική (και μουσικοί) για καλοκαιρινή φάση. Όπως προειπώθηκε, "εύκολο" στο άκουσμα αλλά και πολύ δύσκολο.

 

Η μπάντα είναι απλά τρομερή, γκρούβ με Α κεφαλαίο.

 

Το look του φίλου με το μπάσο δεν με πολυχαλάει, αν και πιστεύω ότι με ένα μαυρο πουκαμισάκι, full facial ξούρα και το μαλλί κοτσίδα θα ήταν πιο μέσα οπτικά.

 

Άσε που τον βλέπω και ζεσταίνομαι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Η Μπάντα είναι πάρα πολύ καλή .Άκουσα τη διασκευή στον gil scot heron. 

Με λίγη προσπάθεια ακόμα μπορεί να γίνει ένα άριστο σχήμα .

  Τα "θέματα" που ακούω έχουν σχέση με τη ροή . Για παράδειγμα στο 1.10 το παιδί που παίζει κιθάρα από δεξιά εκει που το θεμα έχει χτυπήματα σε 2 άρσεις 16α    αυτός παίζει το δεύτερο χτύπημα κατι μεταξύ 16ου και 32 ου (στο 0.26 πχ ειναι πιο καλές οι αποστασεις του ). Βεβαια η χαλαρότητα στο combing και στα αρπισματα του δινουν φανταστικη ατμοσφαίρα και μουσικότητα .

Αυτα ειναι λεπτομέρειες αλλα και το επιπεδο ειναι πολυ ψηλό και αυτές οι μουσικές επιβάλουν χειρουργική ρυθμική ακρίβεια.

  ο μπασιστας σβήνει τρομερά ωραια ακριβώς πάνω στη θέση τις νότες του (μαματος ζηλεύω  ;D) και εχει πολυ καθαρό παίξιμο .

Μπράβο απο μενα .Σας εύχομαι καλή συνεχεία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Ο μπασιστας θελει ΚΟΥΡΕΜΑ και ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ-ΓΡΑΒΑΤΑ επειγοντως

 

Κάτω τα χέρια από τον καταπληκτικό μπασίστα- κάτω τα κουρεία/ κοστούμια/ γραβάτες που καταπιέζουν τον καλλιτέχνη  8)

 

Μπράβο στα παιδιά, παίζουν υπέροχα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει απαντήσει ήδη μέλος της μπάντας για το πόσο "ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ" τους απασχολεί το θέμα,  αλλά μάλλον "στου κουφού την πόρτα" (πλην του σχολιαστή LK, που φαίνεται πως το "έπιασε").

 

Επίσης, δεν με απασχολούν τα "καλούπια" (images & styles), αλλά η ουσία, ή τέλος πάντων αυτό που θεωρώ ο ίδιος "ουσία" σε ένα καλλιτέχνη (ή μπάντα). Σ' αυτό λοιπόν, που άλλοι εδώ το θεωρούμε ουσιαστικό και άλλοι όχι, ευτυχώς συμφωνούμε όλοι.  :)

 

Όσο για τη "γενίκευσή" μου, εκ του αποτελέσματος κρίνω. Το πόσο εκτός θέματος είμαι, ας το κρίνουν όσοι διαβάζουν το νήμα. Σε κάθε περίπτωση πάντως, προτιμώ να είμαι "εκτός θέματος" (αν είμαι), παρά να είμαι "εντός", νουθετώντας ένα μουσικό λες και είναι το σκυλάκι του γείτονα ("θέλει ΚΟΥΡΕΜΑ"), ή σαν να είμαι η μαμά του ("πρέπει να φορέσει ΚΟΣΤΟΥΜΙ-ΓΡΑΒΑΤΑ" κλπ). 

 

Ένα και μόνο point, στο φίλο που διόρθωσε το έτος (ήταν διάταγμα του '59, αν και σχεδόν παντού αναφέρεται ότι πρωτοεφαρμόστηκε το '58).

 

Να είστε όλοι καλά, και…μην πυροβολείτε τον μπασίστα. Απλώς ακού(σ)τε τον…  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, δεν με απασχολούν τα "καλούπια" (images & styles), αλλά η ουσία, ή τέλος πάντων αυτό που θεωρώ ο ίδιος "ουσία" σε ένα καλλιτέχνη (ή μπάντα)

 

Και ποιος σου ειπε οτι επειδη δεν απασχολουν ΕΣΕΝΑ απαγορευεται να απασχολουν τους αλλους?

Εμενα με απασχολουν και πολυ μαλιστα (ασε που το Image & το style δεν ειναι καλουπια αλλα μερος της "τεχνης" ενος καλλιτεχνη) και ενας απο τους λογους πουν ευχαριστηθηκα το βιντεο ηταν και η ωραια και στυλατη εμφανιση των 3/4 της μπαντας (αν σε ενδιαφερει οι υπολοιποι ηταν κατα σειρα προτεραιοτητας.. ;D..ο ηχος του snare,η καλη ηχοληψια,το παιξιμο και η προσεγμενη καμερα...α και τα κομματια δεν ηταν και ασχημα  ;D)   

 

Έχει απαντήσει ήδη μέλος της μπάντας για το πόσο "ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ" τους απασχολεί το θέμα,  αλλά μάλλον "στου κουφού την πόρτα"

 

Και ομως η ΕΙΚΟΝΑ αλλα δειχνει,οτι δηλαδη οντως τους απασχολει ιδιαιτερα,εκτος κι αν το συγκεκριμενο μελος που υπονοησε οτι δεν τους απασχολει φοραει γραβατα και σακακι καθε φορα που κανει προβα οποτε παω πασο.... ;D

 

Anyway,θαυμασια παιζουν τα παιδια με σακακι ή χωρις,με γραβατα ή καφτανι με μουσι ή με κοντρα ξουρα... απλα μια γνωμη ειπαμε μια και η μπαντα μας παρουσιαστηκε με VIDEO & οχι με σκετο μουσικο clip οποτε θεωρήσαμε οτι το visual ειναι κατι που τους ενδιαφερει..

 

οπως ειπε και ο Λακης

 

 

Αν θέλουν τα παιδιά την κρατάνε, αν θέλουν την πετάνε, δεν τρέχει και τίποτα.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η σχέση μόδας και jazz μουσικού είναι ιδιαίτερη (όπως και σε άλλα στυλ μουσικής π.χ punk αλλά και rock).

Υπάρχει πληθώρα πηγών (περιοδικά της εποχής -από τη Vogue μέχρι και το Esquire, ντοκιμαντέρ ,  βιβλιογραφία κ.λ.π) από τα οποία προκύπτει εύκολα ότι το λεγόμενο «jazz style» δεν ήταν επιταγή της μόδας.

Τουναντίον οι ίδιοι οι μουσικοί το έκαναν μόδα , φορώντας ό,τι φορούσαν .

Όπως για παράδειγμα τα dinner jackets που φορούσε ο Duke Ellington, ή το ντύσιμο του Miles, κ.ο.κ.  

Για εμένα, το να μην το ακολουθείς αυτό το style, αν είσαι μουσικός του είδους, αφενός είναι δικαίωμά σου, αφετέρου όμως μου δίδεις την αίσθηση ότι δεν σέβεσαι τη μουσική που υπηρετείς πλήρως.

 

Και ένα ενδιαφέρον blog, έτσι για συνοδεία με τον καφέ.

http://civilclothing.com/fashion-and-jazz/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά είπαμε και όλοι συμφωνούμε σε ένα, τα παιδιά παίζουν υπέροχα.

  Ενδυματολογικά, δεν με πειράζει τόσο ο ''Δρόλαπας''  ;D ;D ;D, όσο το τζηνάκι και το παπούτσι του δεξιού κιθαρίστα.

                            Μάλλον επειδή είναι δεξιός.

              Φίλως δεξιέ κιθαρίστα, με τέτοιο παπούτσι, δεν έρχεται ανάπτυξη  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου