Προς το περιεχόμενο

Creative SoundBlaster X-Fi Titanium HD ως recording κάρτα


26hint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

 

σκέφτομαι να αγοράσω την ανωτέρω κάρτα.Την εχω βρει σε προσφορα και παντα μου αρεσε ο ήχος της creative

Οστώσο εγω τη θελω και για midi/ DAW εφαρμογές. Πιστεύεται οτι ειναι εφικτο;

 

Τα 2 μειονεντηματα είναι οτι

 

1) δεν εχει midi in άρα τα πλήκτρα θα συνδέονται κατευθείαν στο PC με usb2 ( δεν ξερω κατα ποσο αυτο είναι μειονεκτημα ή οχι)

 

2) Δεν θα έχει direct monitoring. (αυτο είναι μειονέκτημα)

 

Από κει και πέρα υποστηρίζει asio2 και στα specs λεει οτι εχει latency ως και 1 ms.(φυσικά δε ξέρω αν αναφέρεται στο μικροφωνο/LINE IN ή σε επικοινωνία DAW / vst instruments)

 

Γραφει :"Pristine audio recordings with ultra low latency: ASIO υποστήριξη εγγραφής με μία καθυστέρηση τόσο χαμηλά όσο ένα χιλιοστό του δευτερολέπτου και ελάχιστη επιβάρυνση της CPU για ηχογραφήσεις ακριβείας."

 

To link της creative με τα features και specs :http://us.store.creative.com/Creative-Sound-Blaster-XFi-Titanium-HD/M/B0041OUA38.htm

 

Ποια η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι creative προοριζονται για multimedia εφαρμογες και δεν χρησιμοποιουνται για ηχογραφιση ,καθως το αποτελεσμα ειναι αρκετα χειροτερο σε σχεση με αλλες καρτες που ειναι λιγο ακριβοτερες αλλα προοριζονται γι αυτο το σκοπο. Απο 200 περιπου ευρω μπορεις να βρεις καρτες για ηχογραφιση και θα εχεις πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο μια creative, πχ maudio,focusrite,NI και πολλες αλλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι creative προοριζονται για multimedia εφαρμογες και δεν χρησιμοποιουνται για ηχογραφιση ,καθως το αποτελεσμα ειναι αρκετα χειροτερο σε σχεση με αλλες καρτες που ειναι λιγο ακριβοτερες αλλα προοριζονται γι αυτο το σκοπο. Απο 200 περιπου ευρω μπορεις να βρεις καρτες για ηχογραφιση και θα εχεις πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο μια creative, πχ maudio,focusrite,NI και πολλες αλλες

Το παραπανω ισχύει και σε θεματα latency ή απο τη στιγμη που μια καρτα υποστιζει asio4all οι διαφορές είναι μικρές ή και αμελητέες ( στο latency πάντα) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NA MHN THN ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ !!! Oύτε να το σκεφτείς δηλαδή !!!  >:(

Η οικογένεια των Soundblaster δεν κάνει για Pro Audio !!!

 

Διότι :

1. Έλλειψη MIDI

2. Κακοί προενισχυτές μικροφώνου

3. Κακοί Drivers (ASIO)

4. Θόρυβος από Case

5. Κοννέκτορες της πλάκας (NON PRO AUDIO)

6. Καμμία υποστήριξη (από forums κλπ αφού κανείς δεν τη χρησιμοποιεί με DAW)

 

Αλλά πάλι, ο καθένας μπορεί να αποφασίσει ότι θέλει για το σύστημά του ...  :-\

 

/Πέτροc  8)

 

ΥΓ. Υπάρχουν πολλές επιλογές κάτω από 200 Ευρώ (ακόμα και κάτω από 150) όπως πχ. αυτή : http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/usb-el/steinberg-ur-22-el.html

 

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Soundblaster: ειναι το entry level για καποιον που θα επαιρνε υπολογιστη κυριως για αλλα πραγματα και ελαχιστα για να γραφει μουσικη.

 

Να σου θυμισω πως ο "σωστος" μουσικοφιλος "wannabe" ηχοληπτης

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NA MHN THN ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ !!! Oύτε να το σκεφτείς δηλαδή !!!  >:(

Η οικογένεια των Soundblaster δεν κάνει για Pro Audio !!!

 

Διότι :

1. Έλλειψη MIDI

2. Κακοί προενισχυτές μικροφώνου

3. Κακοί Drivers (ASIO)

4. Θόρυβος από Case

5. Κοννέκτορες της πλάκας (NON PRO AUDIO)

6. Καμμία υποστήριξη (από forums κλπ αφού κανείς δεν τη χρησιμοποιεί με DAW)

 

Αλλά πάλι, ο καθένας μπορεί να αποφασίσει ότι θέλει για το σύστημά του ...  :-\

 

/Πέτροc  8)

 

ΥΓ. Υπάρχουν πολλές επιλογές κάτω από 200 Ευρώ (ακόμα και κάτω από 150) όπως πχ. αυτή : http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/usb-el/steinberg-ur-22-el.html

 

 

Πάντως έλλειψη midi in/out εχει και η focusrite scarlet 2i2 που γενικά ολοι την εχουν για καλη περιπτωση. Ξερω βεβαια, εχει καλους προενισχυτες.

Παντως δεν εχω καταλαβει. Όταν συνδέεις το midi keybord/controler με usb στο pc έχεις λιγότερη αυτονομία/λειτουργικότητα  απο οτι αν το συνδεεις με midi in κατευθείαν στη κάρτα;

 

*Κοννέκτορες , εννοείς κονβερτορες DA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οτι καποια καρτα ηχου δεν εχει midi αποτελει προβλημα οταν υπαρχει εξοπλισμος που απαιτει συνδεσμολογια με τον κλασσικο τροπο. Τωρα αν η μονη εφαρμογη σε midi ειναι απο usb τοτε δεν τιθεται θεμα πιστευω.

Όταν συνδέεις το midi keybord/controler με usb στο pc έχεις λιγότερη αυτονομία/λειτουργικότητα  απο οτι αν το συνδεεις με midi in κατευθείαν στη κάρτα;

Το μονο που αλλαζει ειναι οτι η μητρικη σου εχει να ελεγξει ακομα μια συσκευη. Δεν υπαρχει πιστευω λογος ανησυχιας για τετοιο θεμα.

 

Το θεμα latency που αναφερεις πιο πανω απο οτι εχω καταλαβει ειναι θεμα drivers. Oi ASIO drivers δημιουργουνται αποκλειστικα απο την εταιρια για καποια καρτα. Αλλους ASIO δηλαδη εχει η creative,αλλους η maudio κλπ. Εχω κ γω μια creative και το latency της ειναι πολυ ικανοποιητικο με τους asio ,και σε μια profire που επισης διαθετω το latency ειναι πανω κατο το ιδιο.Θελω να πω πως δεν αποτελει καποιο μετρο συγκρισης εκτος αν ειναι χαλια οι drivers της καρτας,το latency της ταξεως του +- 1ms ειναι το τελευταιο που θα κοιταξω σε μια καρτα. Οι asio4all drivers ειναι για καρτες για τις οποιες δεν εχουν δημιουργηθει asio drivers. Eπισης , σε αρκετες περιπτωσεις σε entry level επαγγελματικες καρτες και ανω, οι drivers ανανεωνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοννέκτορες = Connectors και όχι AD/DA Converters

H SB έχει RCA (ή miniJack ? ) Connectors, ενώ όλα τα αξιοπρεπή μικρόφωνά (ή άλλα Audio μηχανήματα) έχουν συνδέσεις XLR ή Jacks 1/4.

 

Επίσης, η SB ΔΕΝ έχει Phantom Power (για σύνδεση Πυκνωτικών μικροφώνων) ... άρα ΔΕΝ μπορείς να ηχογραφήσεις (με μικρόφωνα της προκοπής τουλάχιστον) ...

και φυσικά έχει μόνο 2 εισόδους, άρα ξέχνα την ηχογράφιση πάνω από 2 κανάλια ...

 

Επίσης, δεν έχουν όλες οι MIDI συσκευές USB Interface ... (ενώ πεντάπινη MIDI θύρα έχουν όλες)

 

Επίσης ξέχνα το latency ... δεν μπορείς καν να ηχογραφήσεις αξιοπρεπώς ...

 

/Πέτροc   8)

 

ΥΓ. Η πρώτη μου κάρτα ήταν Sounblaster (Live αν θυμάμαι καλά ...) έχω κάνει και κάποιες ηχογραφήσεις ... μετά τις πούλησα στο μουσείο ... μιλάμε για το 1998 !!  ;D  

 

 

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαμπα καθομαστε και βλεπουμε τα μειονεκτηματα της creative , το ονομα μονο και μονο εννοει "αντενδεικνυται για ηχογραφιση" :P

 

Εχω δει παντως και καποια κοντρολερς με usb και οχι midi.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα προτιμουσα (οπως κανω) να εχει usb για το midi κλαβιε

Αν εχει usb το κλαβιε, γλιτωνω την εξτρα παροχη ρευματος κτλ

 

Απο την αλλη, παιρνεις εναν ανταπτορα midi to usb και εχεις ολη την ευελιξια σε οποιοδηποτε κλαβιε κτλ συνδεσεις σε οποιαδηποτε καρτα

;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου