Προς το περιεχόμενο

Απορία Ηλεκτρολογικής φύσης


teousis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα μια μικρή βοηθεία σχετικά με ένα θέμα ηλεκτρολογικής φύσης.

Έχω ένα Power condition της Furman (PL-8 CE),

που για όσους γνωρίζουν επρόκειτο για έναν άριστης ποιότητας σταθεροποιητή τάσης

και όχι μόνο. Οι προδιαγραφές του είναι να σηκώνει πάρα πολλά watt και να προστατεύει μέχρι 10 συσκευές.

 

Λεπτομέρειες και προδιαγραφές εδώ:

http://www.furmansound.com/product.php?div=03&id=PL-8CE

 

Πάνω σε αυτό το conditioner λοιπόν εγώ θα συνδέω σε μόνιμη βάση, μόνο:

1.) τον ενισχυτή του μπάσου μου (MarkBass Little Mark 800Watt),

2.) ένα rack κουρδιστίρι (αμελητέα κατανάλωση ρεύματος) και

3.) ένα πολυεφέ πετάλι (επίσης αμελητέα κατανάλωση ρεύματος).

 

Προκειμένου να συνδέσω πάνω σε αυτό το conditioner τον εξοπλισμό μου, θα χρειαστώ αντάπτορες απο IEC σε SCHUKO, καθώς οι έξοδοι του conditioner είναι IEC και όχι SCHUKO.

Το συγκεκριμένο μηχάνημα στις προδιαγραφές του αναφέρει ξεκάθαρα

Maximum Output Current: 10 Amps

ενώ κυριολεκτικά κάθε διαθέσιμος αντάπτορας στην ιντερνετική αγορά είναι σε 16Α.

π.χ. http://www.cable-shop.gr/37028.html

 

Η ερώτηση είναι η εξής:

Υπάρχει οποιαδηποτε περίπτωση αυτή η διαφορά να σημαίνει ασυμβατότητα ???

Υπάρχει οποιαδήποτε περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο βραχυκύκλωμα ή οτιδήποτε επιβλαβές ???

Μπορεί η ερώτησή μου να είναι λίγο χαζή για όποιον έχει την απαιτούμενη γνώση, αλλά δεν γνωρίζω την απάντηση και δεν μπορώ να διακινδυνεύσω να κάψω τον πανάκριβο ενισχυτή μου.

 

Παρακαλώ όποιος έχει την απαιτούμενη γνώση και την διάθεση να απαντήσει εξηγώντας μου 5 πράγματα, ας το κάνει.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!!!

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα αυτό που σου λέει στον σταθεροποιητή σου μιλάει για το μέγιστο ρεύμα εξόδου, δηλαδή οτι μπορεί να σου δώσει μέχρι 10Α.Τα καλώδια συνήθως που μπαίνουν στις πρίζες σουκο είναι 2,5αρια και τα ασφαλίζουν με 16Α ασφάλεια. Τι σημαίνει αυτό? προστασία της γραμμής από υπερθέρμανση (κάψιμο). Βάζοντας σε ένα αγωγό 1,5mm2 16Α ασφάλεια υπάρχει ο κίνδυνος να έχει ανέβει η θερμοκρασία του αγωγού αλλά η ασφάλεια να μην πέφτει και θα είχες θέμα με την γραμμή.Αν τώρα ασφαλίσεις μια γραμμή 2,5mm2 με 10Α ασφάλεια θα είχες το θέμα οτι με το παραμικρό θα έπεφτε προστατεύοντας ομως την γραμμή σου...υπάρχουν πίνακες σχετικά με τι ασφάλεια ασφαλίζεις τις γραμμές.

Τώρα στο θέμα σου, τα καλώδιο που σου λένε 16Α στο γράφει με την λογική των σουκο πριζών και την ασφάλιση τους (2,5mm2 καλώδιο και 16Α ασφάλεια).Βέβαια στο σπίτι σου δεν ξέρεις τι ματσακονιές έχει κάνει ο ηλεκτρολόγος και αν έχει στη γραμμή της σουκο πρίζας σε 10Α ασφάλεια...anyway...δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα γιατί και ο σταθεροποιητής ο ίδιος σε προστατεύει λογικά με δικιά του ασφάλεια!!!!

 

10 AMP Rating

10 Amp rating featuring a high inrush magnetic circuit breaker for added protection.

 

Βέβαια στο site με τα καλώδια ο τύπος έχει κάνει ένα λάθος....λέει μέγιστη ισχύ 16Α που δεν ισχύει, μέγιστη ένταση σε αμπερ έπρεπε να γράφει....nurdήλα έτσι...:P!!!Ισχύς είναι Watt!!!Και τέλος το καλώδιο αυτό είναι 3χ1mm2 το οποίο σύμφωνα με τις καινούργιες προδιαγραφές αντέχει σε 16Α (απλά σου είπα πιο πάνω τι θα ήταν σωστό σύμφωνα με τον ΕΛΟΤ να γίνεται στις εγκαταστάσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε teousis, Μια παρατήρηση, το μηχάνημα που έχεις δεν ειναι σταθεροποιητής τάσης αλλά power conditioner - στο λέω για να μην το χρησιμοποιήσεις για λάθος λόγο / σε λάθος μέρος.

 

Κατα τ'αλλα μιας και σε βρήκαμε, σου έχει κάνει αισθητή διαφορά στη μείωση του θορύβου;

 

Α και αν βρες φτηνη πηγη για τους μετατροπείς πες μας και μας, δεν ειναι και τοσο διαδεδομενα τα καλωδια που ψαχνεις (εψαχνα και γω οταν εκανα ερευνα αγορας για το συγκεκριμενο μηχανημα) και ίσως και να εχουν και ελαφρως τσιμπημένη τιμη (ειδικά μιας και προκειται να αγορασεις ισως καμια 10αρια...)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μπορείς να φτιάξεις και μόνο σου καλώδια...αρκεί να πάς στο ΚΑΥΚΑ να πάρεις πυραμίδες IEC, καλώδιο και φύσες σούκο...!!!Πιστεύω το κόστος θα είναι κατα πολύ κάτω!!!

 

Φίλε teousis, Μια παρατήρηση, το μηχάνημα που έχεις δεν ειναι σταθεροποιητής τάσης αλλά power conditioner - στο λέω για να μην το χρησιμοποιήσεις για λάθος λόγο / σε λάθος μέρος.

 

 

AuditoryDriving έχεις δίκιο...το power conditioner σου φιλτράρει και σου καθαρίζει την τάση για να μην έχεις θορύβους και κακά ρεύματα, αλλά γενικά σου προστατεύει και τον εξοπλισμό απο υπερτάσεις κλπ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου