Προς το περιεχόμενο

Νέο άλμπουμ Pink Floyd ( ; )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, αλλά όχι στην ίδια αναλογία.

 

Εε προφανώς ρε 'συ. Δηλαδή τι ήθελες, να υπάρχει ίδια δραστηριότητα με την νέα δουλειά του Μπάμπη του Κουτρούμπαση απ' την ορεινή Αρκαδία; :) Προφανές δεν είναι;

 

Δυστυχώς, δεν ισχύει. Η τζαζ π.χ. είναι σχεδόν εξαφανισμένη.

 

Τι να σου πω, δεν ξέρω.

 

Μα, ούτε εγώ στενοχωριέμαι. Η συζήτηση είναι βερμπαλιστικού περιεχομένου.

 

Μαζί σου.

 

Ένας περισσότερο κακόπιστος από μένα θα έλεγε ότι τελικά κύριοι οι πινκ φόιντ υπέκυψαν στην μηχανή. 

 

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αλλά πες μου ειλικρινά, υπάρχει κανείς άνω των 40 που να στεναχωριέται για το κύκνειο άσμα των Floyd;

 

Διόρθωση, κάτω των 40 ήθελα να πω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χωρίς να θέλω να γίνω "κακός" αυτό έχει γίνει εδώ και καιρό απλά δεν το έχετε πάρει χαμπάρι εσείς οι "παλιότεροι". Η μουσική προχώρησε και καλά έκανε. Αν θέλετε να υπεραναλύετε τις παλιές δόξες μαγκιά σας, αλλά καλό είναι να μην ξεχνάμε σε ποιά εποχή βρισκόμαστε. Οπότε αν εξαιρέσεις τους "παλιούς" οι υπόλοιποι δεν δίνουν δεκάρα για το ότι οι Floyd είπαν αντίο.

Εδώ θα συμφωνήσω με τον Waterfall-K, το αντιο αυτό έγινε τότε που έπρεπε να γίνει, με το σωστό timing. Τώρα είναι απλά να 'χαμε να λέγαμε.

 

Κακός δεν θα γίνεις, γιατί επί της ουσίας έτσι είναι. Για αυτό διαχώρισα «εμάς», από «αυτούς».

 

Για έναν σημερινό 17αρη, 20αρη το πιθανότερο είναι να μην του λέει τίποτα. Πιθανώς να του πει κάτι μετά από... 30 χρόνια η αποχώρηση της Gaga.

 

Με ότι μεγάλωσε ο καθείς, αυτό έχει ως σημείο αναφοράς.

 

Και ο Κώστας έχει τα δίκια του. Πάντα θέλουμε οι «ήρωες» μας να φεύγουν... ένδοξα (όσο ένδοξο μπορεί να θεωρηθεί το Division Bell) και όχι «μεσοβέζικα».

 

Παρόλα αυτά το τέλος της «φυσικής παρουσίας», για κάποιους μπορεί να σημαίνει περισσότερα απ' ότι για άλλους.

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, θα σας πω για ποιο λόγο ανέφερα τα τορεντάδικα, κάτι που κάνω για πρώτη φορά στη νοιζική ζωή μου.. :) :) Διότι α) είναι βέβαιο ότι όλοι εμείς που εκφράζουμε γνώμη, από εκεί το έχουμε ακούσει το άλμπουμ (ή ίσως από το iTunes, αλλά αυτό δε λύνει το πρόβλημα που θα πω σε λίγο), και β) διότι όλα τα τόρεντ για το The Endless River έχουν τα tracks σπασμένα (εκτός από ένα, αν θυμάμαι καλά). Αυτό σημαίνει, ότι ακριβώς λόγω της επιλογής να το ακούσουμε έτσι (από παράνομη πηγή), δεν έχουμε ακούσει ακόμη το άλμπουμ σαν συνεχές, όπως ακριβώς ενθάρρυνε ο Gilmour την επαφή μαζί του.

 

Άλλωστε, όλα τα άλμπουμ των Floyd, από μία περίοδο και έπειτα, δεν είχαν κενά ανάμεσα στα κομάτια, οπότε το πρόβλημα με τα κενά που υπαγορεύουν αυτονοήτως ορισμένα μέσα, είναι ... παλιό και γνωστό.

 

Εκεί πάει και η αγανάκτηση για τα τρακς του ενός λεπτού, το κλικ πήγε σύννεφο και ο εκνευρισμός κατ' αντιστοιχία... το σημαντικότερο είναι ότι αποδομείται πλήρως η έννοια του άλμπουμ... είμαι βέβαιος ότι αυτό το κάνει να ακούγεται χειρότερο απ' ότι πραγματικά είναι.

 

Αυτά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί πάει και η αγανάκτηση για τα τρακς του ενός λεπτού, το κλικ πήγε σύννεφο και ο εκνευρισμός κατ' αντιστοιχία...

Δεν υπαρχουν κενα Trolley, ουτε "κλικ". Αυτα ειναι "παιδικες ασθενειες" που εχουν λυθεί εδω και χρονια. Απλα η κοπια σου ειναι μαπα, ψαξε για μια καλυτερη. 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. είμαι βέβαιος ότι αυτό το κάνει να ακούγεται χειρότερο απ' ότι πραγματικά είναι.

 

Δηλαδή το πρόβλημα είναι το ένα nanosecond παύσης που υπό άλλες συνθήκες δεν θα υπήρχε;

 

Δεν υπαρχουν κενα Trolley, ουτε "κλικ". Αυτα ειναι "παιδικες ασθενειες" που εχουν λυθεί εδω και χρονια.

 

Εε ναι. Ποτέ δεν έκατσα να ασχοληθώ με την απειροελάχιστη παύση μεταξύ tracks. Αν είναι αυτό να μου χαλάει την ακρόαση μάλλον δεν φταίει η μουσική.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα το προγραμμα που χρησιμοποιει καποιος για να κοπιαρει ενα CD και να το κανει MP3, υπαρχει η πιθανοτητα ορισμενα ή και ολα τα κομματια στο τελος να εχουν ενα "κλικ" μεταξυ τους. Αυτο τα τελευταια χρονια ειναι σπανιο να συμβει. Ειναι σπαστικο σιγουρα να ακους αυτο το "κλικ" οταν το αλμπουμ ειναι concept χωρις κενα μεταξυ των κομματιων, αλλα τα περισσοτερα προγραμματα το εχουν λυσει αυτο. Υπαρχει και η περιπτωση να ειναι το CD ετσι ωστε να δημιουργει ενα "κλικ"/κενο μεταξυ δυο κομματιων ενω στην ακροαση του CD αυτο το "κλικ" να μην ακουγεται.

 

Προσφατα θυμαμαι προσπαθουσα να φτιαξω ενα MP3 για να το ανεβασω στο youtube, το κομματι στην ουσια ηταν δυο tracks, η εισαγωγη και το κανονικο κομματι. Οτι και να εκανα, στο τελος ειχα παντα τα δυο κομματια με ενα κλικ στη μεση, ενω οταν ακουγα το CD αυτο το προβλημα δεν υπηρχε. Τελικα κατεβασα ενα προγραμματακι που ειχε την δυνατοτητα να φτιαχνει MP3/WAV απο οποιοδηποτε σημειο του CD, πχ απο το 1:25 του track 3 ως το 4:10 του track 4, κι αυτο χωρις κανενα κενο ή κλικ ενδιαμεσα. Ευγε στον δημιουργο του προγραμματος. :-*

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου