Προς το περιεχόμενο

Νέο άλμπουμ Pink Floyd ( ; )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερινή συνέντευξη του David Gilmour στο bbc2 radio:

 

https://www.dropbox.com/s/3c8z2txaxrpqs4s/BBC2_DG_13-11-2014.wmv?dl=0

 

Highlights: Νεο άλμπουμ και tour μέσα στο 2015. Επειδή δεν το κόβω για Ελλάδα, είμαι διατεθειμένος να πάω στην πιο κοντινή χώρα της ευρώπης στην οποία θα πάει, άχτι το έχω να δω ένα live του.  :)

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...η διαρκεια των κομματιων δεν μου λεει και δεν θα επρεπε να λεει και σε κανενα, τιποτα, ουτε ως προς την μουσική τους αξια, ουτε ως προς το υποτιθεμενο "ακατεργαστο" του πραγματος.

Σαφως. Οταν γραφω για "μικρα ξεμπαρκα διλεπτα και τριλεπτα κομματια" εννοω την εντυπωση που μου αφηνει το ακουσμα του αλμπουμ, την εντυπωση μιας προχειρης δουλειας, μιας συλλογης μικρων μισοτελειωμενων ιδεων. Ας μεινουμε σ'αυτο που λες κι εσυ και λεω κι εγω απ'την αρχη, οτι

"το υλικο δεν μου ακουγεται ικανο για να βγαλει αλμπουμ των floyd, τουλαχιστον ως εχει."

 

ο Portnoy θα μπορει να εκφερει αποψη οταν δεν θα κανει (κακιστα ποιοτικα) covers αυτων που κριτικαρει.
Ο Portnoy φυσικα και εχει καθε δικαιωμα να εχει αποψη, ως ενας παρα πολυ πετυχημενος μουσικος και μελος μερικων εκ των πλεον κορυφαιων prog μπαντων του πλανητη, οπως Dream Theater, OSI, Flying Colors, TransAtlantic, Liquid Tension Experiment etc etc...

Εδω εκφερουμε εμεις γνωμη βρε Fenderiarhs, που ζητημα ειναι να μας ξερει η μανα μας, και δεν θα εκφρασει γνωμη ο Portnoy?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το κόβω για Ελλάδα, είμαι διατεθειμένος να πάω στην πιο κοντινή χώρα της ευρώπης στην οποία θα πάει, άχτι το έχω να δω ένα live του.  :)

Το πρόβλημα δεν ειναι να πας αλλά το να βρεις εισιτήρια. Τη τελευταία φορά που το προσπάθησα για Λονδίνο εξαντλήθηκαν σε μια ημέρα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καινουργιος εδω!

θελω να δωσω περιληπτικα οσο μπορω την δικια μου οπτικη.

η βαση του δισκου υπηρχε και ηταν παντα στο μυαλο τους να την χρησιμοποιησουν καπου.

το εχει πει και ο wright μαλιστα απο τοτε,ωστοσο οι μουσικες αυτες ιδεες ακριβως επειδη ηταν σε πρωιμο σταδιο δεν δημιουργουν ενα συνολο.

δεν προκειται για ενα concept album.αν και προσπαθησαν να φτιαξουν ενοτητες για να  μην χανεται εντελως ο ακροατης.ο gilmour δεν προσπαθει να παιξει και τον ρολο του waters σε αυτο τον δισκο.ο,τι στοιχεια εδινε ο waters στην μπαντα π.χ. στιχοι,ενιαιο project δεν υπαρχουν.για μενα καλως.γιατι?

αρχικα γιατι ο waters ηταν ο καλυτερος σε αυτο και τωρα λειπει

επειτα,ο δισκος αυτος ακουγοντας τον μου θυμιζει ξεκαθαρα την instrumental πλευρα που συνανταμε στους δισκους τους ή και στα live που εχουν δωσει.ειναι λοιπον μια ευκαιρια να εχουμε μια full instrumental εμπειρια απο τα μελη που ουτως ή αλλως βοηθουσαν περισσοτερο σε αυτο

θεωρω οτι ειναι ενα κομματι που πραγματικα ελειπε απο την δισκογραφια τους και που δεν ειναι ξενο αν αναλογιστουμε οτι αυτη η floyd πλευρα παντα ηταν παρουσα.αυτη ειναι η οπτικη μου.οτι αυτη η πλευρα ηταν παντα εκει

αλλα ναι.δεν ειναι η πληρης floyd εμπειρια.γι αυτο και δεν θα βαλω καποιον να ακουσει αυτον τον δισκο αν δεν εχει ξανανακουσει floyd.μονο γι αυτο

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ακουσα αυτο ακριβως που περιμενα να ακουσω και ειχα καταλαβει οτι θα ακουσω βασει των περιγραφων: "Ενα" instrumental τζαμαρισμα με την τυπικη αρμονικη γλωσσα και φρασεολογια των floyd. Δεν με χαλασε καθολου!

 

Επισης, ΝΟΜΙΖΩ πως αν ειχε κυκλοφορησει καπου μεταξυ atom heart mother και meddle, θα του φερομασταν ηδη ως (ημι)κλασσικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως πολυ σωστα εγραψε και ο (φανατικος Floyd οπαδος) Mike Portnoy:

"What's this about a new PINK FLOYD album? Last I checked, Waters is no longer in the band and Wright and Barrett are dead.

If these are leftovers from 'The Division Bell' sessions, then just put 'em on a 'The Division Bell' special-edition release!

It's disrespectful to Roger and everything he built for all those years! Just do a solo album, Dave."

 

...

Εκει λοιπον ειναι το προβλημα, το αλμπουμ δεν ακουγεται και τοσο "αλμπουμ". Ειναι μια προχειρη και βιαστικη/"ακατεργαστη" δουλεια. Δεν μπορω παρα να ξανα-συμφωνησω με την παρακατω φραση του Portnoy:

"If these are leftovers from 'The Division Bell' sessions, then just put 'em on a 'The Division Bell' special-edition release!"

 

Ο Portnoy φυσικα και εχει καθε δικαιωμα να εχει αποψη, ως ενας παρα πολυ πετυχημενος μουσικος και μελος μερικων εκ των πλεον κορυφαιων prog μπαντων του πλανητη, οπως Dream Theater, OSI, Flying Colors, TransAtlantic, Liquid Tension Experiment etc etc...

Εδω εκφερουμε εμεις γνωμη βρε Fenderiarhs, που ζητημα ειναι να μας ξερει η μανα μας, και δεν θα εκφρασει γνωμη ο Portnoy?  ;D

 

Για την ιστορία και διότι αναφέρθηκε ως επιχείρημα..

 

Mike Portnoy (από fb):

For the record, I actually do like the new Pink Floyd album! (So yes, I'll eat my words which I made a few months ago before I understood what this album was all about) I'm a huge fan of the Ummagumma/Pompeii-era, so I totally "get it" (and I assume many of their more mainstream fans will not...)

Hey, this is merely my humble opinion as a fan and no need to make headlines or a "press release" out of it!!! (But of course, now that I've said something "positive" about the album, nobody will notice anyways! Hahaha!!)

 

 

 

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mike Portnoy (από fb):

For the record, I actually do like the new Pink Floyd album! (So yes, I'll eat my words which I made a few months ago before I understood what this album was all about) I'm a huge fan of the Ummagumma/Pompeii-era, so I totally "get it" (and I assume many of their more mainstream fans will not...)

Hey, this is merely my humble opinion as a fan and no need to make headlines or a "press release" out of it!!! (But of course, now that I've said something "positive" about the album, nobody will notice anyways! Hahaha!!)

 

Μαζί με του ΕΖ, επίσης πολύ σωστή προσέγγιση.

Μπράβο του για το ότι κάνει δημόσια δήλωση επανορθώνοντας.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Μπράβο του για το ότι κάνει δημόσια δήλωση επανορθώνοντας.

 

 

Θα μου έκανε εντύπωση αν δεν το έκανε.

Ο Portnoy, πέρα απο τις επιδόσεις του ως μουσικός, είναι δηλωμένος φαν κάποιων μουσικών (ατόμων, στυλ και σχημάτων) κι έχει δείξει πως αγαπάει με ειλικρινές ενδιαφέρον εκείνα κι εκείνους που τραβάν το ενδιαφέρον του.

Κάποιες φορές ίσως, οι περισσότεροι μπορεί να πούμε κάτι χωρίς να αντιλαμβανόμαστε τη βαρύτητα των λέξεων ή μη εννοώντας ακριβώς εκείνο που (μπορεί και να) καταλαβαίνει ο συνομιλητής-ακροατής μας.

Απο την εμπειρία μου ως μουσικός δε, έχω την πεποίθηση πως η πλειονότητα των μουσικών με ταλέντο, ικανότητες και προσωπικότητα, είναι άνθρωποι που δεν κατατρύχονται απο εγωπάθειες και αντιπαλότητες, αντίθετα, συνήθως είναι σαν όλους μας που συζητάμε για γκρουπ και μουσικές που αγαπάμε -συνοδεία μπυρών και άλλων, one of the boys, με την λαχτάρα που όλοι μας δείχνουμε όταν θέλουμε να μοιραστούμε αυτά που μας μαγεύουν. Σε τέτοιες συνθήκες, μπορεί και να ξεφεύγει κανα μαργαριτάρι ενίοτε  :-X :D, παραδείγματα έχουν υπάρξει πολλά κατά καιρούς.

Εκτός πάλκου, συνήθως είναι απλοί, ταπεινοί και αγαπησιάρηδες  ;D.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία και διότι αναφέρθηκε ως επιχείρημα..

Για την ιστορια, δεν αναφερθηκε σαν επιχειρημα, μια απλη αναφορα εγινε στα οσα ειχε πει ο Portnoy σχετικα με το αλμπουμ, και για να τονιστει οτι υπαρχουν κι αλλοι που εχουν την ιδια αποψη. Τωρα αν ο Portnoy αλλαξε γνωμη ειναι δικαιωμα του, οπως ειναι δικαιωμα μας να μεινουμε στην αποψη που εχουμε για το αλμπουμ και η οποια δεν εξαρταται απο τις γνωμες τριτων, διασημων ή μη.

 

Να μας εξηγουσε κιολας τι σχεση εχουν τα Ummagumma / Live At Pompeii και γενικα εκεινη η περιοδος της μπαντας με το The Endless River καλα θα ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινά το ατέλειωτο ποτάμι λοιπόν με ambient ατμόσφαιρα. Την αναγκαία ομιλούσα φωνή, κάτι κοφτές κιθάρες και απλές συγχορδίες. Αυτό σαν εισαγωγή. Ακολουθούν οι αγαπητές γνωστές φάλαινες και το synth για να μπει έπειτα η γνωστή γραμμή των ντραμς και να μας παρουσιάσουν το – ταρατατζούμ -  wish you were here. Μάλλον λοιπόν πρόκειται για tribute σε ένα tribute.

Είπε κάποιος κάτι για gyft floyd;

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου