Προς το περιεχόμενο

Νέο άλμπουμ Pink Floyd ( ; )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Παρακολουθώ το thread απ'την αρχή του και διακρίνω, ως επί το πλείστον, ακρέες αντιδράσεις και διαμάχες και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.

Λες και τους έχουμε κόψει μισθό (στους Pink Floyd) και δεν κάνανε καλά τη δουλειά τους.

Όντως, δεν είναι Dark Side ή The Wall ή οποιοδήποτε απ'τα άλλα παλιά μεγαλεία της μπάντας, αλλά, τη σημασία έχει;

Θα μπορούσαμε να σταθούμε στο μ'αρέσει ή δεν μ'αρέσει και όχι να το υποστηρίζουμε ή να το πολεμάμε μέχρις εσχάτων, λες και θα πέσει το σπίτι μας να μας πλακώσει.

Προσωπικά, ως μεγάλος fan της μπάντας απ' όταν ξεκίνησα να ακούω ΜΟΥΣΙΚΗ κατάλαβα ότι δεν ήθελαν καν να μας παρουσιάσουν ένα DSOTM ή ένα The Wall ή, έστω, μια συνέχεια του Division Bell, ούτε καν ένα concept album όπως συνήθιζαν.

Και στο κάτω κάτω ως fan της μπάντας και με μεγάλη εκτίμηση και σεβασμό για αυτά που μου έχει προσφέρει η ΜΟΥΣΙΚΗ τους, όταν οι Pink Floyd φιλοτιμούνται να μου δώσουν έστω και μισή καινούργια νότα ή υποψία ήχου, τέλος πάντων, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κάτσω στα αυγά μου και να λέω ευχαριστώ.

Επίσης, δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλοί που μπορούν να γράψουν σε ένα TRIBUTE ALBUM ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ RICHARD WRIGHT ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥ (γιατί αυτό είναι, μην ξεχνιόμαστε, και παρεπιπτόντως προς δωρεάν διάθεση για download παντού) το Louder Than Words, που εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει για album ολόκληρο.

Ειλικρινά, ακούω το Louder Than Words τρεις μέρες τώρα ασταμάτητα και έχω τρομάξει με το πόσο άφταστο είναι από εμάς, τους απλούς μουσικούς, σχολιαστές, ακροατές, ανθρώπους, έστω ως άλλο ένα κομμάτι των Floyd σε έναν κακό δίσκο που βγήκε για εμπορικούς σκοπούς, όπως πολλοί υποστηρίζουν.

Κανένας άλλος, άλλωστε, δεν μπόρεσε να μεταφράσει τόσο εύκολα και τόσο πιστά τα συναισθήματα, τις σκέψεις, τις απορίες και τις ανησυχίες τόσων ανθρώπων σε μουσική ή σε μια μορφή φιλοσοφίας με μουσική, όπως οι Pink Floyd, με τον Waters ή χωρίς.

Αυτά ως σχόλιο στα σχόλια για το τελευταίο album της μεγαλύτερης μπάντας όλων των εποχών.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να καταλάβω κάτι. Το πρόβλημα είναι ο τίτλος; Δηλαδή αν το έλεγαν "Pipi i fakidomiti" θα άλλαζε κάτι; Είναι καλός ο δίσκος ναι ή όχι;

Οταν μαθαμε οτι το νεο αλμπουμ θα ειναι βασισμενο σε leftovers του "The Division Bell" και σε μισοτελειωμενα demos του Wright (τα οποια θα κυκλοφορουσαν σε ενα ambient αλμπουμ του ιδιου) δεν φανταστηκαμε οτι αυτο το υλικο θα εμπαινε σχεδον αυτουσιο στο αλμπουμ και θα κυκλοφορουσε ετσι οπως κυκλοφορησε.

Σκεφτηκαμε το αυτονοητο, οτι δηλαδη οι Gilmour/Mason θα εφτιαχναν ενα αλμπουμ βασισμενο στα παραπανω, και οχι ενα αλμπουμ-bonus CD για το Division Bell.

 

Γιατι τελικα αυτο ακριβως ειναι το "The Endless River", ή έτσι τουλαχιστον ακουγεται σε μενα και σε πολλους αλλους απ'οτι διαβαζω, μια συλλογη δηλαδη απο outtakes/leftovers και μισοτελειωμενες ιδεες/demos που λογικα θα περιμενε καποιος να ακουσει σε ενα bonus disc καποιας special/collector's edition κυκλοφοριας του "The Division Bell".

Το αλμπουμ ειναι γεματο απο μικρα "ξεμπαρκα" διλεπτα και τριλεπτα κομματια, για την ακριβεια τα 14 απο τα 18 tracks εχουν διαρκεια απο...1 ως 3 λεπτα!

 

Εκει λοιπον ειναι το προβλημα, το αλμπουμ δεν ακουγεται και τοσο "αλμπουμ". Ειναι μια προχειρη και βιαστικη/"ακατεργαστη" δουλεια. Δεν μπορω παρα να ξανα-συμφωνησω με την παρακατω φραση του Portnoy:

"If these are leftovers from 'The Division Bell' sessions, then just put 'em on a 'The Division Bell' special-edition release!"

 

...όταν οι Pink Floyd φιλοτιμούνται να μου δώσουν έστω και μισή καινούργια νότα ή υποψία ήχου, τέλος πάντων, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κάτσω στα αυγά μου και να λέω ευχαριστώ...

...ακούω το Louder Than Words τρεις μέρες τώρα ασταμάτητα και έχω τρομάξει με το πόσο άφταστο είναι από εμάς, τους απλούς μουσικούς, σχολιαστές, ακροατές, ανθρώπους...

Κανένας άλλος, άλλωστε, δεν μπόρεσε να μεταφράσει τόσο εύκολα και τόσο πιστά τα συναισθήματα, τις σκέψεις, τις απορίες και τις ανησυχίες τόσων ανθρώπων σε μουσική ή σε μια μορφή φιλοσοφίας με μουσική, όπως οι Pink Floyd...το τελευταίο album της μεγαλύτερης μπάντας όλων των εποχών.

tsk3.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....... .

 

Ακριβώς όσα είπε ο φίλτατος Flotzen και ο αγαπητός ΕΖ.

 

Να αναφέρω ότι θα βγάλει και προσωπικό δίσκο ο DG μέσα στο 2015 όπου θα είναι πιο ελεύθερος να δημιουργήσει ολοκληρωμένα κομμάτια - solos κτλ κτλ διότι το υλικό σε αυτό το album παρόλο που ήταν υπέροχο είναι ήταν κάπως περιοριστικό.

Επίσεις ανέφερε οτι θα κάνει και ένα old man's tour.  :D

 

 

 

 

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Waterfall-K

Δεκτό. Άρα το πρόβλημα είναι το περιεχόμενο (για κάποιους τουλάχιστον).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μαθαμε οτι το νεο αλμπουμ θα ειναι βασισμενο σε leftovers του "The Division Bell" και σε μισοτελειωμενα demos του Wright (τα οποια θα κυκλοφορουσαν σε ενα ambient αλμπουμ του ιδιου) δεν φανταστηκαμε οτι αυτο το υλικο θα εμπαινε σχεδον αυτουσιο στο αλμπουμ και θα κυκλοφορουσε ετσι οπως κυκλοφορησε.

 

Συγνώμην, αλλά αυτό που τόνισα (το "αυτούσιο") που το ξέρεις;

Το ότι θα έμπαιναν σε άλμπουμ του Wright, επίσης, που το ξέρεις;

 

Είναι δημοσιογραφικές πληροφορίες; Εγώ δεν άκουσα τους εναπομειναντες Floyd να λένε τίποτε τέτοιο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσαμε να σταθούμε στο μ'αρέσει ή δεν μ'αρέσει και όχι να το υποστηρίζουμε ή να το πολεμάμε μέχρις εσχάτων, ............... όταν οι Pink Floyd φιλοτιμούνται να μου δώσουν έστω και μισή καινούργια νότα ή υποψία ήχου, τέλος πάντων, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κάτσω στα αυγά μου και να λέω ευχαριστώ.

 

Άρα επιτρέπεται τελικά να κρίνουμε ή όχι ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Παρακολουθώ το thread απ'την αρχή του και διακρίνω, ως επί το πλείστον, ακρέες αντιδράσεις και διαμάχες και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.

 

Θα μπορούσαμε να σταθούμε στο μ'αρέσει ή δεν μ'αρέσει και όχι να το υποστηρίζουμε ή να το πολεμάμε μέχρις εσχάτων, λες και θα πέσει το σπίτι μας να μας πλακώσει.

 

Σημεία των καιρών φίλε μου...οποιοσδήποτε πίσω απο μια οθόνη λέει την λαλακία του κι όποιον πάρει ο Χάρος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα επιτρέπεται τελικά να κρίνουμε ή όχι ;

 

 

Κάνεις και εσύ κάτι ερωτήσεις, όμως... Δεν κατάλαβες τόση ώρα; Όχι. Μόνο να το αγοράσεις είσαι υποχρεωμένος.    ;D

 

 

Εγώ είμαι με τον Καταράκτη. Τέλος. Τί είναι οι Pink Floyd και ο Gilmour, ο Πάπας να έχει το αλάθητο; Είναι ΝΤΡΟΠΗ για την ιστορία τους και για τα εκατομμυρια των οπαδών τους να μας πλασάρουν για album τις σκόρπιες ιδέες των ηχογραφήσεων μιας παλιάς κυκλοφορίας. Το γνωρίζω ότι χέστηκαν για τη γνώμη μου και ότι οι οπαδοί (προφανέστατα... ) και με λίγες σκόρπιες νότες είναι ικανοποιημένοι. Δικό τους θέμα και των μεν και των δε. Τα δικά μου λεφτά δεν τα βλέπουν (ναι, το ξέρω ότι... δεν θα τους λείψουν). Αυτά τα ολίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάνεις και εσύ κάτι ερωτήσεις, όμως... Δεν κατάλαβες τόση ώρα; Όχι. Μόνο να το αγοράσεις είσαι υποχρεωμένος.    ;D

 

 

Εγώ είμαι με τον Καταράκτη. Τέλος. Τί είναι οι Pink Floyd και ο Gilmour, ο Πάπας να έχει το αλάθητο; Είναι ΝΤΡΟΠΗ για την ιστορία τους και για τα εκατομμυρια των οπαδών τους να μας πλασάρουν για album τις σκόρπιες ιδέες των ηχογραφήσεων μιας παλιάς κυκλοφορίας. Το γνωρίζω ότι χέστηκαν για τη γνώμη μου και ότι οι οπαδοί (προφανέστατα... ) και με λίγες σκόρπιες νότες είναι ικανοποιημένοι. Δικό τους θέμα και των μεν και των δε. Τα δικά μου λεφτά δεν τα βλέπουν (ναι, το ξέρω ότι... δεν θα τους λείψουν). Αυτά τα ολίγα.

 

Δεν κάνεις και ένα κόπο να το ακούσεις κιόλας;

Και κράτα τα χρήματά σου, να πάρεις το νέο δίσκο του Άλις Κούπερ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Waterfall-K

Άρα το πρόβλημα είναι το περιεχόμενο (για κάποιους τουλάχιστον).

Κυριως τo πως πλασαρεται το συγκεκριμενο περιεχομενο, το οποιο οπως ειπα δεν με χαλαει, εχει καλες στιγμες και το ακουω ευχαριστα. Οπως ακουω επισης πολυ ευχαριστα κι αλλα bonus outtakes/leftovers/demo tracks απο αλλα συγκροτηματα και μουσικους.

 

Αν βλεπουν καποιοι το "The Endless River" σαν ενα νεο ολοκληρωμενο αλμπουμ, φανταζομαι το ιδιο θα κανουν και με μια πιθανη κυκλοφορια ενος αλλου "καινουργιου" αλμπουμ σε 5-6-10 χρονια απο τωρα, με ξεχασμενες μισοτελειωμενες ηχογραφησεις του Barrett για παραδειγμα. Χωνουμε σ'αυτες μια space κιθαρα και ντραμς, πεταμε και μερικα lost tapes του Wright ή/και του Waters, και ιδου ακομα ενα "νεο" αλμπουμ των Pink Floyd...

 

Συγνώμην, αλλά αυτό που τόνισα (το "αυτούσιο") που το ξέρεις;

Το ότι θα έμπαιναν σε άλμπουμ του Wright, επίσης, που το ξέρεις;

Εγραψα "σχεδον αυτουσιο". Και αυτο φωναζει απο μακρια, δεν ακους τα κομματια οτι ειναι μισοτελειωμενες ιδεες και οτι απο πανω απλα περασαν μετα απο 20 χρονια καποιες κιθαρες και ντραμς? Σου φαινονται ολοκληρωμενα αυτα τα κομματια? Θα μας τεΡλανεις ρε Trolley απογευματιατικα... ;D

 

Το εχουν πει απο την αρχη, οτι το νεο αλμπουμ βασιζεται σε ηχογραφησεις που εγιναν παραλληλα με τα sessions του TDB καθως και σε συνθεσεις του Wright.

 

"An album of ambient music under the title "The Big Spliff" was recorded during the sessions for "The Division Bell". The band seriously considered releasing it, but the idea was shelved until 2014, when Durga McBroom and Polly Samson indicated that the basis for the band's new album "The Endless River" is taken from "The Big Spliff" recording."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου