Προς το περιεχόμενο

Chapman Stick


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα ένα ξεκαθάρισμα στα bookmarks μου και (ξανα)έπεσα πάνω σε ένα αγαπημένο πλην μυθικό (για μένα) όργανο το Chapman Stick....

Μοιράζομαι απλά το παρακάτω video και σκέφτομαι πόσες χαμένες κουβέντες περί ξύλων έχουμε κάνει... :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω πάθει την πλάκα μου! Αυτό είναι μπάσο....Φανταστικό όργανο. Είδα κι άλλα βίντεο στον σωλήνα από τον συγκεκριμένο κύριο και δεν μπορώ να πω παρά: τα ρέστα μου. Thanks Marathon ;)                                                                                                                                                      Κάτι τέτοιο πρέπει να πάρει το παιδί σε άλλο ποστ, που ψαχνόταν με το μπάσο και με πρόβες-συναυλίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάθει την πλάκα μου! Αυτό είναι μπάσο....

και νάταν μόνο μπάσο!!! Είναι και κιθάρα, είναι και πλήκτρο, είναι και midi... :o

Ρίξε μία ματιά στο σωλήνα για τον Tony Levin...αυτός είναι ο κύριος που το έκανε γνωστό στα 80's

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα αγαπημένο πλην μυθικό (για μένα) όργανο το Chapman Stick....

Μοιράζομαι απλά το παρακάτω video και σκέφτομαι πόσες χαμένες κουβέντες περί ξύλων έχουμε κάνει... :D

Κι όμως Ανέστη ...

 

"Chapman Sticks have been made out of many materials. The first were made from hardwoods, most from ironwood, but some from ebony and other exotic woods, through the early 1980s. The next group was made from an injection-molded polycarbonate resin through 1989. These were followed by one-piece hardwood structures with an adjustable truss rod, and for a time from 2001 to mid-to-late 2000s (although not currently available) the "Stick XG" (Extended Graphite) made of structural graphite, continuous strand carbon fiber sub-manufactured by Moses, Inc. of Eugene, OR (builder of Electric Guitar, Electric Bass, Acoustic Guitar Original, Replacement necks and replacement parts for modern electric as well as "classical" stringed instruments from graphite.) Today, they are made from laminated hardwoods (including Padauk, Indian Rosewood, Tarara, Maple, Wenge and Mahogany), and Laminated Bamboo, as well as graphite."

 

... παίζουν και τα κσύλα ρόλο. ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως Ανέστη ...

Με πρόλαβες.

Άσε που ήχος είναι για Anestis-like.  ;) ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως Ανέστη ...

... παίζουν και τα κσύλα ρόλο. ;D ;D ;D

...προφανώς...έβαζαν ότι είχαν πρόχειρο κάθε εποχή ;D ;D

 

Άσε που ήχος είναι για Anestis-like.  ;) ;D

πάλι προφανώς.... ;D δεν θα έβγαινες να παίξεις blues με αυτό το όργανο. Χαλάς το image ;)

O ήχος μπορεί να είναι ότι θές...η τεχνική όμως είναι "πάμε για πλέξιμο" ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι προφανώς.... ;D δεν θα έβγαινες να παίξεις blues με αυτό το όργανο. Χαλάς το image ;)

O ήχος μπορεί να είναι ότι θές...η τεχνική όμως είναι "πάμε για πλέξιμο" ;)

Δεν είναι θέμα blues.

Από την στιγμή που ενστερνίζεσαι την τεχνική Jordan και δεν μπορείς να να χρησιμοποιήσεις άλλες "πατροπαράδοτες"  ;D τεχνικές, είναι λογικό να είσαι κοντύτερα στο πληκτροειδές άκουσμα το οποίο βέβαια ανοίγει τεράστιους μουσικούς ορίζοντες αλλά δεν καλύπτει επαρκώς ως τεχνική μπάσου άλλα είδη.

Η επιλογή του συγκεκριμένου ήχου (προσομοίωσης μπάσου) από τον τύπο, αν και ξέρω ότι παραμετροποιείται αρκετά (όχι πάντα και ότι/όπως θες ), προσωπικά ...... δεν.

Οι κολοκυθόπιτες να ναι καλά....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προφανώς...έβαζαν ότι είχαν πρόχειρο κάθε εποχή ;D ;D

Βρε μήπως είσαι ο SF και μιλάς για τις Fender? ;D ;D ;D

 

 

δεν θα έβγαινες να παίξεις blues με αυτό το όργανο

 

Αυτός πάντως παίζει. ;)

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκολούτσικο οργανάκι fusion, αν κρίνω από το βίντεο που ανέβασες

Δεν λες τίποτα Φώτη.

 

Εδώ κάτι σχετικά με το παίξιμο του.

 

 

 

 

 

Που το πουλάνε να πάω να πάρω κάνα-δυό 8)

 

Είσαι σίγουρος?

Τσέκαρε λίγο τις τιμές ....  ::)

 

http://www.stick.com/prices/

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου