Προς το περιεχόμενο

Criss Oliva :Τι γνώμη έχετε για τον κύριο;


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακου τι συμβαίνει...

Εδώ και περίπου 8 χρόνια, δεν μπορώ να πώ πως το hard rock/metal με ενδιαφέρει σαν ακροατή,αλλά και σαν μουσικό, μια που προσωπικά εχω μεταβεί αισθητικά σε άλλα πράγματα.

 

Ο Criss Oliva όμως ήταν ο άνθρωπος που με έκανε να ακούω και να ξανακούω στο κεφάλι μου ολόκληρο το Jesus Saves, ακόμα και σε παντελώς άσχετες στιγμές, και να αναρωτιέμαι τί θα είχε καταφέρει αν ζούσε λίγα χρόνια ακόμη ... :(

 

Μάλλον ο πιο ουσιώδης απο τους "μαθητές" του Van Halen, και ένας απο τους πιο σημαντικούς συνθέτες της γενιάς του...

 

Που τον θυμήθηκες τον συγχωρεμένο, τώρα πρέπει να ξεθάψω απο κάποιο ντουλάπι/ράφι/συρτάρι το Streets να το ξαναβάλω,να δω αν μου προκαλεί το ίδιο ρίγος, κτλ, κτλ....!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που τον θυμήθηκες τον συγχωρεμένο' date=' τώρα πρέπει να ξεθάψω απο κάποιο ντουλάπι/ράφι/συρτάρι το Streets να το ξαναβάλω,να δω αν μου προκαλεί το ίδιο ρίγος, κτλ, κτλ....![/quote']

 

Ξεθαψε και το ''Gutter ballet''....εκει βρισκονται περισσοτερα διαμαντια! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να τονίσω εγώ είναι ότι αν προσέξετε τα solo του σε κάθε τραγούδι δεν παρουσιάζουν μεγάλη ομοιότητα μεταξύ τους.

Ενω σε άλλα συγκροτήματα το σόλο του κιθαρίστα αποτελεί συνήθως σημα κατατεθέν της μπάντας (μετα τη φωνή εντάξει..), στους savatage αν δεν έχεις ακούσει και πολλά τραγούδια ίσως να μην τους καταλάβεις..

Καταλαβάινετε δηλαδή την ανωτερότητα του σαν κιθαρίστα.

 

Ενας φίλος μου είχε διαβάσει κάπου, ότι άνθρωποι που έχουν συνεργαστεί μαζί του έλεγαν πως είχε τέτοια σχέση με τις νότες, που και λάθος να έκανε σε κάποιο σολο μπορούσε να το κάνει να φανεί σαν χρωματισμός ή έστω να το καλύψει χώρις να καταλάβει κανείς τίποτα!

 

Απο αυτή την άποψη πιστεύω ότι ίσως και να πρέπει να "χαιρόμαστε" εμείς οι οπαδοί των savatage, γιατί ο Criss έμεινε στην ιστορία σαν ένας θρύλος, ενώ σήμερα αν ζούσε ίσως και να είχε απομυθοποιηθεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ''μαθητής'' του van halen πιστεύω ότι προσβάλει λίγο ένα κιθαρίστα με τον δικό του τελείως ήχο και μελωδικό στυλ... Ε για υπόλοιπα σχόλια τι να πω τέλειος...τουλάχιστον...Έγραφε ποιήματα δεν έπαιζε σόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και το έφερε η κουβέντα, γιατί ρε γμτ το Streets είναι ΤΟΣΟ υποτιμημένο ως album, εξαιρώντας 1-2 κομμάτια; Το θεωρώ καταπληκτική δουλειά. Κι εγώ, όπως έγραψε και ο Silot έχω "φύγει" από το είδος, όμως ένα από τα λίγα groups που ακόμη αγαπώ από αυτές τις μέρες είναι οι Savatage (καθώς και οι Trans-Siberian Orchestra, τους οποίους ΛΙΩΝΩ σε καθημερινή βάση καθώς μπαίνουμε στο Δεκέμβριο :lol: :lol:). Και από όλα τα albums τους το Streets μου φαίνεται για κάποιο λόγο πιο "ειλικρινές". Αυτό βέβαια είναι κάτι που γενικώς μου αρέσει στους αμερικανους hard-rock/metal μουσικούς. Δεν έχουν αυτό το ΑΠΑΙΣΙΟ σνομπ πράμα που έχουν οι περισσότεροι αντίστοιχοι ευρωπαίοι, παίζουν ΜΟΥΣΙΚΗ που τυχαίνει να είναι metal, ενώ στην Ευρώπη απλά παίζουν metal και ξεχνάνε ότι πρόκειται για μουσική. Ααααααααχ, το'πα :) :lol:

 

Τον Criss Oliva πάντως τον εκτιμώ πολύ ως κιθαρίστα, πλην όμως δεν είναι γενικώς στα ακούσματά μου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ''μαθητής'' του van halen πιστεύω ότι προσβάλει λίγο ένα κιθαρίστα με τον δικό του τελείως ήχο και μελωδικό στυλ... Ε για υπόλοιπα σχόλια τι να πω τέλειος...τουλάχιστον...Έγραφε ποιήματα δεν έπαιζε σόλα...

 

Και ο Vai ήταν μαθητής του Satriani αλλα δεν νομίζω να τον χαλάει καθόλου :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Για εμενα ενας καταπληκτικος κιθαριστας ....με φοβερα σολα...και πολυ ωραια riffs!!!!!

Για πειτε μου την γνωμη σας...

 

 

Criss Oliva's

παρατηρηστε το σχολιο στο πωρο video ....πανω πανω πρωτο ειναι ;D ;D ;D ;D

http://www.youtube.com/watch?v=xAzAVwyHZos

http://www.youtube.com/watch?v=7lF9Rp9ZwwA&eurl=http%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fhome.php%3Fref%3Dhome&feature=player_embedded

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=oMlKXkHsoqg

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου