Προς το περιεχόμενο

Tone Tips από κο. Bonamassa ...τελικά δεν κάνουν τα ράσα τον παπά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Για άκου λίγο καλύτερα. Δε νομίζω ότι ο Eric Clapton είναι τόσο καλός κιθαρίστας σε σχέση με τον Bonamassa. Πιο καλός τραγουδοποιός σίγουρα αλλά σαν παίχτης δεν. Γνώμη μου.

Αν εννοεις οτι ο Κλαπτον δεν παιζει ενα σωρο νοτες χωρις νοημα και ουσια θα συμφωνησω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν εννοεις οτι ο Κλαπτον δεν παιζει ενα σωρο νοτες χωρις νοημα και ουσια θα συμφωνησω.

Γιατι, ο Bonamassa "παιζει ενα σωρο νοτες χωρις νοημα και ουσια"? Μερικοι εδω μεσα εχουν αναγαγει την "κουλαμαρα" σε υψιστη τεχνη και την δεξιοτεχνια σε...αμαρτια.

Τεραστιος κιθαριστας ο...Keith Richards (που οταν παιζει 3 σωστες νοτες στη σειρα κανει παρτυ... ;D) αλλα "φλυαρος" ο Χ Bonamassa. Μάιστα.

Αμ δεν ειναι ετσι φιλτατοι. Ο καθε Clapton θα εκανε συμβολαιο με τον διαβολο για να παιζει σαν τον Bonamassa. Αυτοι που παιζουν 5 νοτες/τα ιδια και τα ιδια για αιωνες, δεν το κανουν απο "αποψη", το κανουν γιατι πολυ απλα Δεν μπορουν να παιξουν καλυτερα. Και ερχεται μετα ο καθε κουφος φαν τους και μας...κουφαινει μ'αυτα που γραφει. :P

 

Ο Bonamassa κυριοι ηταν παιδι-θαυμα, και την πορεια του την βλεπουμε σαν κιθαριστα. Νο1 σ'αυτο που κανει. Ο Clapton δε, τα τελευταια χρονια εχει αρχισει και παιζει οπως παιζει, καμια σχεση το τωρινο του παιξιμο_που ειναι εξαιρετικο_μ'αυτο που εκανε στα 70s/80s. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθε Clapton θα εκανε συμβολαιο με τον διαβολο για να παιζει σαν τον Bonamassa. Αυτοι που παιζουν 5 νοτες/τα ιδια και τα ιδια για αιωνες, δεν το κανουν απο "αποψη", το κανουν γιατι πολυ απλα Δεν μπορουν να παιξουν καλυτερα.

 

Ξέφυγες. Το καταλαβαίνεις και μόνος σου νομίζω.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιατι, ο Bonamassa "παιζει ενα σωρο νοτες χωρις νοημα και ουσια"? Μερικοι εδω μεσα εχουν αναγαγει την "κουλαμαρα" σε υψιστη τεχνη και την δεξιοτεχνια σε...αμαρτια.

 

+1000

 

Στο forum κακοχαρακτηρίζονται οι τεχνίτες.Έλεος.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδια,ελεος....αν γειωσετε κ τον μποναμασα τι να πω...εσεις ακομα γιατι δεν εισαστε γνωστοι να φχαριστηθουμε ολοι οι υπολοιποι ωραια κιθαρα?

 

Κ επειδη καπου διαβασα οτι παιζει με 4 μαρσαλ μοντιφικαρισμενα,αυτο δεν παιζει!!!

 

Παιζει με 2 μαρασαλ(μαρσαλοειδη) κ 2 νταμπλοειδη...

 

Αυτα,με αγαπη παντα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με πιασατε.

Πρωτον ειπα να μην κάνουμε flame.

Βου καλος καλλιστος τεχνιτης και καλύτερος απο τον Κλαπτονα καί παιδι θαύμα.

Αλλα τι κερδίζω με το να ακούω πχ κομμάτια οπως το cradle rock ιιισως με καλυτερη τεχνική απο τον μακαρίτη το 2010?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψέ με και ο αγαπημένος σου (δεν τον ξέρω) κιθαρίστας, βουτηγμένος μέσα στο marketing της music industry είναι.

 

Ο αγαπημένος μου κιθαρίστας δεν έχει πέσει σε τέτοιο επίπεδο:

jb_bobble.jpg

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεραστιος κιθαριστας ο...Keith Richards (που οταν παιζει 3 σωστες νοτες στη σειρα κανει παρτυ... Grin)

 

 

 

Ξέφυγες. Το καταλαβαίνεις και μόνος σου νομίζω.

 

;D

 

 

Ο Μποναμασας παντως παιζει πολυ ωραια,και ηταν και μαθητης του Danny Gatton (ο οποιος ....κατι ελεγε τεχνικα  ;D αλλα και συνθετικα-αισθητικα) .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου