Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για κάρτα γραφικών


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello, everybody!

 

Γνωρίζω ότι η ερώτησή μου δεν είναι μουσικού περιεχομένου, ωστόσο, μια και δεν είμαι μέλος κάποιου εξειδικευμένου, με υπολογιστές, φόρουμ, είπα να "εκμεταλλευτώ" τη φιλοξενία του χώρου.  :)

 

Λοιπόν, η κάρτα γραφικών μου χρειάζεται αλλαγή. Ποιά είναι εκείνα τα χαρακτηριστικά, που πρέπει να τσεκάρω στον υπολογιστή μου, ώστε να αγοράσω μια συμβατή, με αυτόν, κάρτα;

 

Η χρήση της θα είναι αυτή του μέσου χρήστη, χωρίς απαιτήσεις για gaming.

 

Στις ιδιότητες συστήματος του υπολογιστή μου αναγράφει τα εξής στοιχείαι:

Inter Core 2 Quad Q6600 @ 2,40Ghz, ενώ η μνήμη RAM είναι στα 2GB.

 

Αν τα παραπάνω στοιχεία είναι επαρκή και μπορείτε να προτείνετε και κάποια οικονομική κάρτα γραφικών (μέχρι €50-60), θα ήμουν υπόχρεος.  :)

 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι αν τυχόν το motherboard σου υποστηρίζει την παλιά agp 8 σύνδεση, δύσκολο αλλά υπάρχει μια μικρή πιθανότητα. Αν το ξεκαθαρίσεις αυτό, και σιγουρευτείς ότι μιλάμε για pcix σύνδεση, τότε είσαι κομπλέ. Στα λεφτά που δίνεις όπως καταλαβαίνεις δε μιλάμε για υψηλές απαιτήσεις σε παιχνίδια κλπ, οπότε μια καλή υλοποίηση με chipset geforce 630 θα σου είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι αν τυχόν το motherboard σου υποστηρίζει την παλιά agp 8 σύνδεση, δύσκολο αλλά υπάρχει μια μικρή πιθανότητα. Αν το ξεκαθαρίσεις αυτό, και σιγουρευτείς ότι μιλάμε για pcix σύνδεση, τότε είσαι κομπλέ.

 

Συγχώρεσε την παντελή άγνοιά μου, πάνω στο θέμα, αλλά υποθέτω ότι αναφέρεσαι στο βύσμα, με το οποίο συνδέεται η κάρτα γραφικών;

 

Η αρχική κάρτα γραφικών του υπολογιστή ήταν, από όσο θυμάμαι, μια nvidia 6600.

 

Τώρα φοράω μια της πλάκας (στην οποία έπρεπε να βάλω επιπλέον αντάπτορα, για να είναι συμβατή), μέχρι να βρω ποια να αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχαν κάρτες με 6600 και με τις δύο συνδέσεις. Πρέπει να δεις στο motherboard τι έχεις, και να πάρεις αντίστοιχη κάρτα. Αν δεν έχεις pci-x τότε θα αναγκαστείς να πάρεις πολύ χειρότερη κάρτα με προϊστορικό gpu, πιθανόν και χειρότερη από αυτήν που είχες.

 

 

AGP_PCI_PCIE_PCIEx1_Bus.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τη βοήθεια.  :)

 

Σας επισυνάπτω ένα screenshot από το διαγνωστικό πρόγραμμα, που μου πρότεινε ο gdevelek.

 

Από όσο καταλαβαίνω, η σύνδεσή μου είναι pci.  :-\

sisoft.thumb.jpg.814a8cae074e0dce89f902c358c9f3a0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση της θα είναι αυτή του μέσου χρήστη, χωρίς απαιτήσεις για gaming.

Ακόμα κι αυτή

http://www.e-shop.gr/gigabyte-geforce-gt630-gv-n630-2gi-2gb-ddr3-pci-e-retail-p-PER.516492

είναι υπερβολική. :D

 

Pci-e έχεις αν δεν με γελάνε τα γέρικα μάτια μου.

 

Πρόσεξε μόνο αυτή που θα πάρεις να χωράει, γιατί κάποιες είναι single slot και κάποιες dual slot (πιάνουν τον διπλό χώρο στο πάχος).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βάση τη χωρίς απαιτήσεις χρήση, προτείνω τη φτηνότερη

 

http://www.e-shop.gr/asus-210-sl-tc1gd3-l-1gb-pci-e-retail-p-PER.513589

 

δώσε χρήματα σε πιο σημαντικά σημεία του συστήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βάση τη χωρίς απαιτήσεις χρήση, προτείνω τη φτηνότερη

Θα συμφωνήσω κι εγώ με αυτό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gdevelek & fusion  ασφαλώς και γνωρίζεται πολλά περισσότερα εμού στο θέμα, απλά να πω κι εγώ τη λαλακία μου, μήπως και βοηθήσει κάπου ;D ;D ;D

 

Εγώ με τα ρημάδια τα pro tools  αναγκάστικα να αλλάξω και κάρτα γραφικών, γιατί αυτή που είχα δεν συνεργαζόταν σωστά. Προφανώς και δεν θα είναι έτσι τα πράγματα με τα άλλα DAW,  αλλά καμιά φορά............ 8)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου