Προς το περιεχόμενο

Guitar amp controller


sgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα,

σαν νέο μέλος πολύ γενικά είμαι στο Rock, Metal και progressive 70s (Crimson, Kansas κτλ.)

Να σας ξεκινήσω με τί παίζω, έχω ένα Engl Screamer, Ibanez S1675FM και μία Fender American Standard (η οποία μάλλον πάει για πουλημα).

Πρόσφατα έδωσα την GT6 αφου δεν με πολυικανοποιούσε ο ήχος της.

 

Το πρόβλημά μου τώρα είναι ότι θέλω ένα στήσιμο για live(χωρίς να αλλοιώνεται ο ήχος της λάμπας) και χωρις την πεταλιέρα είμαι ξεκρέμαστος. Σκεφτόμουν να πάρω το G-system αλλά ο Αη Βασίλης με έχει ψιλογράψει αφου αγνοεί ο ένας την ύπαρξη του άλλου :lol: .

 

Αυτό που χρειάζομαι είναι να αλλάζω EQ σεταρίσματα και τα κανάλια του ενισχυτή χωρίς να χρειάζεται να χορεύω πάνω σε διαφορετικά πετάλια. Απο εφφέ αν μου βρίσκονται θα βάλω λίγο κομπρέσσορα ή κανένα time-effect αλλά δεν καίγομαι κ'όλας. Έχεται τίποτα οικονομικό υποψη σας μέχρι να κερδίσω το λόττο?

Ελπίζω να μην σας κούρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σιγουρα midi controller, αλλα δεν θα μπορεις να ελεγχεις ολες τις λειτουργιες του screamer, boost-αρισματα κλπ, μονο τα καναλια (για το g major παντα μιλαμε) :roll:

 

εκτος και αν το midi controller που θα παρεις εχει και αυτο να αλλαξει λειτουργιες στον screamer (behringer fcb 1010 :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ τηλεπαθητική η απάντηση για το midi controller 8) !

 

Ο Thomann το δίνει στα 170€ απλά δεν ξέρω αν παίζει μεγάλη χρονοκαθυστέρηση αφου το midi θα αλλάζει απο την μία τα κανάλια του ενισχυτή και απο την άλλη τα σεταρίσματα του Gmajor....

 

Απο όσα έχω διαβάσει στην κατηγορία του g major είναι και το xpression... αν έπεφτα κατηγορία και πήγαινα στο Vamp (με λογικά χαμηλότερη ποιότητα ήχου) μπορώ να το συνδέσω τόσο στο input όσο και στο line in/out του ενισχυτή για να σπάσω τα εφφέ σε pre και post gain ή όχι? Θα ήθελα να έχω με την ίδια λογική δύο EQ αλλα το βλέπω λίγο χλωμό.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα λογικα με την στερεοφωνικη εξοδο του processor μπορεις να το κανεις(θυσιαζεις βεβαια το στερεο, αλλα ουτως η αλλως ο screamer ειναι μονοφωνικος), αυτο που δεν ξερω ειναι αν μοπρεις να εχεις τα εφε σου επι 2 σε καθε patch, δηλαδη 2 delay, ενα pre και ενα post, 2 eq κλπ...

Προσωπικα, πιστευω πως τα εφε πρεπει να ειναι ολα μετα την προενισχυση σου (στο fx loop δηλαδη), ακομα και ο compressor που καποιοι τον βαζουν μπροστα :roll:

 

οσο για την καθυστερηση στην αλλαγη καναλιων, δεν νομιζω πως υφισταται, σιγα την λειτουργια στην τελικη!!!Μιας και εχω το fcb θα το τσεκαρω και θα σου πω...

 

Ααα, δεν χρειαζεται πιστευω να σου πω για την διαφορα αναμεσα σε g major και Vamp ετσι :lol: :lol: :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... αν έπεφτα κατηγορία και πήγαινα στο Vamp (με λογικά χαμηλότερη ποιότητα ήχου) μπορώ να το συνδέσω τόσο στο input όσο και στο line in/out του ενισχυτή για να σπάσω τα εφφέ σε pre και post gain ή όχι? Θα ήθελα να έχω με την ίδια λογική δύο EQ αλλα το βλέπω λίγο χλωμό.......

 

 

οχι δεν μπορεις

Το v-amp δεν εχει τις συνδεσμολογιες που ειχε το 6 (4 cable method) για να μπορεσεις να το σπασεις σε pre και Post

Οπως και στο g major δεν μπορεις να κανεις το ιδιο...

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο την στιγμή που έχεις λαμπάτο ενισχυτή/προενίσχυση σε τι δεν σε ικανοποιούσε η GT-6 ?

Εχει απο τα καλλίτερα time effects που κυκλοφορούν.

 

Ποσα λεφτά διαθέτεις δηλαδή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποια συνδεσμολογία και να έκανα, είτε τετρακαλωδίωση, είτε στο input είτε σαν προενίσχυση στο line in/out, στα δικά μου αυτιά σκότωνε τον ήχο της λάμπας....

Έπειτα για μένα δεν συγκρινόταν η παραμόρφωση του ενισχυτή με αυτές της πεταλιέρας σε καμμία περίπτωση (απο φυσικότητα, κατα πόσο "ακουει" το δεξί κτλ....)

Οπότε και να την κρατούσα για τα εφφέ της δεν θα μπορούσα να αλλάζω τα κανάλια του ενισχυτή, αλλάζοντας και συγχρόνως ρυθμίσεις της πεταλιέρας...

Οπότε θεωρώ καλύτερο να βρώ ένα εφφέ (ή μία συνδεσμολογία) που να σπάει σε post και pre amp (με κύρια χρήση EQ, κομπρέσσορα) και δευτερεύοντα κάποια time effects (delay κτλ) και το οποίο θα μου δίνει μία μεγάλη γκάμα ήχων μέσω του equalizer.....

Διαθέτω απο 500 μέχρι 600€

Υ.Γ. τα σχόλια της GT6 καθαρά υποκειμενικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου