Προς το περιεχόμενο

Βασικη αλυσιδα πεταλιων , FXLoop και Looper/switch


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους...

 

Σημερα εκανα την αγορα ενος looper/switch της Harley Benton (Joyo) απο ενα φιλο.

Με το αποκτημα αυτο μου δημιουργηθηκαν καποιας αποριες , που πιστευω οτι ισχυουν με ολα τα switch/looper ανεξαρτητου τιμης/ποιοτητας/μαρκας.

 

Ως γνωστον σαν κοινο κανονα σε εναν ενισχυτη βαζουμε τα βασικα πεταλακια μας στην μπροστα αλυσιδα και οτι θεωρειται εφφε στο Fx loop του ενισχυτη μας (αν αυτος το παρεχει).

 

Τωρα , τα switch εχουν σαν σκοπο το να ενεργοποιουν/απενεργοποιουν σε συνδιασμους κυριως τα εφφε ...

Αποριες :

 

α) Αρα σε μια τετοια περιπτωση το switch θα το βαλουμε στην πισω αλυσιδα???

 

β) σε πολλα βιντεο στο youtube βλεπω οτι οι περισσοτεροι εχουν και τα βασικα πεταλια στο switch και εφφε , αρα τα βαζουν ολα μαζι με το switch στην μπροστα αλυσικα. Αξιζει στην περιπτωση χρησης ενος switch το να θυσιασουμε το fx loop και να τα βαλουμε ολα μπροστα?

 

γ) αλλιως η επομενη λυση ειναι η υπαρξη δυο switch? ενα στην μπροστα αλυσιδα , ενα στην πισω?

 

δ) προφανως το ιδιο θεμα υπαρχει και με τα πιο ακριβα switch , οτι δλδ για να μπορεις να πετυχεις με μια κινηση/πατημα ενεργοποιηση πχ overdrive , delay και reverb για καποιο σολο αναγκαστικα βαζεις τα εφφε στην μπροστα αλυσιδα μαζι με το overdrive. Σωστα? Αρα εκει δεν 'αλλοιωνεται' ο κανονας των pedalboard?!?!

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε τετοιο looper αλλα νομιζω οτι θα δοκιμαζα το εξης (χωρις να ξερω αν οντως γινεται τελικα):

 

Εστω οτι εχω αυτο το looper (αυτο βρηκε πρωτο ο γουγλης,αυτο εβαλα)  ;D

 

23ixh1t.jpg

 

 

και ας πουμε οτι εχω ενα wah και ενα booster για πριν τον ενισχυτη,και ενα delay και ενα reverb για τη λουπα του ενισχυτη.

 

-Στις 2 πρωτες θεσεις λοιπον θα εβαζα αντιστοιχα το wah και το booster.

 

(τωρα ερχεται το σημαντικο,και αν δουλεψει δουλεψε  ;D)

 

-Στη θεση 3: α)παιρνω το send απο το looper και το στελνω-> στο input του ενισχυτη

                  β)παιρνω το fx send της λουπας του ενισχυτη και το οδηγω-> στο return της τριτης θεσης (λουπας) του looper μου.

                  γ) αυτη την τριτη λουπα την εχω παντα ενεργη γιατι αλλιως παπαλα το σημα

 

-Στη θεση 4 συνδεω το delay

 

-Στη θεση 5 συνδεω το reverb

 

-Τις επομενες 3 δεν τις χρειαζομαι στο παραδειγμα  ;D

 

-Το output του looper το στελνω -> στο fx return της fx loop του ενισχυτη

 

Ετσι θεωρητικα εχω συνδεσει τα "πριν" με τα "μετα" εφφε σε ενα switcher.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη η ιδεα σου george.

Επισης υπαρχει και αυτο που πηρα εγω που εχει δυο λουπες για αυτο το λογο

http://www.joyoaudio.com/en/product/show_187.html

Αμα εχεις παρει το απλο δοκιμασε το κολπο του George. Η λογικη λεει οτι θα δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ηταν λαθος μου που δεν διευκρινησα οτι πηρα το συγκεκριμενο :

PXL%204.png

 

που σημαινει οτι και στις 3 περιπτωσεις/απαντησεις των φιλων δεν μπορω να κανω κατι με το παρων μηχανηματακι γιατι προφανως δεν μου φτανουν οι θεσεις.

 

Στην περιπτωση του @georgekz750 εχει αρκετες θεσεις ωστε να κανει εφικτη την πραγματικα καταπληκτικη , μεταφυσικη , αστροδιαστημικη ιδεα του ... :) Και στις περιπτωσεις των @krknow και @aenimal  εχουμε να κανουμε με τα 'μεγαλα' μοντελα switch που εχουν δυο διαφορετικες ομαδες απο λουπες , σαν ανα εχεις δλδ δυο μικρα σαν το δικο μου ενωμενα!!!

 

Οποτε αφου για αρχη πηρα το μικρο να δω πως λειτουργει , να του κανω δλδ ενα testdrive , προφανως θα πρεπει να κανω τα εξης :

 

α) να τα κανω αχταρμα σε μια αλυσιδα ολα τα πεταλια οπως δειχνει ο 'φαλακρουλης' στο youtube με το δικο μου μοντελο...

 

β) να βαλω μονο τα εφφε πεταλια

 

Σωστα?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται το ποσα πεταλια εχεις να το φορτωσεις και το κατα ποσο υπαρχει η αναγκη να ανοιγοκλεινεις το καθενα μονο του (δηλαδη να τρωει μονο του μια θεση στο looper σου).

 

Εγω για παραδειγμα με ενα wah,ενα booster,ενα delay και ενα reverb που χρησιμοποιω θα ημουν μια χαρα με το switcher σου.

Θα αφηνα εκτος το wah γιατι θελω και σρησιμοποιω το buffer του,και θα ειχα: κιθαρα->wah ->input switcher -  (loop1->booster)- (send loop2->input amp)- (fx send amp->return loop2) - (loop3->delay) - (loop4->reverb) - output switcher->fx return amp  και θα ημουν κομπλε και πριν και μετα.  (πχ να ανοιγω με μια κινηση το booster που ειναι πριν με το delay που ειναι μετα την προενισχυτη του ενισχυτη μου)

Τωρα αν εχεις καμια μεγαλη συλλογη απο πεταλια δεν ξερω πως και αν μπορεις να τα βολεψεις σε ενα μικρο switcher με 4 θεσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται το ποσα πεταλια εχεις να το φορτωσεις και το κατα ποσο υπαρχει η αναγκη να ανοιγοκλεινεις το καθενα μονο του (δηλαδη να τρωει μονο του μια θεση στο looper σου).

 

Εγω για παραδειγμα με ενα wah,ενα booster,ενα delay και ενα reverb που χρησιμοποιω θα ημουν μια χαρα με το switcher σου.

Θα αφηνα εκτος το wah γιατι θελω και σρησιμοποιω το buffer του,και θα ειχα: κιθαρα->wah ->input switcher -  (loop1->booster)- (send loop2->input amp)- (fx send amp->return loop2) - (loop3->delay) - (loop4->reverb) - output switcher->fx return amp  και θα ημουν κομπλε και πριν και μετα.  (πχ να ανοιγω με μια κινηση το booster που ειναι πριν με το delay που ειναι μετα την προενισχυτη του ενισχυτη μου)

Τωρα αν εχεις καμια μεγαλη συλλογη απο πεταλια δεν ξερω πως και αν μπορεις να τα βολεψεις σε ενα μικρο switcher με 4 θεσεις.

 

 

Εχουμε και λεμε :

 

μπροστα αλυσιδα : κουρδιστηρι -> volume/wah (ενα πεταλι) -> overdrive/compressor (ενα πεταλι) -> overdrive -> noise gate

 

πισω αλυσιδα : flanger -> delay -> chorus -> slon motion -> eq

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστω οτι με 2 overdrive δεν χρησιμοποιεις και τη βρωμα του ενισχυτη?

 

Οπως και να χει θα κανεις πολλες υποχωρησεις ως προς την ανεξαρτησια τους με τοσα πεταλια και 4πλο switcher,αναγκαστικα θα τα ομαδοποιησεις καπως και καποια θα αφησεις απεξω.

 

Ενα παραδειγμα θα ηταν να αφηνες απ εξω τα τρια πρωτα,να εβαζες στην πρωτη λουπα το τελευταιο drive σου μαζι με το gate,τη δευτερη λουπα να τη χρησιμοποιουσες για να μπεις-βγεις στον ενισχυτη,και στις 2 τελευταιες να στριμωχνες τα τελευταια 5 αναλογως πως θελεις να τα αναβοσβηνεις,αλλα και παλι δεν βλεπω να τις γλιτωνεις τις κλακετες που χορευουμε οσοι δεν εχουμε switcher  ;D. Ισως να γλιτωσεις 2-3 βηματα απ τον χορο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστω οτι με 2 overdrive δεν χρησιμοποιεις και τη βρωμα του ενισχυτη?

 

Εχω εναν απο τους πιο 'βρωμιαρηδες' ενισχυτες ... λες να μην το χρησιμοποιω το distortion του?

 

Τα overdrive δεν τα χρεισιμοποιω ταυτοχρονα , απλα εχω αλλες ρυθμισεις στο ενα ,αλλες στο αλλο...

 

Αν υποθεσουμε οτι παιζω μονο σε Lead καναλι , οποτε δεν εχω το switching καναλιων εχω μονο το switching των εφφε και καποιου Overdrive αν υποθεσουμε την υπαρξη σολο η 'ψαγμενων' ριφφ. Οποτε το να κανω switch σε καποιο overdrive και απο το looper ενα switch για καποιο/καποια εφφε δεν ειναι πολλα ... απο το να ειχα να παταω overdrive και chorus και delay και ισως και eq.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι μαλλον τελικα θα βαλεις μονο τα πθσω εφε στο switcher,αφου στη χειροτερη περιπτωση θα πατησεις ενα ταπ στο switcher και ενα σε ενα απ τα 2 drive νομιζω εισαι μια χαρα.

Παντως ειναι ωραια εργαλεια αυτα τα switcher,καλα ημουν που δεν σκεφτομουν τετοια πραγματα,εβαλες καινουριο μπελα-gas στο μυαλο μου στα καλα καθουμενα  :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου