Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Lynx TWO-A


markellos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

έχω την Lynx TWO-A εγκατεστημένη σε νέο pc I-7 με gigabite μητρική (δεν έχει σημασία το μοντέλο). Έχω άπειρα drops και έχοντας επικοινωνήσει με την εταιρία μαθαίνω ότι υπάρχει γενικότερα θέμα με τις νέες PCI υλοποιήσεις. Το νέο beta firmware (που δεν είναι και τόσο νέο) που δίνουν σχεδόν ανεπίσημα, δεν διορθώνει το πρόβλημα και δεν παίρνω γενικότερα επαρκές support, ή ακόμα και λίστα με νέα monterboards για Ι7 (1150) που πιθανόν να δουλέψουν σωστά.

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να έχει συναντήσει το ίδιο θέμα?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,

έχω την Lynx TWO-A εγκατεστημένη σε νέο pc I-7 με gigabite μητρική (δεν έχει σημασία το μοντέλο). Έχω άπειρα drops και έχοντας επικοινωνήσει με την εταιρία μαθαίνω ότι υπάρχει γενικότερα θέμα με τις νέες PCI υλοποιήσεις. Το νέο beta firmware (που δεν είναι και τόσο νέο) που δίνουν σχεδόν ανεπίσημα, δεν διορθώνει το πρόβλημα και δεν παίρνω γενικότερα επαρκές support, ή ακόμα και λίστα με νέα monterboards για Ι7 (1150) που πιθανόν να δουλέψουν σωστά.

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να έχει συναντήσει το ίδιο θέμα?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

θα μου επιτρέψεις να σου πω οτι εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασια το μοντέλο.

Αναφορικά και μονο , Chipset ,Northbridge ,Southbridge το πως σχεδιοζεται ενα mobo & το τι επιλέγεται να συνοδέψει το xyz chipset ειναι μια αγρια ιστορία ,αγάπης ,μίσους ,ΚΟΣΤΟΥΣ  .....

.... αυτό εμένα (Σε πρωτη αναγνωση) μου ακούγεται σαν ασυμβατότητα του mobo....το PCI είναι πολλάαααααααααααααααααααααααααααααα χροναkια στις mobo που σημαινει οτι αυτό που αλλάζει ΔΕΝ ειναι το πρότυπο PCI αλλά ο τρόπος που υλοποιέιται στην εκαστοτε μητρική.

 

επειδη ολα αυτά ειναι θεωρητικα που ειπα παραπάνω και επειδη δε λες τι λειτουργικο συστημα χρησιμοποιεις ,τουλαχιστον δες αν εχεις IRQ conflict.

πας στο control panel >device manager  >View > Resources by CONNECTION  >INTerrupt Request (IRQ)

 

ΚΑΙ ΕΚΕΙ θα δεις αν το ΙRQ που εχει γινει assigned (στη καρτα) ειναι και shared με άλλες συσκευες....

 

_______________________________________________________________________ΟΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ,  ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ

_______________________________________________________________________

 

ΑΝ ΕΧΕΙΣ conflict ,μπες στο BIOS και δοκιμασε να δεις αν μπορεις να αφιερωσεις ενα ΙRQ για χρηση με legacy συσκευες το οποιο πραφανως θα θελεις να χρησιμοποιηθει ΜΟΝΟ απο την καρτα ήχου ή να χρησιμοποποιειται απο λιγες συσκευες.κανε και disable οτι δεν χρησιμοποιείς στο BIOS.Παραδειγματα disable :floppy disk controller ,FW, com /parallel ports,on board sound card .....

Αν και εχω πικρή πειρα σχετικα ,ας μη σε απογοητεύσω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα σου έχει να κάνει με το γεγονός πως οι νέες μητρικές δεν έχουν native PCI support και οι υλοποιήσεις είναι μέσω PCIe to PCI adapter.

 

Αυτό δημιουργεί πολλές φορές θέματα τα οποία δεν είναι δυνατόν να ξεπεραστούν με πολλές PCI κάρτες.

 

Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι μέσα στο BIOS να δοκιμάσεις να αλλάξεις την επιλογή Link State Power Management ή μπορεί να την λέει ASPM(Active State Power Management) σε OFF.

 

Επίσης μέσα από τα windows να αλλάξεις το Power Scheme σε high Performance

http://www.sevenforums.com/tutorials/778-power-plan-settings-change.html

 

και να απενεργοποιήσεις το Link State Power Management

http://www.sevenforums.com/tutorials/292971-pcie-link-state-power-management-turn-off-windows.html

 

Επίσης δες και το dpc latency σου με αυτό

http://www.thesycon.de/deu/latency_check.shtml

κάτω στην ενότητα Analysing drop-out problems with DPC Latency Checker σου εξηγεί την μεθοδολογία του ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου