Προς το περιεχόμενο

Blackmore Tone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...Ξέρει κανείς πως θα μπορούσα να προσομοιώσω τον ήχο του Blackmore?Διάβασα κάπου οτι χρησιμοποιούσε κάποιο BSM Treble Booster αλλα είναι πολύ ακριβό

 

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?xsid=59646f174d2f313f8cee629d31b5ab65&sw=bsm+treble+booster&x=0&y=0

 

Κατι πήρε το μάτι μου επίσης για Tape Recorder.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο θείος Ritchie χρησιμοποιούσε κάτι γομάρια ενισχυτές Marshall Majors (δεν κυκλοφορουν πλέον), treble booster πεντάλια (όπως κι εσύ είδες ψιλοακριβά) κι ένα κασετόφωνο ως delay και preamp. Επίσης από ένα σημείο (Rainbow και μετά) είχε βάλει στις κιθάρες του ένα custom κύκλωμα φτιαγμένο από τον John "Dawk" Stillwell (τον ίδιο που φτιάχνει τα όργανα των Manowar). Για να φτάσουμε σε 90s με scalloped ταστιέρες, noiseless pickups κλπ.

 

Όπως καταλαβαίνεις, καλή τύχη (τουλάχιστον για live παίξιμο). Τώρα, με software amps και plugins, αν ασχολείσαι με υπολογιστές, κάτι μπορεί να κάνεις. Νομίζω οτι το Guitar Rig 3 έχει ενα πεντάλι Treble Boost και tape delay plugins γενικά παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ισοπέδωσες.....

 

Ίσως κάποιο overdrive πετάλι με παρόμοιο τονο????

 

Αστο κι εγώ όταν το έψαχνα τις προάλλες από ένα σημείο και μετά τράβαγα τα μουστάκια μου.

 

Από κλασσικά πετάλια υπάρχει το tubescreamer και οι κλώνοι του αλλά πας σε πιο 80ς ήχο (βλέπε Malmsteen)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H στρατ του είναι άξιο να σημειωθεί ότι έχει την ιδιαιτερότητα ο μεσαίος μαγνήτης να μην παίζει... Είναι εκεί μόνο για να συνδέεται ανάποδα με τους bridge και neck, ώστε να πατάξει (!) το βζζζζ!   Οπότε ο διακόπτης είναι τριθέσιος, όπως σε μια τέλε... Ίσως αν κάνεις μια μόντα σε μια στρατ ώστε να μπορείς να επιλέξεις neck+bridge, να μπορέσεις να φτάσεις πιο κοντά... (κοίτα το blender pot του Fralin: http://www.tonebros.com/Tone%20Brothers/Wiring%20Images/blendschem2.jpg )

 

Από κει και πέρα, έχει τόσο ιδιαίτερο παίξιμο, που ο ήχος του μου φαίνεται ίδιος, είτε παίζει με σκαφάτη Gibson, είτε με στρατ... Είναι ο ήχος του Blackmore...

 

Αν θες να τον προσεγγίσεις, προσπάθησε να μιμηθείς το παίξιμό του, (προσπάθησε πχ να ξεπατικώσεις την -απίστευτη- πενιά του) και θα με θυμηθείς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου