Προς το περιεχόμενο

Ανοίγω συσκευή, κρασάρει η κάρτα ήχου...


AuditoryDriving

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παίδες,

 

Έχω μερικούς μήνες που μετακόμισα Ελλάδα και συγκεκριμένα στη Μυτιλήνη. ΑΝτιμετωπίζω το εξής 2 μεγάλα πρόβλημα όταν παίζω / ηχογραφώ μουσική στο pc (πέραν του αρκατά έντονου interference που έρχεται απ εξω):

 

1. Ενα θόρυβο σαν δυο αιχμές ρεύματος με απόσταση 1 δευτερόλεπτο μεταξύ τους (η πρώτη πιο δυνατή, η δεύτερη πιο ήπια) που συμβαίνουν ανα 28 δευτερόλεπτα περίπου. Ειναι έντονο σε μονοπήνιους και με ψηλό gain. Για να βεβαιωθώ ότι έρχεται απ εξω και όχι απο το ρευμα (*το ξέρω ότι αλληλεπιδρουν), ανεβηκα στην ταράτσα του σπιτιου με την κιθάρα και εναν μικρό φορητό ενισχυτή μπαταρίας, οπου ο θόρυβος παρέμενε. Τσεκάροντας από δυο σημεία την κατευθυνση που ο θόρυβος είναι πιο έντονος, προσπαθησα να δω αν υπαρχει κατι υποπτο στο σημειο που νοητα θα τεμνοντας αυτες οι δυο ευθείες (ίσως ειναι λάθος το σκεπτικο) αλλα δεν μπορεσα να δω κατι

 

2. Οταν ανοίγουν συσκευες στο σπιτι που τραβάνε ρεύμα απότομα (παρότι το φαινόμενο εμφανίζεται ακόμη και κλεινοντας / ανοιγοντας τον... εξαεριστήρα της τουαλέτας), η κάρτα ήχου μου κολλάει (M-audio Fast Track Pro) και πρεπει να την κλεισω και να την ξανανοίξω από το power switch της.

 

Υποθέτω ότι τα δυο προβληματα είανι ανεξάρτητα, απλως τα αναφέρω μαζί για λόγους πληρότητας : το πρώτο έρχεται μαλλον απεξω (αλλα απο τι; μετασχηματιστη της ΔΕΗ; Κεραία τηλεφωνίας; πως μπορω να μαθω) ενω το δευτερο πρεπει να είναι προβλημα με τα ηλεκτρικα (γείωση;;) του σπιτιου.

 

Να αναφέρω ότι η κιθάρα με την οποια κυρίως παιζω, περα απο διπλούς έχει και shielding.

 

Θα ημουν υποχρεος για οποιαδήποτε βοήθεια / ιδέα

 

ΥΓ: Πέραν τον προαναφερθέντων, πέφτει και το ρευμα εδω τακτικά... αχ....

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα! για το δευτερο προβλημα, ενα καλο UPS στο PC, ισως και να βοηθουσε. λεω 'ισως' γιατι το πρωτο προβλημα δειχνει οτι υπαρχει γενικοτερο θεμα... Και η γυρω γειτονια εχει παρομοια θεματα? πχ δοκιμασες να παιξεις με τον ενισχυτη μπαταριας και λιγο πιο μακρυα απο εκει που μενεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάκη,το 2) το χω κι εγώ εδώ και χρόνια με την fast track pro.Κολλάει,όταν ανοίγω βαρβάτες συσκευές που τραβάνε απότομα ρεύμα(κυρίως ενισχυτής κι air condition) .Έχω και ups στο pc,αλλά δεν έχει καμία διαφορά. Η .."λύση" που ακολουθώ τακτικά ,σχεδόν καθημερινά είναι να κάνω ανοιγοκλείσω την κάρτα για να ξαναπάρει μπρος ! Δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα σαν ζήτημα να σου πω την αλήθεια.. :) Καλή τύχη ,κυρίως με το 1) που μου φαίνεται πιο ενοχλητικό

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eισαι Μυτιλήνη. Ακριτικο νησι. Πολλες στρατιωτικες μοναδες. Το κουφιο βουνο. Ισως εχεις καμια κεραια κινητης εκει γυρω που να ειναι καλυψη-αποκρυψη  ;D

Δοκιμασε να βαλεις την καρτα ηχου σου μονη αν την εχεις σε πολυμπριζο (σε δικη της μπριζα χωρις αλλες συσκευες). Εχεις τσεκαρει μηπως φταινε οι drivers? http://avid.force.com/pkb/articles/en_US/download/Fast-Track-Pro-Drivers?popup=true&NewLang=en&DocType=1450&q=fast+track+pro+&x=21&y=11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

 

Θα ξαναγκαταστήσω drivers και θα προσπαθήσω να φέρω ηλεκτρολόγο, ελπίζω να μη χρεώνουν υπέρογκα για μια τετοια επίσκεψη  :-\

 

Να στε καλά!!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eισαι Μυτιλήνη. Ακριτικο νησι. Πολλες στρατιωτικες μοναδες. Το κουφιο βουνο. Ισως εχεις καμια κεραια κινητης εκει γυρω που να ειναι καλυψη-αποκρυψη  ;D

Δοκιμασε να βαλεις την καρτα ηχου σου μονη αν την εχεις σε πολυμπριζο (σε δικη της μπριζα χωρις αλλες συσκευες). Εχεις τσεκαρει μηπως φταινε οι drivers? http://avid.force.com/pkb/articles/en_US/download/Fast-Track-Pro-Drivers?popup=true&NewLang=en&DocType=1450&q=fast+track+pro+&x=21&y=11

 

+1! Αυτό πήγα να πω! Τσέκαρε αν συμβαίνει γενικά αυτό εκεί γύρω! Μου μυρίζει ραντάρ στρατιωτικό (η keep alive σήματα)! Σε ποια περιοχή μένεις? Καρα τεπέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1! Αυτό πήγα να πω! Τσέκαρε αν συμβαίνει γενικά αυτό εκεί γύρω! Μου μυρίζει ραντάρ στρατιωτικό (η keep alive σήματα)! Σε ποια περιοχή μένεις? Καρα τεπέ?

 

 

ΛΟΛ πάνω απο το τελωνείο είμαι, Μυτιλήνη κ συ;; :) :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το (1) που αναφέρεις μπορεί και να προέρχεται από φόρτιση πυκνωτή.

Αν είναι χαλασμένος ή το κύκλωμα γύρω του δεν είναι καλά σχεδιασμένο μπορεί να κάνει τέτοια spikes την στιγμή που πάει να φορτίσει "πλήρως".

Για παράδειγμα: αν έχεις 9V με 1.2kΩ στη σειρά και ένα πυκνωτή 4700μF, τότε θα κάνει 28.2 sec να φορτίσει πλήρως (να βγάλει στα άκρα του 9V) . Αν μετά από κάποια τάση έχει πρόβλημα, πιθανόν να κάνει τέτοια κόλπα με το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρήτη εγώ, αλλα έτυχε να κάνω μια 9μηνη νησιωτική ζωή στη Λέσβο.... :p :p

 

:P

 

Για το (1) που αναφέρεις μπορεί και να προέρχεται από φόρτιση πυκνωτή.

Αν είναι χαλασμένος ή το κύκλωμα γύρω του δεν είναι καλά σχεδιασμένο μπορεί να κάνει τέτοια spikes την στιγμή που πάει να φορτίσει "πλήρως".

Για παράδειγμα: αν έχεις 9V με 1.2kΩ στη σειρά και ένα πυκνωτή 4700μF, τότε θα κάνει 28.2 sec να φορτίσει πλήρως (να βγάλει στα άκρα του 9V) . Αν μετά από κάποια τάση έχει πρόβλημα, πιθανόν να κάνει τέτοια κόλπα με το ρεύμα.

 

Αστέρι :P Απλώς αυτό έρχεται απ εξω....

 

 

1..... ανα 28 δευτερόλεπτα περίπου. .... Για να βεβαιωθώ ότι έρχεται απ εξω και όχι απο το ρευμα (*το ξέρω ότι αλληλεπιδρουν), ανεβηκα στην ταράτσα του σπιτιου με την κιθάρα και εναν μικρό φορητό ενισχυτή μπαταρίας, οπου ο θόρυβος παρέμενε. ...

 

 

edit :  Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

 

[Μη παω και τους ξεφορτίσω όλους χοχοοχοχ :P ]

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου