Προς το περιεχόμενο

Fender Mustang I ή Blackstar ID 20


pagou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχας την καλημερα μου.

 

Κυριοι θα ηθελα τα φωτα σας. Μαθαινω ηλεκτρικη κιθαρα, τωρα στα γεραματα (40) και εχω μια που παιζω χωρις ενυσχιτη.

Νομιζω οτι πλεον πρεπει να παρω εναν, γυρω στα 100-150 ευρω ωστε να μπορω σε λιγα χρονια να βγαλω τα απωθημενα μου αγοραζωντας κατι πραγματικα καλο.

 

ελεγα για τον fender mustang αλλα διαβασα και για τον  Blackstar ID.

μια και κυμαινονται στο ιδια χρηματα και με στυλ μουσικης που μου αρεσει να ειναι το blues, ποια θα ηταν η συμβουλη σας;

 

http://www.blackstaramps.com/products/idcore20/

http://www.fender.com/en-GR/series/mustang/mustang-i-v2-120v/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πέρασε από blackstar από τα χέρια μου, ήταν εξαιρετικό. Τον ID60 τον σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό και για μένα. Όλα σε ένα και σε λογική τιμή. Μπορείς να τους δοκιμάσεις και στον Τρίμη γιατί μόνο η δική σου άποψη μετράει τελικά

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τώρα αρχίζεις κιθάρα, γνώμη μου, μην πάρεις ενισχυτή με πολλούς ήχους-παραμέτρους-εφέ κτλ. Θα πιάσεις τον εαυτό σου αντί να παίζεις (και να μαθαίνεις) κιθάρα, να ασχολείσαι πιό πολύ με τους ήχους και τα κλαμπατσίμπαλα του ενισχυτή. Πολύ καλή η πρόταση του Thanoszin, 12αρη μεγάφωνο, αρκετή ισχύς και τα απαραίτητα εφε για αρχή. Πάντως αν όντως επιμένεις για μόντελινγκ ( παρόλο που είμαι κάτοχος του mustang 1) ο Blackstar με την πιο καινούρια τεχνολογία του υπερέχει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βαλατε σε σκεψεις, δηλ. το 12" απο το 10" εχει τοση διαφορα;

 

παντως ο απλος εχει τα ιδια χρηματα με τον mustang, θα τον περιμενα να εχει μια διαφορα τιμης λογω της ελλειψης εφφε, ομως μηπως εχει πιο πιοτικο ηχο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τώρα αρχίζεις κιθάρα, γνώμη μου, μην πάρεις ενισχυτή με πολλούς ήχους-παραμέτρους-εφέ κτλ. Θα πιάσεις τον εαυτό σου αντί να παίζεις (και να μαθαίνεις) κιθάρα, να ασχολείσαι πιό πολύ με τους ήχους και τα κλαμπατσίμπαλα του ενισχυτή. Πολύ καλή η πρόταση του Thanoszin, 12αρη μεγάφωνο, αρκετή ισχύς και τα απαραίτητα εφε για αρχή. Πάντως αν όντως επιμένεις για μόντελινγκ ( παρόλο που είμαι κάτοχος του mustang 1) ο Blackstar με την πιο καινούρια τεχνολογία του υπερέχει.....

respect

+1000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βαλατε σε σκεψεις, δηλ. το 12" απο το 10" εχει τοση διαφορα;
Ό mustang 1 φοράει 8άρη μεγάφωνο. Και ναι τα μεγάφωνα κάνουν την διαφορά.

παντως ο απλος εχει τα ιδια χρηματα με τον mustang, θα τον περιμενα να εχει μια διαφορα τιμης λογω της ελλειψης εφφε, ομως μηπως εχει πιο πιοτικο ηχο;

  Οι μόντελινγκ ενισχυτές βασίζονται σε chips με "συμπυκνωμένα κυκλώματα" που ρίχνουν το κόστος, οι "απλοί" solid state, όπως ο champion, όχι. Ανεβάζω μια φώτο με τα εσώψυχα του mustang 1 για να καταλάβεις....                                                                                                                        DSCN1611.jpg ;)                                                                                                                              Για τον ήχο τώρα, οι μόντελινγκ εντυπωσιάζουν..... :o  στο τέλος όμως αυτό που μένει δεν είναι οι πολλές προσομοιώσεις και εφε, αλλά ο pure ήχος της κιθάρας και των δαχτύλων σου (τι έγραψα ο φούστης!!!)  Πάνε άκου και δοκίμασε (αν αυτό είναι δυνατόν) όσους πιο πολλούς μπορείς.......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να πας στον Mustang II που  ο γερμανός τον έχει 169Ε τουλάχιστον πριν λίγες μέρες που κοίταξα. ΝΑΙ υπάρχει ο "κίνδυνος" να απορροφηθείς από τα κουμπάκια, αλλά είσαι ώριμος άνθρωπος και θα το κοντρολάρεις. Είναι τόσο καλός ενισχυτής που θα σε καλύψει για χρόνια και χρόνια, ΔΕΝ θα είναι ένας ενισχυτής για "ξεκίνημα" και μόνο. 12άρι, 40 βατ και - το κυριότερο - ποιoτικό modeling και ποιοτικά εφέ. Τον blackstar δεν τον έχω ακούσει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το θεωρώ αμαρτία να δώσεις 175 ευρώ για solid-state ενισχυτή από τη στιγμή που μπορείς με κάτι λιγότερο να πάρεις αυτόν:

 

http://www.thomann.de/gb/vht_avsp16_special_6_valve.htm

 

και αν μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω αυτόν:

 

http://www.thomann.de/gb/vht_special_6_combo_ultra.htm.

 

(Σημειωτέον μιλάμε για λαμπάτο handwired)

 

Ειδικά απ' τη στιγμή που μιλάς για blues; Don't do it Phaedon.

 

υγ. Φυσικά είναι η γνώμη μου και επίσης είμαι 100% προκατειλημμένος γιατί τους modeling solid state τους θεωρώ εντελώς πεταμένα λεφτά (μετά φυσικά από παίξιμο με κάμποσους από αυτούς). Αλλάζεις - αλλάζεις ήχους και μετά από λίγο (10 λεπτά) όλοι μου ακούγονται το ίδιο και ποτέ δεν είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.Φυσικά έτσι μου βγήκε εμένα, μπορεί να σε βολέψουν, δεν μπορώ να ξέρω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω προκαταλειμενος ειμαι με οτιδηποτε παραγει τον  τελικο ηχο με παραμετροποίηση του παραγομενου ηχου.

πρωτα ας εχει καλο τονο και μετα καρφωνω πεταλια, αλλα σκεφτηκα: ρε μπας και εχουν δικιο αυτοι με τα modeling;

ετσι δεν πηρα εναν VHT μεταχειρησμενο απο τις αγγελιες και σημερα εγινε sold την ωρα που σκεφτηκα: χτυπατον

 

δεν πειραζει θα περιμενω τον επομενο λαμπατο ή θα μαζεψω λιγα ακομα να παω σε καινουριο λαμπατο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου