Προς το περιεχόμενο

Μαθήματα λαούτου και... να γιατί αυτή είναι η Ελλάδα


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στον Αετό παίζει 3η μικρή με ελαφρύ bend (ή κάτι τέτοιο) για να φτάσει το τεταρτημόριο μεταξύ 3ης μικρης και μεγάλης. Το ίδιο και στην εβδόμη. Το ότι υπάρχουν μόρια τα οποία ακούγονται ευκρινώς στο ανθρώπινο αυτί είναι κάτι αδιαμφισβήτητο. Πέραν όμως της βιολογικής δυνατότητας, πιο σημαντικό είναι η τριβή που έχει ο εγκέφαλος με αυτά τα ερεθίσματα. Επίσης, ορθά μιλά ο emreh για παρτιτούρες, αρκεί να ενσωματώνουν τους μικροτόνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Έχει την στόφα του μουσικού πάντως.

Καπνίζει , είναι μονίμως ξυνισμένος και του φταίνε όλα.

ΑΝ αυτό δεν είναι μουσικός ...then what? ;D ;D ;D

 

Λάκη, σκέψου τη φάτσα οποιουδήποτε δημόσιου υπαλλήλου και μετά ότι (κατά κανόνα) ο κυρ Χρήστος (και όλοι οι κυρ Χρήστοι) δουλεύουν καμιά 50αριά χρόνια (τις συνθήκες ούτε μπαίνω στον κόπο να τις αναφέρω), συν τις άλλοις χωρίς να του βάλουν ΕΝΑ ένσημο... ε μπορεί και να του δικαιολογήσεις και "λίγη ξυνίλα" στα εβδομήντα του ...  ;)

 

 

ΥΓ. καλά ε... σου έχω φάει την δουλειά εδώ μέσα... την "υπεράσπιση" κάθε "πικραμένου" εγώ την αναλαμβάνω... ;D ;D ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λάκη, σκέψου τη φάτσα οποιουδήποτε δημόσιου υπαλλήλου και μετά ότι (κατά κανόνα) ο κυρ Χρήστος (και όλοι οι κυρ Χρήστοι) δουλεύουν καμιά 50αριά χρόνια (τις συνθήκες ούτε μπαίνω στον κόπο να τις αναφέρω), συν τις άλλοις χωρίς να του βάλουν ΕΝΑ ένσημο... ε μπορεί και να του δικαιολογήσεις και "λίγη ξυνίλα" στα εβδομήντα του ...  ;)

 

 

ΥΓ. καλά ε... σου έχω φάει την δουλειά εδώ μέσα... την "υπεράσπιση" κάθε "πικραμένου" εγώ την αναλαμβάνω... ;D ;D ;D

Κάτσε γιατί σε έχασα...

 

Δηλαδή οι Δ.Υ. ΔΕΝ παίρνουν ένσημα; Πώς, πού, σε ποιά χώρα ακριβώς; Γιατί γενικά το να μπεις στο Δημόσιο είναι ότι καλύτερο (ΑΚΟΜΗ) σε αυτή τη χώρα...

 

εεεε ρε ρότα που θα πάρει το νήμα τώρα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

νομίζω ότι είμαι ξεκάθαρος...που το χασες;

ως "αντίπαλον δέος" (και όχι φυσικά παράλληλου βίου) "επιστρατεύτηκαν" ως παράδειγμα... αν "κλαίγονται" αυτοί (βγάζοντας το και στη φάτσα και στην εν γένει συμπεριφορά τους), ο μουσικός (ειδικά στυλ κυρ Χρήστου) γιατί όχι; στο πηγάδι κατούρησε;

 

ή εγώ γράφω βιαστικά συνονόματε ή εσύ διαβάζεις ότι γράφω βιαστικά... :)

 

 

ΥΓ μάλλον ήρθε ο καιρός να αραιώνω πάλι την παρουσία μου στο noiz...φαίνεται ότι επικοινωνιακά διάγω περίοδον κρίσης... ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νίκο.εγώ για κομπλιμέντο το πα.Μου αρέσουν οι ξινοί.Και γω τέτοιοs είμαι...μη σου πω και  χειρότεροs :p .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νίκο.εγώ για κομπλιμέντο το πα.Μου αρέσουν οι ξινοί.Και γω τέτοιοs είμαι...μη σου πω και  χειρότεροs :p .

 

χα χα... οκ με βάζεις τώρα στον πειρασμό  να κάνω "noiz simulation" με ασπρομάλη LK κάπου στα 70... ελπίζω να ζω και να έχουμε ακόμα επαφή...  ;D:P

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

χα χα... οκ με βάζεις τώρα στον πειρασμό  να κάνω "noiz simulation" με ασπρομάλη LK κάπου στα 70... ελπίζω να ζω και να έχουμε ακόμα επαφή...  ;D:P

 

Τετοιος είμαι τώρα,

Στα 70ηντα ΔΕΝ θα με αντέχει άνθρωπος.  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε συ εβαλα το βιντεο στην υψηλοτερη αναλυση που δινει για να δω την διαβαθμιση της ταστιερας… νομιζω οτι φαινεται αλλα και ακουγεται οτι το οργανο του εχει ‘’δυτικη’’ διαβαθμιση 12 ημιτονια αρα δεν παιζει μορια, παιζει μια κλιμακα που λεγεται διπλος αρμονικος,  ολα τα τουρκικα ονοματα που απαριθμει προς το τελος ειναι τροποι αυτης της κλιμακας, που ειναι μια κλιμακα του 12φθογγου συστηματος και τα ακορντα της τα βρισκεις με την κλασικη θεωρια οπως και για τις μειζονες και τις ελασσονες. δηλαδη θα μπορουσα να του κρατω ακορντα αλλα δεν παιζω τουρκικα.

 

Ναι, εβαλες το βιντεο στην υψηλοτερη αναλυση για να δεις το αυτονοητο (οτι το λαουτο δεν εχει μορια) αλλα δεν εβαλες και το αυτι σου στην υψηλοτερη αναλυση  ;D για να ακουσεις οτι ο μπαρμπας ΠΑΙΖΕΙ μορια σερνοντας γρηγορα τα δαχτυλο μεταξυ δυο ημιτονιων..... μια απο τις δυο τεχνικες για οργανο που δεν εχει διαβαθμιση τεταρτημοριων.... η αλλη ειναι το γρηγορο Bend, απαιτει ΠΟΛΥ εξασκηση και φυσικα καλη γνωση των κλιμακων - δρομων.

 

Και παλι, δεν υπαρχουν τουρκικα η ελληνικα ταξιμια, υπαρχει βυζαντινη μουσικη.

Τωρα αν θες να το πεις καπως αλλιως λες ταξιμια που στηριζονται σε αυθεντικες βυζαντινες κλιμακες, δηλαδη αυτα που μπορει να παιξει ενα βιολι, ενα ουτι, ενα σαζι, η δυτικοτροπα, αυτα δηλαδη που μπορουν να παιχτουν με ενα μπουζουκι, με μια κιθαρα, με ενα πιανο.

Επισης και τα τραγουδια με κλιμακες τεταρτημοριων συνοδευονται απο ακορντα.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το λέει, "το λαούτο είναι συγκερασμένο όργανο".

Ναι αλλα αυτο δεν τον εμποδιζει να το κανει ασυγκεραστο  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου