Προς το περιεχόμενο

Oι πρωτες μας μουσικες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μελαγχολησα με αυτη την ωραια φθινοπωρινη μερα..

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Με ποια μουσικη ή με ποιο

"θεμα"ξεκινησατε να..παιζετε το οργανο σας? :lol:

Τα πρωτα κομματια,που σας εκαναν να εχετε την πρωτη

ουσιαστικη επαφη με καποιο οργανο ή ενα τραγουδι

που να σας συγκινησε παρα πολυ..

Καλημερα 8O (στη 13.12) 8O

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πρώτα κομμάτια που θυμάμαι είναι το bohemian rapsody (queen), το hocus pocus (focus) καθώς και πάρα πολλά από eloy και pink floyd! Να ναι καλά οι κασέττες του πατέρα και του θείου... ααα... και sabbath... πολύ sabbath...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

michel jarre , οταν πρωτοάκουσα μικρούλης, προσπαθούσα να καταλάβω πώς εβγαιναν αυτοι οι sweep ήχοι και τα portamenta, τα leads και τα pads , τότε βέβαια δεν ήξερα ωρολογία.

 

Προσπαθούσα να τα μιμηθώ σε ένα casio που μου ήχαν πάρει, έστω και μελωδικά, γιατι τότε επέμεναν να μάθω πιάνο. Οι γονείς μου είχαν την δυνατότητα να μου πάρουν συνθεσάιζερ απο την δεκαετία του 80 , αλλά δεν μου έπαιρναν, γιατι η μανούλα μου ήθελε να μάθω μόνο πιάνο, και εγώ χτυπιόμουν χωρίς αποτέλεσμα.

 

Αρκέστηκα στο psr 500 που μου πήραν με τα 1000 ζόρια.

 

πήγαινα εκεί στο νάκα , παλιά που είχε κτίριο σε έναν όροφο στη σκουφά, δεν ξέρω αν το έχει ακόμα, και τα έβλεπα τα τότε συνθ και ζήλευα.

 

Αλλά ξέφυγα απο το θέμα.

 

Μου άρεσε ότι είχε πλήκτρα στα 80ς , απο duran duran μεχρι roxette, απο sandra μέχρι modern talking, τα πάντα ξένα, και pop, και αυτά προσπαθούσα να μάθω, με πολλή επιτυχία.

 

Τωρα που εχω εξοπλισμό , δεν έχω χρόνο να το φχαριστηθώ, αν τα είχα αυτά που εχω τότε.......... Ολη μερα θα μαθαινα τα πάντα, θα είχαν πάρει φωτιά τα sequencer.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτο μου μπασσο ηταν ενα westsound (αληθεια την εχει ξανακουσει

κανεις τη μαρκα?) και πρωτο κομματι που εμαθα να παιζω ηταν το

"it's my life"των animals..Μετα ενα κομματι του Otis Redding νομιζω

το "fa-fa-fa,sad song".Αχ...

Ξεκινησα να ασχοληθω πιο σοβαρα με τη

μουσικη οταν ειχα ακουσει ενα ριφ των dead can dance.Στη δευτερα

γυμνασιου λοιπον το-συνθετο για μενα-smoke on the water και στη

συνεχεια το man on the silver mountain Των rainbow,ηταν οι πρωτες

μου επαφες με το οργανο...Μετα μπηκε στη ζωη μου o Jaco.. :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειπες τωρα!!!!!!

 

λοιπον θα γελασετε!

 

πρωτο κοματι που με εκανε να καρφωσω ξυλα και να ζωγραφισω ταστα

και χορδες σε κατι κοντρα πλακε κοματια και να το παιζω κιθαριστας πανω στο κρεβατι μου ηταν ενα κοματι στα τελη του 80 ''Μανουλα ελλας'' ετσι λεγοταν!!ελληνικη ροκια!

μετα καπως σοβαρεψα,ειχα βρει μια πενα στο δρομο και αρχιζα να πηγαινω το χερι μου πανω κατω ακουγοντας τρυπες! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

michel jarre ' date=' οταν πρωτοάκουσα μικρούλης, προσπαθούσα να καταλάβω πώς εβγαιναν αυτοι οι sweep ήχοι και τα portamenta, τα leads και τα pads , τότε βέβαια δεν ήξερα ωρολογία.

[/quote']

Ο michel jarre και αυτος δεν ηξερε ωρολογια,(νομιζω δεν ξερει να λεει την ωρα...),αλλα ηξερε ορολογια ομως..........

cos_dr την Τριτη με τον κηδεμονα σου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εγώ θα μείνω στην ίδια τάξη

γιατί έχω ξεχάση

τα πρώτα κομμάτια

που μου άνοιξαν τ'αυτιά :evil:

Έκανα και ρίμα... αλλά τι να κάνουμε 15 χρόνια είναι αυτά... :cry:

Από τους πρώτου αξιοπρεπείς δίσκους(κασέτες) που άκουσα γούσταρα και γουστάρω ακόμα είναι Queen "Greatest Hits I και II" (κυρίως το Ι). Ύστερα Pink Floyd "The Wall', Jean Michell Jarre, Jethro Tull "Aqualung", BB King "Blues Sumit", Dire Straits "Dire Straits" πολλά άλλα που τα έχετα ξαναπεί καθώς και πολλά σκουπίδια που συνειδητά (αλλά και λογο ηλικίας) δεν πολυθυμάμαι...

¶ντε βούρκωσα πάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω θα γελασετε ΠΟΛΥ!

 

Ημουνα στο Δημοτικο και ειχε βγει το....''Μελισσσουλα, Μελισσακι'' του Μπιγαλη!(ελεος ομως :oops: )

 

Το main riff :!: λοιπον (το οποιο το παιζει ο γνωστος Α.Τουρκογιωργης 8O ) μου αρεσε τοοοοοσο πολυ και το εβρισκα τοοοοσο πορωτικο που ειπα στον πατερα μου να με παει στο Ωδειο! :lol: :lol: :lol:

 

Τωρα τι σχεση εχει η Μελισσουλα με τους Carcass δεν ξερω...θα σας γελασω... :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου