Προς το περιεχόμενο

S.O.S. Πώς μπαίνουμε στα bios?


Παστίτσιός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη πότε ανέφερα χρεώσεις και δεν το πήρα χαμπάρι ;

Εκτός εάν η μπύρα που κερνάμε τον φίλο μας είναι χρέωση . ΟΚ πάσο.

 

Στο πρώτο μήνυμα γράφω RTFM

Read the fucking manual.  Αυτός που το έγραψε ξέρει καλύτερα.

 

Δεν υποτιμάω κανέναν. Αντιθέτως  υπερτιμώ τον χρόνο σας που είναι πολύτιμος.

 

Τον δικό σας χρόνο.

 

Και ναι, δεν είναι σπουδαία δουλειά να κάνει κάποιος τέτοιου είδους επισκευή. Για να ρωτά όμως, πάει να πει πως δεν ξέρει να την κάνει. Οπότε καταλήγω  στο λογικό συμπέρασμα ότι ο ερωτών είναι μερικώς άσχετος με το θέμα, αλλιώς δεν θα ρώταγε. Ήδη θα είχε κάνει την επισκευή.

Διαφορετικά θα είχε από μόνος του θέσει τουλάχιστον δυο και περισσότερες εναλλακτικές και θα ζητούσε συμβουλή για την ορθότερη.

 

Και θέτω και τέταρτη επιλογή. Ο φίλος, αυτός ντε που η μπύρα η κερασμένη έχει και κουτσομπολιό με την Βασούλα παίζει να έχει και καμιά παλιά Μ/Β στην καβάτζα. Για και καλά πρότζεκτ. Το οποίο δεν ...... Κάτι σαν τα σώματα και τα μπράτσα που μας μένουν  ;)

 

Πόσο πιο τσάμπα βρε μάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δοκιμάζεις να πιέσεις και .... Ο Θεός μαζί σου.

 

Επειδή αγνοήθηκε το προηγούμενο ποστ μου, ας είμαι λίγο πιο επίσημος : σταματήστε να προτείνετε τέτοια πράγματα σε έναν άνθρωπο που α) είτε δεν ξέρει τι γίνεται μέσα στο λειτουργικό του, β) είτε έχει κάψει τη μητρική, γ) είναι 100% σίγουρο ότι δεν ξέρει τι είναι το BIOS, πόσο μάλλον πως να το χειριστεί.

 

Ξέρετε πολύ καλά, ότι αν κάνει αυτά που λέτε, το πιθανότερο είναι ότι θα μπει σε ακόμη μεγαλύτερες περιπέτειες. Και εσύ axtarmas είτε μάθε (π.χ είναι ΤΟ Bios και όχι ΤΑ Bios) ή πήγαινε το μηχάνημά σου σε κάποιον τεχνικό.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αγνοήθηκε το προηγούμενο ποστ μου, ας είμαι λίγο πιο επίσημος : σταματήστε να προτείνετε τέτοια πράγματα σε έναν άνθρωπο που α) είτε δεν ξέρει τι γίνεται μέσα στο λειτουργικό του, β) είτε έχει κάψει τη μητρική, γ) είναι 100% σίγουρο ότι δεν ξέρει τι είναι το BIOS, πόσο μάλλον πως να το χειριστεί.

 

Ξέρετε πολύ καλά, ότι αν κάνει αυτά που λέτε, το πιθανότερο είναι ότι θα μπει σε ακόμη μεγαλύτερες περιπέτειες. Και εσύ axtarmas είτε μάθε (π.χ είναι ΤΟ Bios και όχι ΤΑ Bios) ή πήγαινε το μηχάνημά σου σε κάποιον τεχνικό.

 

 

 

Και αυτά τα λέει ένας άνθρωπος ο οποίος α) είτε δεν ξέρει ακριβώς την συγκεκριμένη κατάσταση και ιστορία του αυτού pc και του πραγματικού του κάτοχου και το αν έχει κάποια ιδέα ο ερωτών από αυτά, ή κάποιες γνώσεις έστω και λίγες, β) είτε δεν ξέρει ακριβώς την συγκεκριμένη κατάσταση του αυτού pc και του πραγματικού του κάτοχου και το αν έχει κάποια ιδέα ο ερωτών από αυτά, ή κάποιες γνώσεις έστω και λίγες, γ) είτε δεν ξέρει ακριβώς την συγκεκριμένη κατάσταση του αυτού pc και του πραγματικού του κάτοχου και το αν έχει κάποια ιδέα ο ερωτών από αυτά, ή κάποιες γνώσεις έστω και λίγες.

 

Μου αρέσει αυτό που συμβαίνει εδώ, για άλλο λόγο άνοιξα το θέμα αλλά τελικά θα διαπιστώσω δίχως να το επιδιώκω, το ποιοί βιάζονται να κρίνουν δίχως να γνωρίζουν ούτε το 20% της ιστορίας αυτής.

 

Και εσύ trolley μάθε ότι προσωπικά μου αρεσει το Basic in/out system να το αποκαλώ ΤΑ ΒΙΟS, διότι σε αυτό υπάρχουν ρυθμίσεις, δηλαδή στα αγγλικά SETTINGS και υπάρχουν πολλές ρυθμίσεις άρα ΤΑ BASIC IN/OUT SYSTEM(SETTINGS) = TA BIOS.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτά τα λέει ένας άνθρωπος ο οποίος α) είτε δεν ξέρει ακριβώς την συγκεκριμένη κατάσταση και ιστορία του αυτού pc και του πραγματικού του κάτοχου και το αν έχει κάποια ιδέα ο ερωτών από αυτά, ή κάποιες γνώσεις έστω και λίγες, β) είτε δεν ξέρει ακριβώς την συγκεκριμένη κατάσταση του αυτού pc και του πραγματικού του κάτοχου και το αν έχει κάποια ιδέα ο ερωτών από αυτά, ή κάποιες γνώσεις έστω και λίγες, γ) είτε δεν ξέρει ακριβώς την συγκεκριμένη κατάσταση του αυτού pc και του πραγματικού του κάτοχου και το αν έχει κάποια ιδέα ο ερωτών από αυτά, ή κάποιες γνώσεις έστω και λίγες.

 

Μου αρέσει αυτό που συμβαίνει εδώ, για άλλο λόγο άνοιξα το θέμα αλλά τελικά θα διαπιστώσω δίχως να το επιδιώκω, το ποιοί βιάζονται να κρίνουν δίχως να γνωρίζουν ούτε το 20% της ιστορίας αυτής.

 

Και εσύ trolley μάθε ότι προσωπικά μου αρεσει το Basic in/out system να το αποκαλώ ΤΑ ΒΙΟS, διότι σε αυτό υπάρχουν ρυθμίσεις, δηλαδή στα αγγλικά SETTINGS και υπάρχουν πολλές ρυθμίσεις άρα ΤΑ BASIC IN/OUT SYSTEM(SETTINGS) = TA BIOS.  8)

 

Στην αγγλική γραμματική τα πας καλά **.

Για τα υπόλοιπα, ισχύουν αυτά που σου έγραψα.

Κάπου εδώ - αν και άβολο - να θυμηθείς ότι εσύ μπήκες να κάνεις ερώτηση, όχι εγώ.

 

** Στην ελληνική βέβαια γραμματική, θα έπρεπε να είχες γράψει ΟΙ Bios (θηλυκές είναι οι ρυθμίσεις, όχι ουδέτερα). Ατυχώς δι' εσέ (=pour toi, δηλαδή) στην τεχνολογική ορολογία τέτοιοι γραμματικοί περιορισμοί είναι απλώς άσχετοι και επικρατεί αυτό που χρησιμοποιείται στην καθομιλούμενη ή, ακόμη καλύτερα, οι όροι χρησιμοποιούνται αμετάφραστοι.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θέτω και τέταρτη επιλογή. Ο φίλος, αυτός ντε που η μπύρα η κερασμένη έχει και κουτσομπολιό με την Βασούλα παίζει να έχει και καμιά παλιά Μ/Β στην καβάτζα. Για και καλά πρότζεκτ. Το οποίο δεν ...... Κάτι σαν τα σώματα και τα μπράτσα που μας μένουν   ;)

 

Ε μανία με αυτή την Βασούλα και αυτόν τον φίλο του facebook. Εάν έχεις εσύ φίλο τεχνικό στο facebook και ξέρεις και την Βασούλα κ.λ.π. αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι έχουμε την δική σου τύχη. Εκτός και αν ξέρεις κάτι και το κρύβεις. ??? Η Βασούλα πίνει μπύρες; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Βασούλα πίνει μπύρες; ;D

Ναι ναι ρουφήχτρα είναι.

Και ακούει και Fusion! ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αγγλική γραμματική τα πας καλά **.

Για τα υπόλοιπα, ισχύουν αυτά που σου έγραψα.

Κάπου εδώ - αν και άβολο - να θυμηθείς ότι εσύ μπήκες να κάνεις ερώτηση, όχι εγώ.

 

** Στην ελληνική βέβαια γραμματική, θα έπρεπε να είχες γράψει ΟΙ Bios (θηλυκές είναι οι ρυθμίσεις, όχι ουδέτερα). Ατυχώς δι' εσέ (=pour toi, δηλαδή) στην τεχνολογική ορολογία τέτοιοι γραμματικοί περιορισμοί είναι απλώς άσχετοι και επικρατεί αυτό που χρησιμοποιείται στην καθομιλούμενη ή, ακόμη καλύτερα, οι όροι χρησιμοποιούνται αμετάφραστοι.

 

 

Και συνεχίζεις να επιμένεις ότι ισχύουν αυτά που έγραψες... Τέλος πάντων, μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις, δεν γνωρίζεις όμως και δεν θα το συνεχίσω το θέμα αυτό.

Σαφώς εγώ έκανα την ερώτηση. Διότι παρόλο που ξέρω κάποια πράγματα σχετικά με το θέμα, ποτέ δεν είπα ότι τα ξέρω όλα και δεν υπάρχει κάτι άλλο να μάθω. Το ότι κάποιος έχει κάποιες γνώσεις σε ένα θέμα, δεν σημαίνει ότι έχει όλες τις γνώσεις για το θέμα, δεν είμαι σαν κάτι ξερόλες που είναι σίγουροι για πράματα που δεν γνωρίζουν κάν το γενικό πλαίσιο των πραγμάτων... Γνωρίζω αλλά ρωτάω να μάθω περισσότερα επειδή γνωρίζω ότι δεν τα γνωρίζω όλα. 8)

 

Και όμως, δοκίμασε να προφέρεις δυνατά την φράση ΤΑ SETTINGS και μετά πρόφερε δυνατά την φράση OI SETTINGS. Εμένα μου ακούγεται πιό εύηχο το ΤΑ απο το ΟΙ. Για αυτό προτιμώ το ΤΑ. Αν εσένα σου ακούγεται πιό εύηχο το ΟΙ, με γειά σου με χαρά σου, no problem. 8)

Εάν λοιπόν συζητούσαμε προφορικώς για αυτα τα πράγματα, θα έλεγες εσύ την φράση π.χ." έλεγξε το bios", δεν θα έλεγες "έλεγξε the bios" επειδή υποτίθεται ότι μιλάμε ελληνικά και προφέρουμε μόνο τους απαραίτητους όρους στα αγγλικά. Σε αυτή τη περίπτωση εγώ θα έλεγα τη φράση ώς "έλεγξε τα bios" δεν θα έλεγα ούτε "ελεγξε the bios" Ούτε "έλεγξε οι bios" ούτε θα έλεγα "έλεγξε τις Bios". 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή τη περίπτωση εγώ θα έλεγα τη φράση ώς "έλεγξε τα bios" δεν θα έλεγα ούτε "ελεγξε the bios" Ούτε "έλεγξε οι bios".  8)

 

Ένας ακόμη λόγος που ποτέ δε θα ήταν σωστό να πεις κάτι τέτοιο, είναι ότι υπάρχουν μητρικές (μητρικά δηλαδή, έλληνα), που όντως έχουν πάνω από ένα bios. Άστο, δεν το' χεις.

 

Ρίχτου ένα ποτήρι νερό, και μετά βάλτα με το Θεό, τι κάθομαι και σκοτίζομαι...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κάθομαι και σκοτίζομαι...

Γιατι είσαι μεγαλοψυχος ;D...εγώ διάβασα για μπύρες και τη Βασούλα και νόμιζα ότι μιλάτε για το μαγαζί Bios 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ακόμη λόγος που ποτέ δε θα ήταν σωστό να πεις κάτι τέτοιο, είναι ότι υπάρχουν μητρικές (μητρικά δηλαδή, έλληνα), που όντως έχουν πάνω από ένα bios. Άστο, δεν το' χεις.

 

Ρίχτου ένα ποτήρι νερό, και μετά βάλτα με το Θεό, τι κάθομαι και σκοτίζομαι...

 

 

 

Μητρική κάρτα λέγεται άρα στον πληθυντικό, μητρική = μητρικές και όχι μητρικά, δεν λέγεται μητρικά κάρτα. Σαφώς εάν μητρικές έχουν πάνω από ένα bios, τότε της τάδε μητρικής θα πείς ΤΑ Bios(ystems)  = τα συστήματα, βλέπεις λοιπόν, ότι με το να τα αποκαλώ ΤΑ, πιάνω με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου