Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό πιάνο για μαθήματα


zappateros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή βδομάδα ! ! ! . . .

 

Επειδή πρόκειται η 7χρονη μικρή μου κόρη να ξεκινήσει μαθήματα πιάνου θα ήθελα την γνώμη σας (τις προτάσεις σας) σχετικά με την αγορά ένος καινουργιου ηλεκτρικού (ψηφιακού) πιάνου έως 300€.

Επαναλαμβάνω προσωπικά είμαι παντελώς άσχετος  :P με το είδος οπότε οποιαδήποτε βοήθεια - πρόταση θα ήταν ευρπόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιλογές σε καινουρια ειναι πολυ λίγες σε αυτά τα λεφτά.

 

Πχ. απο Τομαν: http://www.thomann.de/gr/thomann_dp25.htm

 

Μονο αυτο ειναι στο μπατζετ σου. Γενικα τα πολύ φθηνά όργανα, έχουν ένα καλό: Δεν εχει σημασία ποιο θα παρεις ;D

 

Ρωτα σε ελληνικά μαγαζιά αν έχουν κάτι αντίστοιχο, και αν οχι βρες από ένα ιντερνετικό κατάστημα.

 

Προτάσεις και γνώμες για τοσο φθηνά οργανα δεν εχουν πολυ νόημα. Πχ εγω θα σου πω ότι δε μου κάνουν με τίποτα, όμως για ενα παιδι που ξεκινάει τώρα θα του είναι υπεραρκετό για τα πρώτα χρόνια.

 

Αν συνεχίσει σοβαρα, και αρχίζει να παίζει πραγματικά πιανο, τότε θες ενα όργανο με καλό ήχο, να αποδίδει τις δυναμικές και τα διάφορα χαρακτηριστικά του ήχου του πιάνου. Αλλά έχεις χρόνια μέχρι τότε, οπότε η δική μου συμβουλή είναι να πάρεις όποιο σου κάνει απο οικονομικής αποψης.

 

Φροντισε μονο να έχει βαρυκεντρισμένα πλήκτρα (hammer action ή weighted αναφέρεται), ηχεία (εκτός αν έχεις ήδη καποια καλά, μην αρκεστείς σε φθηνά για υπολογιστή, θα χαλάσεις όλο τον ήχο), και stand για βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

neeq σε ευχαριστώ για την απάντηση αρχικά.

 

Ακριβώς αυτή ήταν και δικιά μου αρχική σκέψη, απλός αμφιταλαντευόμουν  στο θέμα του οργάνου – καθότι άσχετος – για αυτό και ο σχετικά χαμηλός προϋπολογισμός και όπως χαρακτηριστικά ανέφερες έχουμε χρόνια μπροστά μας για κάτι καλύτερο και ποιοτικότερο ας πάει καλά η μικρή και βλέπουμε …..

 

Σε ευχαριστώ και πάλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω το παρακάτω που όμως απαιτεί και Η/Υ  (θα είναι ίσως πρόβλημα για το παιδάκι αν δεν έχει βοήθεια), και έχει ημι-βαρυκεντρισμένα πλήκτα.

 

http://www.thomann.de/gr/alesis_q88.htm

 

Υπάρχει και στην Ελλάδα σε παρόμοια τιμή

 

Από όσα γνωρίζω, πλήρως βαρυκεντρισμένα 88άρια πλήκτρα κάτω από τα 300Ε δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

neeq σε ευχαριστώ για την απάντηση αρχικά.

 

Ακριβώς αυτή ήταν και δικιά μου αρχική σκέψη, απλός αμφιταλαντευόμουν  στο θέμα του οργάνου – καθότι άσχετος – για αυτό και ο σχετικά χαμηλός προϋπολογισμός και όπως χαρακτηριστικά ανέφερες έχουμε χρόνια μπροστά μας για κάτι καλύτερο και ποιοτικότερο ας πάει καλά η μικρή και βλέπουμε …..

 

Σε ευχαριστώ και πάλι.

 

 

Η τεχνολογία των digital pianos είναι πλέον απλή και φθηνή. Αυτο το όργανο που κάνει τώρα 300€, είναι πολυ καλύτερο από αυτο που είχα πάρει εγώ 300χιλ το '94 (Το οποίο ακόμα λειτουργεί. Το έδωσα σε κόρη φίλου για να ξεκινήσει, και παει μια χαρα ;) )

 

Για προχωρημένους δεν είναι, αλλά μακάρι να φτάσει η μικρή εκεί και μετα θα της πάρεις ένα πανακριβο και θα το χαρείς κιολας ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογία των digital pianos είναι πλέον απλή και φθηνή. Αυτο το όργανο που κάνει τώρα 300€, είναι πολυ καλύτερο από αυτο που είχα πάρει εγώ 300χιλ το '94 (Το οποίο ακόμα λειτουργεί. Το έδωσα σε κόρη φίλου για να ξεκινήσει, και παει μια χαρα ;) )

 

Για προχωρημένους δεν είναι, αλλά μακάρι να φτάσει η μικρή εκεί και μετα θα της πάρεις ένα πανακριβο και θα το χαρείς κιολας ;D

 

 

Έχεις απόλυτα δίκαιο... προχωράμε και βλέπουμε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αυτο ειναι στο μπατζετ σου. Γενικα τα πολύ φθηνά όργανα, έχουν ένα καλό: Δεν εχει σημασία ποιο θα παρεις ;D

 

http://www.thomann.de/gr/hemingway_dp201_na.htm

αυτό? που είναι και πιο ωραίο έτσι που το βλέπω  ;D ?

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/hemingway_dp201_na.htm

αυτό? που είναι και πιο ωραίο έτσι που το βλέπω  ;D ?

 

Σύμφωνα και με τα λεγόμενα του neeq μάλον στο τέλος "αισθητικό" θα είναι το κριτήριο επιλογής.  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικο θα ήταν να τα ειχαμε όλα αυτά και να τα ακούγαμε από κοντα, να τα πιάναμε με το χερι μας βρε αδερφε ;D

 

Γι'αυτο και η αρχική μου συμβουλη ήταν να κοιτάξεις σε ελληνικά μαγαζια της πόλης σου, που (ιιιιιιιιισως) εχουν καποια προς επίδειξη.

 

Μια χαρα φαίνεται και το hemingway και πιο ομορφο, με καλύτερο πετάλι, και έτοιμη βαση.

 

Και ναι, ψηφιζω οικονομικό και αισθητικό κριτήριο για την επιλογη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου