Προς το περιεχόμενο

Gibson αύξηση τιμών από 2015;


nick_ls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο αυτο,και η Gibson σου δινει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ και ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ οργανο για τα λεφτα που σου παιρνει.

Αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου δεκτο εμενα δεν μου αρεσε.

 

 

 

πολυ αμφιβαλω...ασε που δεν θα εγραφε πανω ουτε GIBSON,ουτε Les Paul.... ;)

Αρα παμε παλι στο οτι θες ΑΥΤΟ το οργανο γιατι απλα το θες  ;D

 

 

στις ΚΙΘΑΡΕΣ?......δε νομιζω.....

Σε οτιδηποτε και ειδικα στις κιθαρες.Εσυ πχ δεν εχεις οργανο το οποιο δεν θα το πουλαγες ποτε?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εσυ πχ δεν εχεις οργανο το οποιο δεν θα το πουλαγες ποτε?

 

σαφως και οπως τελικα παραδεχεσαι αυτο θα γινει λογω ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΩΝ λογων...οχι για πρακτικους λογους.... ;D μια και δεν μπορει καπου θα υπαρχει μια "καλυτερη" tele απο αυτη που εχω φτιαξει εγω και ειναι η τωρινη μου αγαπημενη...

 

αστο δεν συμφωνουμε οποτε ματαια προσπαθουμε να πεισουμε ο ενας τον αλλον .. ;)

 

Αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου δεκτο εμενα δεν μου αρεσε.

 

εισαι ο πρωτος που ακουω να το λεει (δεν κανω πλακα)

 

Αρα παμε παλι στο οτι θες ΑΥΤΟ το οργανο γιατι απλα το θες

 

χαιρομαι που επιτελους καταλαβες πως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινειται η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αγορα.  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου δεκτο εμενα δεν μου αρεσε.

 

Αρα παμε παλι στο οτι θες ΑΥΤΟ το οργανο γιατι απλα το θες  ;D

Σε οτιδηποτε και ειδικα στις κιθαρες.Εσυ πχ δεν εχεις οργανο το οποιο δεν θα το πουλαγες ποτε?

 

Κρίνουμε δηλαδή τον φετιχισμό του άλλου; Καμαρώνουμε που εμείς δεν τσιμπάμε από marketing; Κάτι άλλο; Δυσκολεύομαι να καταλάβω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεω ειναι οτι η gibson ξερει το πως σκεφτεται αυτος που θελει μια les paul και εχει φροντισει ,για αυτο αναφερομουν στην standard σειρα,να ειναι γυρω στα 2000+

Οι λογοι για τους οποιους καποιος αγοραζει ενα οργανο ειναι δικο του θεμα και σχεδον παντα μπαινει μεσα ο συναισθηματικος παραγοντας.

@SF ουσιαστικα απο οτι καταλαβαινω το ιδιο πραγμα λεμε,περα της 60s>Ισως δεν το εθεσα σωστα το θεμα "πρακτικοτητας" εννοουσα τα specs μιας κιθαρας σαν υλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοουσα τα specs μιας κιθαρας σαν υλικα

 

τοτε συμφωνεις ακομα περισσοτερο οτι οι Gibson ειναι εξαιρετικες κιθαρες μονο και μονο για τα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ υλικα που βαζει ακομα και στις φθηνες κιθαρες της...η Fender βαζει  τα ΙΔΙΑ υλικα σε ΟΛΕΣ τις κιθαρες της πανω απο 1000 ευρω ειτε αυτες κανουν 1000 ειτε 10.000 ευρω... ;D  

 

μονο και μονο που σου "σωζει" το 80αρι που οποιαδηποτε κιθαρα κατω απο 800 ευρω χρειαζεται για να εχει ΑΠΟΛΥΤΟ fret dress (ολες οι Gibson ειναι plecked ακομα και οι φθηνες) αρκει....  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναλέω, σε αυτό το thread ο Superfunk γράφει μεγάλες αλήθειες και για την κοστολόγηση των κιθαρών από τις μεγάλες αμερικάνικες εταιρείες αλλά και για την σύγκριση τιμολόγησης ανάμεσα στις 2 μεγαλύτερες. Επιτέλους κάποιος τα λέει.

 

Φίλε Γιάννη (αν μου επιτρέπεις) διαφωνώ με την συντριπτική πλειοψηφία όσων γράφεις για τις Gibson αλλά εντελώς περιέργως... καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα: ότι αν τα έχουμε, θα τα σκάσουμε στη Gibson. Είμαι κάτοχος μιας ταπεινής LP Studio και, αν και της έχω αλλάξει ΟΛΑ τα ηλεκτρονικά και θα προχωρήσω και σε γέφυρα & tailpiece, δεν παύει να είναι η καλύτερη αγορά που έκανα στη ζωή μου. Ναι, αυτή που παντρεύεσαι και δεν δίνεις ποτέ. Αυτή που σώζεις από τη φωτιά. Το όργανο που κρατάς μια ζωή. Το έχουν αυτό οι ρουφιανες (αν αυτού του τύπου όργανο ψάχνεις, έτσι;) όπως είμαι απόλυτα βέβαιος ότι το έχουν οι αμερικάνικες Fender, αν ψάχνεις Fender.

 

Απλά επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και οι τιμές των καινούργιων είναι... ζόρικες, καλό είναι να έχουμε το βλέμμα μας στις αγγελίες. That's all.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Φίλε Γιάννη (αν μου επιτρέπεις) διαφωνώ με την συντριπτική πλειοψηφία όσων γράφεις για τις Gibson αλλά εντελώς περιέργως... καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα: ότι αν τα έχουμε, θα τα σκάσουμε στη Gibson. Είμαι κάτοχος μιας ταπεινής LP Studio και, αν και της έχω αλλάξει ΟΛΑ τα ηλεκτρονικά και θα προχωρήσω και σε γέφυρα & tailpiece, δεν παύει να είναι η καλύτερη αγορά που έκανα στη ζωή μου. Ναι, αυτή που παντρεύεσαι και δεν δίνεις ποτέ. Αυτή που σώζεις από τη φωτιά. Το όργανο που κρατάς μια ζωή. Το έχουν αυτό οι ρουφιανες (αν αυτού του τύπου όργανο ψάχνεις, έτσι;) όπως είμαι απόλυτα βέβαιος ότι το έχουν οι αμερικάνικες Fender, αν ψάχνεις Fender.

 

Απλά επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και οι τιμές των καινούργιων είναι... ζόρικες, καλό είναι να έχουμε το βλέμμα μας στις αγγελίες. That's all.

 

 

Αυτο ακριβως εννοω.οι αυξηση τιμων για τον κλασσικο αγοραστη les paul δεν θα κανει καμια διαφορα.Απλα ειπα προσωπικα καθαρα οτι οντως μπορεις να φτασεις σε σημειο τετοιο που περιγραφεις  με μια κιθαρα τετιου τυπου το θεμα ειναι οταν δεις the real thing θα πεις ΟΚ η θα σε πριζωσει?Εκει ακομα δεν εχω καταληξει και σκοπευω να το τσεκαρω συντομα  οταν παω Αγγλια.Φιλος που του δοθηκε ευκαιρια επι 3 ωρες να δοκιμαζει les paul απο studio μεχρι R9,χωρις να ξερει τι παιζει καθε φορα (σημαντικο),ειπε οτι η διαφορα ηταν χαοτικη.Γενικα εγω δεν μπορω να εκφρασω αποψη για κατι που δεν εχω πιασει-ζησει.Απλα αναρωτιεμαι..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ο Νομος της ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ-ΖΗΤΗΣΗΣ

 

Αφου πωλουνται, γιατι να τις φθηνηνει;

 

Αν αυριο γινει κατι και δεν τις αγοραζει κανεις, να δεις για ποσο θα πεσουν οι τιμες.

 

Βεβαια, σε λιγο θα σου πουν οτι "δεν υπαρχουν πια κσυλα για να φτιαχτουν, και για αυτο ειναι ακριβες!!!!!!"

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να χαρακτηρισουμε μια κιθαρα ακριβη απο τη στιγμη που δεν ανηκει στα ειδη πρωτης αναγκης και που δεν σε υποχρεωνει κανενας να εχεις μια και που μπορεις να εχεις απο 150 e εως 150000  e τοτε ολα καλα....προσφορα και ζητηση.η αξια ενος αντικειμενου κατα την αποψη μου ειναι ιση με τη μεγαλυτερη δυνατη προσφορα που ειναι διατεθημενος ο οποιοσδηποτε να κανει...για τους δικους του λογους...εχω πχ που εχω και μια γιψων 1600 ευρα...σε μια φωτια θε εμπαινα να σωσω την σκουαιερ αφινιτι που μου εφτιαξε ο πατερας μου η την τελε που εφτιαξα μονος μου η την επιφον  λες πωλ που σκαλισα και καστομαρα στο καπακι μονος μου...κοινως χεστηκα για την γυψων...ο καθενας βαζει οποια τιμη γουσταρει σε οτι πουλαει και αν θες παιρνεις αν δεν θες δεν παιρνεις.η ιστορια παντα δειχνει εκ των υστερων ποιος επραξε σωστα και ποιος οχι και βαση αυτου και για να συνεχισει να πουλαει και να μην εχει βαλει λουκετο η γυψων παει να πει οτι πουλαει σε ΣΩΣΤΕΣ  τιμες.αλλα περι ορεξεως...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o lydios. eimai... tha fao ban...

επειδη εγραψα με greeklish

 

Αλλα σε τι χρησιμευει αυτο το νημα,αο το να προκαλεσει αρνητικα συναισθηματα μιζεριας?

Δεν σας καταλαβαινω.

 

Περιμενω με ανυπομονησια το μπαν στη νεα μου IP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου