Προς το περιεχόμενο

JUNO-D Vs GW7


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε!

 

Ρε συνάδελφοι, ψάχνω για ένα budget synth και έχω κατι καλές άκρες για 2 συγκεκριμένα Roland.

 

To JUNO-D και το GW7.

 

Ποιό να διαλέξω όμως και ποιές είνα οι διαφορές τους;

 

Δεν λέτε καμιά γνώμη γιατί κιθαρίστας είμαι ο άνθρωπος και έχω χάσει επεισόδια με τα πλήκτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα απο ότι είδα απο τα Specifications του GW7 και του Juno D (είμαι και κάτοχος του 2ου)....θα πρέπει να αποφασίσεις τι θές να παίζεις....

 

Το Juno - D δεν έχει sequencer ούτε μπορείς να περάσεις δικούς σου ρυθμούς και backing tracks...Σε αντίθεση το GW7 συνδέεται με USB στον υπολογιστή και μπορείς να περάσεις και δικά σου....

 

Απο ότι γράφει στο site της Roland...το GW 7 έχει all around ήχους και επίσης ήχους για ethnic και γενικά απο όλο τον κόσμο....Το Juno d΄υστέρει λίγο εκεί.....

 

Βασικά πες τι θές να παίζεις....Και όλα και κάποιος θα το έχει πάιξει το GW 7....Τώρα για Juno d ρωταμε ότι θες....Πάντως και τα 2 είναι budget keyboards...αλλα το GW 7 μου φαίνεται ότι εχει λίγο πιο επαγγελματικό χαρακτήρα....

 

Πάντως περίμενε να σου απαντήσει και κανένας κάτοχος του GW 7 για να έχεις αποψη...Και κυρίως πήγαινε να τα δοκιμάσεις για να δείς πιο σου αρέσει περισσότερο στο παίξιμο....

 

 

EDIT: Στον thomann.de έχει και τα δύο στην ακριβώς ίδια τιμη... :lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλεις λιγα χρηματα παραπανω και να παρεις το juno g.

 

Βασικά και εγώ αυτό θα σου έλεγα...Η να ψάξεις για κανένα μεταχειρισμένο TRITON...Εγώ πιστεύω πως εκανα βλακεία που το αγόρασα το JUNo D (και ειδικά στην τιμή που το αγόρασα....)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλεις λιγα χρηματα παραπανω και να παρεις το juno g.

 

Εεεεχμ.... στην περίπτωσή μου το Juno G είναι ΠΟΛΛΑ παραπάνω αφού θα δώσω μόλις ¤350 για όποιο από τα 2 διαλέξω...καινούριο!

 

Πάντως με ενδιαφέρουν οι καλοί ήχοι ορχήστρας και οι δυνατότητες διασύνδεσης (midi, usb, line out κλπ.) καθώς και η δυνατότητα να παίζω όλα τα τύμπανα από το κλαβιέ ή έστω από pads. Κατά βάση χρειάζομαι κάτι να μπορεί να αποδώσει (τι ζητάω σ' αυτά τα λεφτά εεε;) πολλούς ήχους strings και ορχήστρας. Τι μουσική παίζω; Φανταστείτε κάτι σε metal των 80's με πολύ από Manowar. Αυτό σημαίνει πολλά ατμοσφαιρικά πλήκτρα και μυστήριοι ήχοι στα κρουστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti na σου πώ...Καλύτερα να πας και να τα δοκιμάσεις...Σε τοσο budget δεν ξέρω κατα πόσο θα μείνεις ευχαριστημενος....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η ιδέα μου ήρθε όταν έψαχνα για κάποιο κλαβιέ σε στιλ E-MU AXIOM 61 (στα ¤320 στον Thomann) και το συζήτησα με έναν φίλο που μένει στην California. Αυτός λοιπόν μου είπε γιατί δεν παίρνεις ένα φθηνό synth που δουλεύει και σαν midi; Του είπα οτι το budget μου αυτή την εποχή είναι για γέλια και μου είπε οτι μπορεί να μου φέρει JUNO-D ή GW7 χωρίς μεταφορικά και δασμούς (θα το φέρει εκείνος τα Χριστούγεννα που θα έρθει διακοπές) στα $400. Κάπου ¤350, τζάμπα πράμα λέμε.

 

Το θέμα είναι οτι διάβασα οτι για να συνδέσεις το JUNO-D με το PC πρέπει να αγοράσεις ΚΑΙ interface ενώ το GW7 έχει USB που συνδέεται κατευθείαν, χωρίς να αγοράσω interface. Ισχύει αυτό;

 

Please advice...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε λίγο φίλε Δόκτωρα γιατί τα έχουμε μπλέξει τα πράγματα! :?

 

1) Θέλεις ένα φτηνό synth που να αποδίδει πολύ καλά σε strings, ορχηστρικά και ατμόσφαιρες. Πάρε ένα μεταχειρισμένο Korg N364 ή N264. Δεν έχω ακούσει πολλά synth που να το κερδίζουν στους συγκεκριμένους ήχους!

 

2) Κάτι είπες περί παιξίματος τυμπάνων με τη βοήθεια pads. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχει pads το σύνθι σου ή να πάρεις εξωτερικό controller (λογικό) αλλά και να είσαι σίγουρος ότι θα χρησιμοποιήσεις τα drum sets που θα έχει το σύνθι που θα πάρεις. Για να φορτώσεις άλλα, θα πρέπει να έχεις sampler και εκεί μιλάμε για άλλη κατηγορία τιμών. Πάντως, pads δεν έχει ούτε το Juno ούτε το GW.

 

3) Το Axiom είναι της M-Audio, όχι της EMU. Προφανώς αυτό εννοούσες αν κρίνω από την τιμή που αναφέρεις.

 

4) Αν ο υπολογιστής σου δεν έχει κάρτα ήχου με MIDI I/O, όντως θα χρειαστείς ένα MIDI interface για να συνδέσεις οποιοδήποτε πλήκτρο δεν έχει USB σύνδεση. Το κόστος βέβαια δεν είναι σοβαρό, το πολύ 50 ευρώ κοστίζουν!

 

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...

 

Για το Axiom φυσικά έχεις δίκιο (όπως και για τα υπόλοιπα άλλωστε!) αλλά τι περιμένεις...άσχετος ο άνθρωπος με τα keyboards (αν και 2 χρόνια με πιανάκι τα έβγαλα στο ωδείο αλλά έχουν περάσει γύρω στα 20-22 χρόνια από τότε!).

 

Ego den kserei! Ego guitar player που να μην ήμουνα...

 

Και πάλι ευχαριστώ αν και απ' ότι κατάλαβα καλύτερα να φάω τα ¤350 σε σουβλάκια γιατί keys δεν παίρνω με τίποτα!

 

Thanx again!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC έχεις?

 

Αν ναι....Αγόρασε ένα σχετικά καλό midi clavie.....Και μια καρτούλα ήχου......

 

Περίμενε λίγο καιρό και αγορασε κανένα VST και τσούπ....Έβγαλες αυτό που ήθελες....

 

Τώρα αν δεν έχεις pc ή μαζεύεις λεφτά και πέρνεις κανένα μεταχειρισμένο τρitonα (με 700 euro βρίσκεις)....η κανένα άλλο στήν ιδια κατηγορία χρημάτων....Ή πέρνεις το Juno D....Και αρκέισαι στους ήχους του και στούς ήχους που μπορέις να φτιαξεις...(κοιτα μην το υποτιμάς σαν όργανο.....εγω απο βλακεία μου....το μίσησα...)...

 

 

Τώρα υπάρχει και η λύση....Να τα φας σε σουβλάκια το οποίο είναι και ανθυγιεινό.....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου