Προς το περιεχόμενο

ΣΥΝΔΕΣΗ "TRS INSERT "ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΚΟΜΠΡΕΣΟΡΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν βαρέθηκα τη κουβέντα μας...συμβουλές ψάχνω...βαρέθηκα την αναζήτηση και τη σπαζοκεφαλιά καθως είναι 2-3 εβδομαδες που το ψάχνω το ζήτημα ξεκινώντας απο την αναζήτηση προενισχυτή, μετά κομπρέσορα και πως και τι θα κολλήσει καλύτερα κλτπ...

κ λεφτά για πέταμα δεν υπάρχουν κ ήδη έχω ρίξει κοντά στο χιλλιάρικο και δεν ξερω τι σκατα έχω κάνει και αν θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα...

 

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά σύνδεση και θόρυβο, στα είπα από αρχή νομίζω

 

 

Η σύνδεση έτσι είναι. Θέλεις τέτοιο καλώδιο

 

http://www.thomann.de/gr/cae_audiokabel_60.htm

 

 

για απευθείας TRS σύνδεση, ή τέτοιο

 

http://www.thomann.de/gr/cordial_cfy_15_vpp.htm

 

 

για την κλασσική, σε περίπτωση ας πούμε που θες να συνδέσεις και κάτι άλλο σε σειρά.

 

 

Τώρα το αν θα ακούς βόμβους, αυτό είναι ένα γενικότερο θέμα και παίζουν πολλά ρόλο. Σίγουρα οι balanced συνδέσεις είναι προτιμότερες, αν όμως δεν έχεις κάποιο πρόβλημα στο χώρο ή με τα ίδια τα μηχανήματα, λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.

 

Για σύνδεση σαν το σχεδιάγραμμά σου, θέλεις το πρώτο καλώδιο.

 

 

Τώρα το αν σου κάνουν τα μηχανήματα κλπ, αυτό είναι άλλο θέμα. Προσωπικά θα έψαχνα κάτι καλύτερο σε μεταχειρισμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οπως σου είπε και ο manosx με ένα καλώδιο Υ για κάθε προενισχυτή, είσαι έτοιμος. Τα "προβλήματα" θορύβου αρχίζουν απο το 1.5 μέτρο και πάνω, αρα φρόντισε να είναι κοντά.

 

Σχόλιο για τον Compressor: δεν τον έχω ακούσει και μπορεί να είναι εξαιρετικός αλλά σίγουρα λειτουργεί κυρίως σαν στέρεο. Αν θέλεις να έχεις 2 διαφορετικές πηγές ταυτόχρονα π.χ. μπάσο και κιθάρα... την έκατσες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το Υ ακόμη δεν το έχω καταλάβει...πρέπει να είμαι ή πολυ άσχετος (πολύ πιθανόν) ή πολύ χαζός...(ελπίζω όχι). Αν προσθέσει κανείς τη λαλακία που ΜΑΛΛΟΝ έχω κάνει έχοντας παραγγείλει τον έναν προενισχυτή απο το ebay μεταχειρισμένο και μη προσέχοντας ότι είναι της προηγούμενης γενιάς που σημαίνει ΧΩΡΙΣ insert (#%#^%&%@$!@#^), προσανατολίζομαι σε 2 πιθανά σενάρια...

1ον κανονική σύνδεση έξοδος κάθε προενισχυτή σε είσοδο κάθε καναλιού κομπρέσορα με μονοφωνικά καλώδια unballanced καλώδια και απο κει πάλι με ίδιου τύπου καλώδια στη κονσόλα (σε line), με καλώδια 10-30 εκατοστά για να μην έχουμε hum...

2oν dbx 266 όλα ballanced και καθάρισες, αλλά τα reviews λένε πως ο FMR είναι πολύ ανώτερο μηχάνημα.

Φυσικά δεν θα γράφω 2 ξεχωριστές πηγές, παρά μόνο ακουστικές κιθάρες, φωνές, γενικώς ηχογραφήσεις με μικρόφωνα άντε και κανα μπάσο στο di mode των προενισχυτών.

 

επίσης η κονσολίτσα που χρησιμοποιώ έχει ένα μονοφωνικό fx send και δυο μονοφωνικα left right  return. δεν ξέρω αν θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να βάλω τον κομπρέσορα εκεί να μου επεξεργάζεται το συνολικό σήμα. φαντάζομαι ότι γίνεται αλλά αυτό το ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΟ fx send θα μου μαμήσει το σήμα αφού εγώ θα γράφω στερεοφωνικά. Ποιός ο λόγος να πάρω το στερεο σήμα να το κάνω μόνο, να το στέιλω στο κομπρέσορα για επεξεργασία και να επιστρέψει πάλι "και καλα" στέρεο απο τα return?

 

Δεν ξέρω έχω χάσει τη μπάλα... ::) ::) ::) ::)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1ον κανονική σύνδεση έξοδος κάθε προενισχυτή σε είσοδο κάθε καναλιού κομπρέσορα με μονοφωνικά καλώδια unballanced καλώδια και απο κει πάλι με ίδιου τύπου καλώδια στη κονσόλα (σε line), με καλώδια 10-30 εκατοστά για να μην έχουμε hum...
είναι μια χαρά. Μην ασχολείσαι άλλο. (Το Υ αφορά το insert).

 

Φυσικά δεν θα γράφω 2 ξεχωριστές πηγές, παρά μόνο ακουστικές κιθάρες, φωνές, γενικώς ηχογραφήσεις με μικρόφωνα άντε και κανα μπάσο στο di mode των προενισχυτών.

 

Αν όμως θες να γράψεις κιθάρα και φωνή (ή μπάσο) ταυτόχρονα θα έχεις θεμα με τη ρύθμιση του κομπρέσορα. Θα είναι μια ρύθμιση και για τα 2.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου