Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Βalanced line inputs του interface για miking


alexios75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν τάχη, έχω ένα interface της RME, την UCX, η οποία έχει 2 mic inputs, και 6 analog I/O's (αναφέρονται ως 8, αλλά και αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω, αφού εγώ βλέπω 2 mic xlr in’s, και άλλα 6 jack inputs). Θέλω να χρησιμοποιήσω όσο το δυνατόν περισσότερα mic’s (από 8 έως 10) για ηχογράφηση drums. Μου ‘είπαν’ ότι αυτά τα in’s, εν αντιθέσει με τα 2 mic in’s,  στερούνται προενισχυτή.  Από τα ελάχιστα που έχω καταλάβει είναι ότι έχω 3 επιλογές. Η 1η  είναι να περάσω τις analog μέσω ενός εξωτερικού preamp, η 2η  από εξωτερικό κονβέρτορα, και η 3η  να συνδέσω εξωτερική συσκευή μέσω θήρας optical. Θα ήθελα την βοήθεια σας τόσο στο θεωρητικό επίπεδο, όσο και στο πρακτικό (e.g., προτάσεις συγκεκριμένων συσκευών). Ψάχνω να αγοράσω κάτι ‘σχετικά’ οικονομικό, όχι σε επίπεδο Behringer, αλλά όχι και σε επίπεδο RME, αλλά κάτι ενδιάμεσο τόσο από οικονομικής απόψεως όσο και από ποιότητας. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων και συγνώμη για την ασχετοσύνη μου.      

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σου αναφέρει 8 inputs καθώς μετράει και τις εισόδους 3/4 που βρίσκονται στο μπροστινό τμήμα για σύνδεση οργάνων.

 

Πιστεύω η καλύτερη λύση είναι να πάρεις έναν εξωτερικό προενισχυτή μικροφώνου με τα κανάλια που χρειάζεσαι και να διαθέτει A/D Converter ώστε να τον συνδέσεις με την κάρτα σου στην ψηφιακή είσοδο ADAT. 

 

Μια καλή λύση είναι ο παρακάτω

http://www.thomann.de/gr/focusrite_octopre_mkii.htm

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σου αναφέρει 8 inputs καθώς μετράει και τις εισόδους 3/4 που βρίσκονται στο μπροστινό τμήμα για σύνδεση οργάνων.

 

Πιστεύω η καλύτερη λύση είναι να πάρεις έναν εξωτερικό προενισχυτή μικροφώνου με τα κανάλια που χρειάζεσαι και να διαθέτει A/D Converter ώστε να τον συνδέσεις με την κάρτα σου στην ψηφιακή είσοδο ADAT. 

 

Μια καλή λύση είναι ο παρακάτω

http://www.thomann.de/gr/focusrite_octopre_mkii.htm

 

Σε ευχαριστώ. Και εγώ προς τα εκεί έκλινα!!!! Πιστεύεις ότι μεταξύ Focusrite Octopre MKII & RME OctaMic II θα είναι μεγάλη η διαφορά? Επίσης τα ΜΚ1 κάνουν για την δουλειά που τα θέλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΜΚΙ απο ότι θυμάμαι είχαν διαφορετικές εκδόσεις που δεν είχαν όλες AD Converter και μερικά το υποστήριζαν σαν έξτρα χαρακτηριστικό με την αγορά της κατάλληλης κάρτας.

Θα πρέπει να είσαι σίγουρος οτι υποστηρίζει o προενισχυτής ADAT out για να μη βρεθείς σε αναζητήσεις αργότερα.

 

Το Ocatmic κοστίζει τα 3πλάσια χρήματα από το octopre και σίγουρα θα έχουν διαφορές στον ήχο. Δεν το έχω ακούσει για να έχω γνώμη αλλά πιστεύω πως στην κατηγορία τιμής που θες να κινηθείς θα κάνεις ωραιότατα τη δουλειά σου με το focurite χωρίς να ξοδευτείς τόσο.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΜΚΙ απο ότι θυμάμαι είχαν διαφορετικές εκδόσεις που δεν είχαν όλες AD Converter και μερικά το υποστήριζαν σαν έξτρα χαρακτηριστικό με την αγορά της κατάλληλης κάρτας.

Θα πρέπει να είσαι σίγουρος οτι υποστηρίζει o προενισχυτής ADAT out για να μη βρεθείς σε αναζητήσεις αργότερα.

 

Το Ocatmic κοστίζει τα 3πλάσια χρήματα από το octopre και σίγουρα θα έχουν διαφορές στον ήχο. Δεν το έχω ακούσει για να έχω γνώμη αλλά πιστεύω πως στην κατηγορία τιμής που θες να κινηθείς θα κάνεις ωραιότατα τη δουλειά σου με το focurite χωρίς να ξοδευτείς τόσο.

 

 

Σε superευχαριστώ !!!!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τα ΜΚΙ απο ότι θυμάμαι είχαν διαφορετικές εκδόσεις που δεν είχαν όλες AD Converter και μερικά το υποστήριζαν σαν έξτρα χαρακτηριστικό με την αγορά της κατάλληλης κάρτας.

Θα πρέπει να είσαι σίγουρος οτι υποστηρίζει o προενισχυτής ADAT out για να μη βρεθείς σε αναζητήσεις αργότερα.

 

Το Ocatmic κοστίζει τα 3πλάσια χρήματα από το octopre και σίγουρα θα έχουν διαφορές στον ήχο. Δεν το έχω ακούσει για να έχω γνώμη αλλά πιστεύω πως στην κατηγορία τιμής που θες να κινηθείς θα κάνεις ωραιότατα τη δουλειά σου με το focurite χωρίς να ξοδευτείς τόσο.

 

Κάτι ακόμα. Γιατί χρειάζομαι οπωσδήποτε συνδεση ADAT? Αν βρώ έναν 8καναλο αναλογικό προενισχυτή δεν θα κάνει την δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι οπωσδήποτε προενισχυτή με ADAT out, απλά είναι μια πολύ καλή προσθήκη καθώς θα σου αφήσει ελεύθερες τις εισόδους της κάρτας ηχου για να τις χρησιμοποιείς συγχρόνως αν θες.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου