Προς το περιεχόμενο

sennheiser e609 vs sm57


degdekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Heil PR-30 ειναι καλυτερο μικροφωνο και απο τα 3 αλλα ειναι ΠΟΛΛΑ τα λεφτα Αρη ;D

 

Yes, i know... ::)

Εγώ τα έδωσα μία και καλή πριν 4-5 χρόνια και τελείωσα απο δυναμικό.  ;D

 

(Δεν ήταν τόσο ακριβό τότε...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν εχθες παρέλαβα το e906 και έχω ήδη κάνει 2 sessions σε ένα κομμάτι που γράφω αυτές τις μέρες και αν και βελτιώνομαι ακόμη δεν μπορώ να πω ότι εχω βρει τον ήχο μου...(σε αντίθεση με το sm που απλά κρέμονταν απο τον ενισχυτή εδώ και ένα χρόνο μέχρι που ...χάλασε το καλώδιο)

 

Το προβλημα είναι πως το 906 κάποιες στιγμές στη πρωτη ηχογράφηση εχθές το βράδυ, ενώ το σήμα που φτάνει στη προενίσχυση είναι νορμάλ,  μπουκώνει. Αυτό μόνο ηχητικά χωρίς να πηγαίνει η κυματομορφή ούτε καν οριακά στο daw.

 

Ηχογραφώ ένα μέρος που ξεκινάει με ακόρντα σε ολόκληρο χρόνο (μιντ τεμπο) με γκάζια 4/10 στο γκαιν του blackstar dist x και μετά περνάει σε ένα αργό σόλο με ντιλέυ. Ο ενισχυτής στο 1 (engl gigmaster 30) και η καμπίνα μια blackstar 12''. Αυτό που θέλω να πω είναι πως η ένταση είναι πολυ πολυ κουλ, για να μου δημιουργεί τέτοια θέματα...

Δεν θέλω να κοπεί η ροή του παιξίματος και το κάνω One take, (εξάλου όλο μαζί το σημείο είναι μικρό περίπου 45'') γνωρίζοντας ότι θα μπορούσα να το κάνω ξεχωριστά με διαφορετικές ρυθμίσεις. Το σημα μετά το μικρόφωνο παει σε ένα golden age progect mk2 και απο εκει σε ένα fmr audio rnc κομπρέσορα και μετά στη κάρτα ήχου. Την αντίστοιχη διαδρομή ακολουθάει στο άλλο κανάλι και ένα akg c3000 στο ένα μέτρο απο τη καμπίνα.

 

Σήμερα το πρωί (7.30 ....έχω και γαμώ τους υπομονετικούς γείτονες....) έκανα άλλο ένα τεστ drive... Τράβηξα το 906 3 δάχτυλα απο την καμπινα και αντικατέστησα το πυκνωτικό με ένα beta με βαθάκι απο τη κονσόλα (ειναι ένα εφέ που το κάνω συχνά και μου αρέσει στα σόλο). Καρφί και τα 2 κανάλια στη καρτα ήχου, much better αλλα και πάλι δεν μπορώ να πω ότι έχω ξετρελαθεί με τον ήχο....

 

Το απόγευμα θα πάμε για τρίτη και φαρμακερή (τι τραβάνε κ αυτόι οι γειτονοι...). Θα συνδιάσω στη καμπίνα e906 με sm57 και στο ένα μέτρο θα βάλω akg3000 πουκνωτικό. Τα δυναμικά θα τα περάσω απο προενισχύσεις, κομπρέσορα κτλπ, το πυκνωτικό καρφί στη κάρτα, και ...βλέπουμε...όταν τελειώσω με όλα αυτά ίσως ανεβάσω ηχητικά κλιπάκια για να έχετε μια άποψη.

 

Αυτό που καταλαβαίνω πάντως for sure είναι ότι θελεις χρόνο να μαθεις ένα μικρόφωνο, όπως θέλεις και χρόνο να μάθεις οτιδήποτε άλλο, πχ ένα σετ μόνιτορ. Απλά προβληματίζομαι μήπως κάνω κάτι λάθος καθως σε όλα τα βίντεο στο δίκτυο δείχνει το 906 να λειτουργει άψογα απλά κρεμασμένο απο τη καμπινα. Εγώ όταν το κρέμασα απο τη καμπίνα ο ήχος μπούκωνε συνέχεια στα μπάσα παιξίματα. Να πω εδώ πως το σήμα στη προενίσχυση φτάνει ιδανικά (ανάβει το λεντ στο 0 στο ινπουτ) άρα δεν είναι θέμα έντασης. Ισως χρειάζεται να πατήσω το cut low διακόπτη αλλά και πάλι φοβάμαι μην χάσει τη ζεστασιά του και γίνει και αυτό άλλο ένα mid sm57...

 

Ολες οι γνώμες ευπρόσδεκτες!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αντίθεση με το sm που απλά κρέμονταν απο τον ενισχυτή εδώ και ένα χρόνο μέχρι που ...χάλασε το καλώδιο

 

τι εννοεις κρεμονταν?

 

μη μου πεις οτι το ειχες ετσι...

 

maxresdefault.jpg

 

Απλά προβληματίζομαι μήπως κάνω κάτι λάθος καθως σε όλα τα βίντεο στο δίκτυο δείχνει το 906 να λειτουργει άψογα απλά κρεμασμένο απο τη καμπινα.

 

οντως κατι λαθος κανεις...μηπως εχεις υπερβολικα πολλα γκαζια και μπασα στον ενισχυτη?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι! και εμένα μου έκανε τρελή εντύπωση το γεγονός ότι έβγαζε φοβερό ήχο έτσι! Οτι και να πεις έχεις δίκιο, αλλά και στις προβες (με ακουστικα) και στις ηχογραφήσεις ήταν αψογο!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ο ενισχυτης είναι φλατ κ καθαρό κανάλι όλα και οι ρυθμίσεις στο πετάλι νορμάλ. Μπασα 4/10, μεσαία 5/10 πρίμα7/10 (στο περίπου απο οσο θυμάμαι)...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι! και εμένα μου έκανε τρελή εντύπωση το γεγονός ότι έβγαζε φοβερό ήχο έτσι!

 

αρα το ειχες 100% off axis,κατι που του εδινε παρα πολλα μπασα και ελαχιστα πριμα

 

δεν ειναι σωστο να το συγκρινεις (αφου σου αρεσει αυτος ο ηχος,τον οποιο προσωπικα ΜΙΣΩ  ;D) με το Ε906 κρεμασμενο απο τη γρυλια (on axis),βαλε και το 906 off axis για να τα συγκρινεις σωστα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 906 δεν είναι για να ακουμπάει στην καμπίνα, καλά έκανες και το τράβηξες λίγο πίσω. Επίσης πειραματίσου με τον διακόπτη του.

 

Ισως χρειάζεται να πατήσω το cut low διακόπτη αλλά και πάλι φοβάμαι μην χάσει τη ζεστασιά του και γίνει και αυτό άλλο ένα mid sm57...

 

Ε και τι έγινε; Αν δε σου αρέσει τον ξαναβάζεις στην προηγούμενη ρύθμιση.

 

Παίξε και με την τοποθέτηση. Εγώ το βάζω τέρμα πάνω δεξιά στην καμπίνα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 906 δεν είναι για να ακουμπάει στην καμπίνα, καλά έκανες και το τράβηξες λίγο πίσω.

 

μια χαρα ειναι ακουμπωντας στη καμπινα.....εγω ετσι το χρησιμοποιω ,οπως και πολλοι αλλοι,ετσι κι αλλοιως δεν ακουμπαει στη καμπινα,στη γρυλια ακουμπαει και παλι ειναι μακρια απο το μεγαφωνο (το οποιο ειναι ακομα πιο μεσα  ;D)

 

βεβαια κανεις δεν απαγορευει σε κανεναν να πειραματιστει με τις αποστασεις και να βρει τον ηχο που του ταιριαζει.

 

http://www.soundonsound.com/sos/aug07/articles/guitaramprecording.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όμως ο ήχος ήταν νορμάλ στο sm , ότι ακούς στη πραγματικότητα. γενικότερα είμαι φαν του on axis ήχου (έγραψα ολο το πρωτο μου αλμπουμ ετσι). Κάτι πάει στραβά αλλά δεν ξέρω τι. Θα δοκιμάσω καινούρια Patch cables σημερα, τίποτε άλλο δεν έχει μείνει. Εσύ στη φωτό που έχεις στείλει έχεις 2 sm57?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου