Προς το περιεχόμενο

sennheiser e609 vs sm57


degdekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικότερα είμαι φαν του on axis ήχου (έγραψα ολο το πρωτο μου αλμπουμ ετσι).

 

και τοτε γιατι εχεις το μικροφωνο σου (το 57αρι) OFF axis?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ελα ντε?

το κρέμασα τυχαια για λίγο μέχρι να πάρω άλλο ένα στάντ που ήθελα και μια μέρα λέω ας βαρεσω λίγο κιθαρούλα να περασει η ώρα και έπαθα πλάκα με αυτό που άκουσα...

 

ρε συ δεν βγάζεις άκρη...δεν βλέπεις τώρα τι γίνεται εδώ? Εσύ και πολλοί άλλοι λένε κρέμασε το 906 απο τη καμπίνα και άλλοι τόσοι θα μας πούν το αντίθετο...ο καθένας πως τη βρίσκει αλλά ο ήχος τελικά είναι μία μεγάλη πόρνη...σαν τη μπάλα ένα πράμα....(απο οτι θυμάμαι δηλαδή γιατί πάνε χρόνια που δεν ασχολούμαι....)

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι ακουμπωντας στη καμπινα.....εγω ετσι το χρησιμοποιω ,οπως και πολλοι αλλοι,ετσι κι αλλοιως δεν ακουμπαει στη καμπινα,στη γρυλια ακουμπαει και παλι ειναι μακρια απο το μεγαφωνο (το οποιο ειναι ακομα πιο μεσα  ;D)

 

Οκ διορθώνω  ;D. Εμένα μου αρέσει περισσότερο όταν παρεμβάλλεται ένα μικρό κενό μεταξύ του 906 και της γρίλιας.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ριξε μια ματια

δεν ακούω τρελή διαφορά (νταξ τα ηχειάκια του γραφείου δεν τα λες κ ακριβώς refrence monitor... ;D)

 

νομίζω ότι εκεί κλείνει ο ήχος που είχα με το sm

τσεκαρε : "2nd mic is OFF-Axis, Hanging and thus pointing down but the capsule is aligned to the center of the speaker"

Νομίζω αυτό είναι το μυστικό. Θα αφήσω το sm κρεμάμενο επι...καμπίνας και θα αφήσω το 906 3 δάχτυλα απο τη καμπίνα και τα 2 στο κέντρο του μεγαφώνου. Τι λετε?

(την όρεξή μου είχατε πρωινιάτικα, ξέρω.... ::))

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αφήσω το sm κρεμάμενο επι...καμπίνας και θα αφήσω το 906 3 δάχτυλα απο τη καμπίνα και τα 2 στο κέντρο του μεγαφώνου. Τι λετε?

 

Προσωπικα θα κρεμαγα και το 906 ακριβως στο πλαϊ του 57αριου για να εχω λιγοτερη ακυρωση φασης.

 

Επισης το off axis θα το εβαζα στο κεντρο το 906 ομως θα το εβαζα στη "golden spot" του μεγαφωνου δηλ. εκει που ενωνεται ο κωνος με το κεντρο του

 

Αλλα δοκιμασε και αυτο που λες (εφαρμοζοντας τον κανονα 3 προς 1 χωρις να ξεχνας να  μετρας την αποσταση απο το ΜΕΓΑΦΩΝΟ και οχι απο τη γρυλια)

 

http://www.recordingeq.com/articles/321eq.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το sm κρέμεται απο τη γρύλια έχει πχ 5 εκατοστα απο το κώνο του μεγαφώνου. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάει το 906 15 εκατοστα απο τον κώνο? και 45 εκατοστα απο τον κώνο το πυκνωτικο (αν βάλω)? Εξήγησε μου σε παρακαλώ με αυτό το υποθετικό παράδειγμα προς αποφυγήν παρεξηγήσεων (λυπήσου τους γειτούνους, τη γυναίκα, το σκύλο, τη γάτα και τον αγεννητο γιό μου που θα ακούνε αυτο το κομμάτι για κανα μήνα μεχρι να βρω τον τέλειο ήχο....)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάει το 906 15 εκατοστα απο τον κώνο?

 

ναι αν θες να το βαλεις μακρυτερα και οχι πλαϊ-πλαϊ με το 57αρι

 

το ΤΡΙΤΟ μικροφωνο μοιραια θα ειναι εκτος φασης με καποιο απο τα δυο ,oποτε αν θες να το χρησιμοποιησεις θα πρεπει να βαλεις τα 2 δυναμικα πλαϊ πλαϊ και το πυκνωτικο στα 15 εκατοστα  (βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι η ακυρωση φασης ειναι παντα κατι ΚΑΚΟ,σε πολλους αρεσει οποτε πειραματισου)

 

αλλα να θυμασαι οτι τα ΠΟΛΛΑ μικροφωνα συνηθως χαλανε τον ηχο παρα τον φτιαχνουν... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αλλα να θυμασαι οτι τα ΠΟΛΛΑ μικροφωνα συνηθως χαλανε τον ηχο παρα τον φτιαχνουν... ;D

 

αυτό βλέπω... οπότε ίσως απλά πειραματιστώ με τα 2 δυναμικά για κανα μισάωρο και ότι κατεβάσει...  :o

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν -τελικά- βοηθάει ιδιαίτερα, αλλά πριν από λίγο καιρό έκανα το παρακάτω βίντεο για τον Marshall DSL5 combo μου, όπου και τον έγραψα και με τα δύο μικρόφωνα. Στο παρακάτω βίντεο ακούγονται μαζι, αριστερά το Shure, δεξιά το Sennheiser, και ανά διαστήματα μια το ένα, μια το άλλο, και από το mic της κάμερας του ipad για αίσθηση του ήχου στον χώρο. Στις φώτο στην αρχή του βίντεο φαίνεται και η τοποθέτησή τους. Δυστυχώς επειδή είναι η πρώτη μου απόπειρα για παρουσίαση, βίντεο κτλ, αν και το έγραψα σε hd μετά την επεξεργασία και το upload η ποιότητα έπεσε στη μισά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν συγχαρήκια για τηνεπιλογή του κομματιού!Μας έφτιαξες πρωινιάτικα!

Λοιπόν ναι βοηθαει το βιντεάκι καθώς δείχνει πόσο αρμονικά δένει το ένα μικρόφωνο με το άλλο και αυτό ακριβώς είναι που πρέπει να ψάξω. Το ριφ στη λούπα στη πεταλιέρα, ακουστικά στα αυτιά και συνεχείς μετακινήσεις στα μικρόφωνα! εσύ αν κατάλαβα καλά τα έχεις και τα 2 μικρόφωνα εκτός κώνου. Εγώ προσωπικά θα έβαζα το ένα στο κώνο, αλλά και πάλι αυτά ειναι ασκήσεις επι χάρτου...άντε να παμε σπιτι να κάνουμε καμια δουλειά λεμεεεεεε!!!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου